Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

Ako sa nezraniť? Starostlivosť o svaly po tréningu je kľúčová

Advertoriál

Po intenzívnom tréningu je dôležité smerovať svoju pozornosť na starostlivosť o svaly. Potrebujú regenerovať, aby boli pripravené na ďalší tréning. Správna starostlivosť o svaly po tréningu nielen zlepšuje vašu kondíciu a pripravenosť, ale výrazne znižujete riziko zranení. Len zregenerované a zdravé svaly vám doprajú dlhodobú radosť z cvičenia.

Ako neskončiť s úrazom? Starostlivosť o svaly po skončení tréningu je kľúčová
Zdroj: Uns
8. APR 2024

Dôkladné natiahnutie

Po cvičení je dôležité venovať dostatočný čas na dôkladné natiahnutie svalov, tzv. strečing. Pomáha zvýšiť pružnosť svalov, zlepšuje ich prekrvenie a znižuje riziko svalových kŕčov. Každé natiahnutie by malo byť pomalé a kontrolované. Zamerajte sa na všetky hlavné svalové skupiny, ktoré boli najviac namáhané počas cvičenia.

Výživa, pitný režim a vitamíny

Správna výživa je kľúčová k rýchlej regenerácii svalov. Kvalitné potraviny sú neodmysliteľnou súčasťou jedálnička každého športovca. Svaly potrebujú pre svoje zdravé fungovanie celý rad živín a preto musí byť vaša strava pestrá a vyvážená. Proteín je nenahraditeľný pre obnovu svalových buniek a zdravé uhľohydráty pomáhajú doplniť energetické zásoby. Hladovky, ani zahrávanie sa s prehnaným deficitom kalórií nie je pri tréningovom procese na mieste. Po cvičení je tiež dôležité telo hydratovať a robiť tak postupne počas celého dňa.

Aktívny oddych

V dňoch, kedy necvičíte a nemáte naplánovaný tréning je dôležité dať telu čas na obnovu a regeneráciu. Pre svoj aktívny oddych zvoľte ľahké fyzio cvičenie, prechádzku, jemnú jogu alebo plávanie. Touto aktivitou zvyšujete krvný obeh, čím sa odbúrava svalová únava.

aktívny oddych

Dostatok spánku

Kvalitný spánok je nenahraditeľný pre regeneráciu svalov. Snažte sa spať aspoň 7-8 hodín každú noc, dbajte na správnu spánkovú hygienu, aby ste zabezpečili optimálnu regeneráciu. Chodievajte spať zavčasu, ideálne pred polnocou, pred spaním dobre vyvetrajte miestnosť, 2 hodiny pred spánkom nepozerajte do mobilu, nejedzte a úplne vynechajte alkohol.

Regeneračná masáž

Masáž je ďalšou účinnou metódou, ako sa dobre postarať o svoje svaly po cvičení. Masáž pomáha zmierniť svalové napätie, zlepšuje prietok krvi a vyplavuje z tela nežiadúce látky. Masážou  predchádzate svalovým zraneniam, ktoré bývajú pri cvičení časté, práve pre nedostatočnú starostlivosťou o svaly po  športe. Udržuje svaly vo flexibilnom stave a zlepšuje ich celkovú kondíciu. Masáž si môžete dopriať pravidelne u profesionála, ale úplne postačí aj pár intuitívnych ťahov od partnera alebo si masáž viete spraviť aj samé. Dôležitá je pravidelnosť. Po dobrej sprche si vyberte kvalitný masážny produkt a venujte svojmu telu uvoľňujúcu starostlivosť. Zamerajte sa na miesto, kde najviac cítite napätie, prípadne bolesť. Stredným tlakom a dlhými kĺzavými pohybmi sa snažte toto miesto rozmasírovať. Pre masáž môžete využívať tlak prstov, celých dlaní alebo rôzne masážne pomôcky . Za pomoci týchto pohybov a kvalitného zloženia masážneho produktu sa svaly uvoľnia a začnú regenerovať.

emulzie

Kvalitné masážne produkty

Tradičná značka masážnych produktov ALPA vyvinula líniu prípravkov ALPA SPORT STAR, vytvorených pre špeciálne potreby športovcov. V tejto línii produktov sa spája tradícia s inováciou – tradičná bylinná receptúra a prírodné zložky sú doplnené o kreatín a metylsalicylát pre čo najrýchlejšiu regeneráciu po výkone a k udržaniu optimálnej kondícii svalov. Bylinné extrakty z bylín ako arnika, rozmarín, levanduľa či borovicové silice pôsobia protizápalovo, metylsalicylát je účinnou zložkou všetkých kvalitných masážnych produktov pre ľudí s výkonom a kreatín efektívne odstraňuje svalovú únavu. Masážnu emulziu Alpa Sport Star v chladivej alebo hrejivej verzii nájdete na Slovensku v drogérii Teta, DM a 101 Drogerie. Viac info aj na www.alpa.sk.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa nezraniť? Starostlivosť o svaly po tréningu je kľúčová

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.