TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako začať cvičiť a už nikdy neprestať?

Pri pohybe je najdôležitejšie to, aby vás vnútorne napĺňal. Iba tak môžete dosiahnuť stanovené ciele.

Alexandra Raffay_Jana Simkovicova_Lucia Babony_Zlate piesky_Foto Tatiana Gernatova
Zdroj: Tatiana Gernátová
16. JAN 2019

Kde najčastejšie dochádza k problémom?

Prečo ste vlastne začali cvičiť? V drvivej väčšine prípadov ide o zlepšenie vzhľadu, nabratie svalovej hmoty alebo schudnutie. A práve toto je základná príčina vzniku znechutenia z cvičenia v pomerne krátkej dobe. Ak totiž necvičíte s radosťou, ale používate cvičenie iba ako prostriedok na dosiahnutie určitých cieľov, sami seba mučíte. Aká je teda lepšia voľba?

Cvičiť musíte v prvom rade s chuťou a radosťou. Preto sa snažte nájsť si šport, ktorý vás do tohto stavu dostane.

Základné typy cvičenia sú aeróbne a anaeróbne

Aeróbny typ cvičenia je založený na tom, že telo prvých asi 15 minút čerpá energiu z cukru a potom prejde na tuky. Jeho nevýhodou však je, že tuky sa spaľujú iba počas cvičenia. Po skončení cvičenia s tým telo automaticky prestane. Aeróbne cvičenie znamená to, že váš tep sa musí pohybovať medzi 60 až 80 % z maximálnej tepovej frekvencie (MTF). Tú vypočítate ako MTF = 220 - váš vek.

  • Medzi aeróbne aktivity patrí, napríklad aerobik s hudbou, bicyklovanie, behanie, korčuľovanie a iné.

Počas anaeróbneho cvičenia sa tuky nespaľujú, ale telo ich spaľuje 24 až 32 hodín po tréningu. Táto aktivita je veľmi výhodná na budovanie svalovej hmoty a výbušnosti. Často po nej cítite oveľa väčšiu únavu ako po aeróbnej aktivite. Anaeróbnu aktivitu dokážete vykonávať iba niekoľko sekúnd a následne si musíte chvíľu oddýchnuť.

  • Medzi anaeróbne aktivity patrí, napríklad HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), tabata, posilňovanie, cvičenie na TRX, cvičenie na bosu, cvičenie s medicimbalom, cvičenie s kettlebellom...

Veľmi dôležitý je aj vhodne zvolený cieľ

Ak sa vám páči napríklad behanie, dajte si za cieľ odbehnúť maratón. To, že budete pri tom aj chudnúť, bude predstavovať iba „vedľajšie“ pozitívum, avšak práve to vám prinesie obrovskú radosť. Vo fitnes si môžete ako cieľ stanoviť zvládnutie 50 kľukov, 100 kľukov a potom aj 150 kľukov. Hlavnou výhodou pri takomto štýle stanovovania cieľov je, že malé ciele si môžete zadávať jeden za druhým a mať pri tom skvelý pocit. 

Ako sa vyhnúť stagnácii alebo ako ju prekonať?

Jednou z najhlavnejších príčin športovej stagnácie je zotrvávanie pri tom istom tréningovom programe a tej istej tréningovej schéme tak dlho, až si na to svaly, nervová sústava a myseľ úplne zvyknú.

Nie je nutné tréningový program zbytočne komplikovať a používať viacero podobných cvikov a pokročilých princípov súčasne. Práve naopak, snažte sa tréningy čo najviac zjednodušiť, zefektívniť a zároveň sa sústreďte aj na to, aby bola zmena neoddeliteľnou súčasťou vášho tréningového programu.

Možnosti spestrenia tréningovej rutiny je nespočetne veľa:

  • zaradenie úplne nových cvikov,
  • používanie rozdielnych schém sérií a opakovaní,
  • zmena intenzity a tréningového objemu,
  • obmieňanie tréningového náradia,
  • používanie iných úchopov a postojov,
  • zmena poradia cvikov.

Kedykoľvek vyskúšate niečo nové alebo zaradíte do tréningu cvik, ktorý ste už dlhšie necvičili, automaticky vzrastie aj vaša psychická koncentrácia a zvýši sa intenzita tréningovej jednotky.

Hľadáte pestrý tréning na každý deň? Máme riešenie!

SUPER BODY je komplexný video program na domáce cvičenie, zameraný na schudnutie a spevnenie celej postavy. Precvičíte si celé telo s dôrazom na spaľovnie tuku, rysovanie tela a ako bonus získate mladú tvár s tvárovou gymnastikou. Postaráte sa tak kompletne o celé telo so zameraním na špeciálne partie – zadok, stehná, brucho, prsia, tvár a chrbát.

Super body


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako začať cvičiť a už nikdy neprestať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.