Ako sa vyhnúť pretrénovaniu
Pri cvičení sa veľmi často stáva, že ľudia chcú výsledky dosiahnuť v čo najkratšom čase. Práve pri takomto ponímaní neberú do úvahy svoje limity (maximá) a vtedy prichádza stav pretrénovania.
Čo vlastne je pretrénovanie?
Pretrénovanie sa prejavuje hlavne bolesťou svalov, ktorá môže vytvoriť ďalšie problémy ako napríklad :
- Výrazná strata výkonnosti.
- Porucha spánku.
- Časté nachladnutie a virózy – zlyhávanie imunity.
- Zvýšený tlkot srdca.
- Cvičenie bez výsledkov.
- Podráždenosť a nechutenstvo.
- Psychické poruchy.
- ...
Ako k pretrénovaniu dochádza
Po náročnom tréningu alebo po zaradení nového cviku je normálne, že na druhý deň svaly bolia. Je to spôsobené tým, že pri cvičení dochádza ku vzniku mikrotrhlín vo svaloch, ktoré sa zaplavujú laktátom, ktorý tam následne kryštalizuje. Práve tieto kryštáliky spôsobujú bolesť.
Ak sa už svalovica dostaví, treba sa vedieť rozhodnúť, či môžete cvičiť aj ďalšie dni alebo si treba dať dlhší oddych. Viac sa dočítate v článku Ako uľaviť bolavým kĺbom.
Ako pretrénovaniu predchádzať
Ak cvičíte pravidelne, mali by ste takejto záťaži prispôsobiť aj dĺžku relaxácie medzi tréningovými dňami. Relaxácia totiž pomáha aj k obnove využitého svalového glykogénu, ktorý vzniku pretrénovania predchádza. Po každom tréningu by ste mali zaradiť aj kvalitný statický strečing.
Okrem toho vám pomôže aj:
- bezhlavé nezvyšovanie tréningových dávok,
- pestrý a vyvážený jedálniček,
- zvládanie agresivity a stresu,
- stanovenie si času na prestávku (jeden dva týždne) počas roku,
- prijímanie dostatku vitamínu C.
Ak sa budete držať týchto rád pretrénovanie by sa u vás nemalo prejaviť a keď, tak iba v minimálnej možnej miere, ktorú s ľahkosťou zvládnete.
Zdroj titulnej fotky: Barni1, CC0