Ako vplývajú hormóny na naše svaly?
Každý, kto cvičí, by mal ovládať základné informácie o hormonálnych procesoch v tele, ktoré majú vplyv na jeho výkon, aby vedel ovplyvniť ich negatívne a pozitívne vplyvy a vďaka tomu zvýšiť svoj výkon.
Okrem nervového systému sú svaly, resp. pohybová aktivita riadené hormonálnym systémom. Hormóny sa tvoria v žľazách s vnútorným vylučovaním a odtiaľ sú krvou dopravované k cieľovým bunkám. K najdôležitejším hormónom patrí rastový hormón (GH), inzulín, adrenalín, estrogén a tyroxín.
Rastový hormón (GH)
Ide o hormón, ktorý je zodpovedný za proteosyntézu, teda rozvoj svalov, šliach a rast kostí. Vďaka nemu sa počas cvičenia znižuje využívanie glukózy ako paliva a zvyšuje sa využitie tuku, čo pomáha odstraňovať telesný tuk a udržovať hladinu krvného cukru na optimálnej hladine. Tento hormón sa vylučuje hlavne pri dlhodobej aeróbnej činnosti, najviac však pri vysoko intenzívnom tréningu HIIT.
Inzulín
Tento hormón zabezpečuje pumpovanie glukózy a aminokyselín do svalov. Ak ho je však príliš veľa, má antilipolytický efekt, čo znamená, že oslabuje spaľovanie tukov. Aby bola jeho hladina v tele optimálna, nemalo by dochádzať k veľkým fluktuáciám v príjme sacharidov. Snažte sa preto väčšinu sacharidov prijímať vo forme polysacharidov.
Adrenalín
Adrenalín sa do krvi uvoľňuje pri pohybovej záťaži, pričom dodáva svalom energiu, zvyšuje činnosť srdca a ďalších orgánov, ktoré podporujú svalovú kontrakciu. Jeho hlavnou úlohou je rozklad glykogénu na jednoduchú glukózu, z ktorej si telo rýchlo vytvára energiu.
Estrogén
K biologicky najaktívnejšej forme estrogénu patrí 17-beta-estradiol, ktorý zvyšuje bazálny metabolizmus a aj spaľovanie tukových zásob. Okrem toho zlepšuje libido a náladu. Množstvo tohto hormónu je oveľa väčšie u žien ako u mužov. Počas cvičenia sa u žien zvyšuje produkcia tohto hormónu, pričom zvýšená hladina zostáva ešte 2 až 4 hodiny po cvičení.
Odporúčame prečítať: Ako menštruácia ovplyvňuje ženský tréning
Tyroxín
Tento hormón riadi funkciu prakticky všetkých telových buniek. Zvýšená produkcia tohto hormónu zapríčiňuje zvýšenie energie v organizme, vďaka čomu telo spáli viac kalórií, ako keď sa cíti unavené, čo je veľmi dôležité hlavne pri redukovaní váhy.
Pre správne fungovanie organizmu je dôležité, aby bola hladina hormónov vyvážená. Ak neustále cítite únavu alebo sa vám nedarí zhodiť nadbytočné kilogramy, jeden z dôvodov môže byť aj narušená hormonálna rovnováha.
Odporúčame prečítať: Čo majú láska a šport spoločné? Hormóny, ktoré nás robia šťastnými!