Ako cvičiť popri deťoch a nezblázniť sa
V ideálnom svete žijú matky, ktoré nemusia vyvinúť žiadne veľké úsilie na to, aby si vytvorili priestor a čas na svoje hobby. Jednoducho to robia. Dokonalé podmienky na sebarealizáciu, prípadne na vychutnanie si ešte stále teplej kávy. Science fiction alebo realita?
Správna motivácia
Deti sú dar. S ním však prichádza takzvaný full package, s čím matka možno na začiatku až tak veľmi nepočíta. Možno o tom ako tehotná počula od mamy, kamošiek, sestry, že to bude náročné. Možno si niečo vopred naštudovala. Ale väčšine smrteľných mám sa potvrdí práve to, že skúsenosť je neprenosná, všetko si musí otestovať na vlastnej koži.
Práve preto si priestor a čas na seba a cvičenie musí vymodelovať podľa možností. Záleží iba na jednom – ako veľmi je motivovaná. Lebo kde je vôľa, tam je aj cesta, hoci ju občas treba trošku odhrnúť. Pokiaľ nie sú deti v jasliach alebo škôlke, mama si musí pomôcť sama.
Čo určite funguje
1. Spoľahlivá kamoška – motivátor – ideálne matka
Nebude vás súdiť, ani dávať návody, iba sa budete vzájomne podporovať. Niekedy pôjdete spolu behať, či do fitka, možno si vzájomne postrážite deti. Raz ona vaše, potom zas vy jej. Dôležitá je pravidelnosť. Keď ste už naskočili do vozňa prvej triedy, nemôžete to vzdať v polovici cesty a vystúpiť. Z rozbehnutého vlaku sa nikdy nevystupuje.
2. Kooperácia detí
Keď nemáte práve kamošku susedu, ani babku po ruke, musíte ich zapojiť. Nie je to možno ideálny variant, ale vždy lepšie ako nič. Pretože všetko sa počíta. Niekedy stačí nájsť ihrisko, kde sa deti vyhrajú a vy si zaposilujete. Inokedy môžete zobrať lopty, hračky, behať na školskom dvore. Perfektnú službu vám urobia schody a dlhé prechádzky.
3. Využitie spánku
Vraví sa, že keď spí dieťa, má oddychovať aj matka. To nemusí platiť vždy, najmä ak sa žiadna športová aktivita nedá aplikovať spolu s deťmi, ani nie sú k dispozícii žiadni pomocníci. Vtedy nezostáva nič iné ako spánok detí. Môžete v tichosti rozložiť podložku na cvičenie a buď podľa seba alebo videa si zamakať. Môžete vstať aj skoro ráno ešte predtým, ako sa dom zobudí.
4. Croozer a iné pomôcky
Športové kočíky a cyklovozíky, v ktorých sa dá voziť dieťa po hrádzi, zabaví sa, pospí si, naje sa, sú vynikajúcou pomôckou. Rovnako ako sedačky na bicykel alebo turistické nosiče. V zime sa hodia sánky, ktoré môžete naložiť aj dvoma deťmi a behať so záťažou. Ak už vie dieťa používať odrážadlo alebo bicykel, môžete popri ňom behať. Na upršané dni sú vhodné indoor aktivity: stepper, TRX, rotoped, bežiaci pás, fit lopta, činky do ruky. Všetko sa dá zriadiť a využiť doma.
5. Voľné disciplíny
Improvizácia je hlavným nástrojom v rukách aktívnej matky. Tu naozaj neplatia žiadne pravidlá, iba výnimky. Dnes sú v ponuke už mnohé cvičenia s deťmi, prípadne detské kútiky, kde vám drobcov postrážia animátorky a vy sa zatiaľ vyšantíte. Ideálna kombinácia je, ak cvičí v jednej sále mama a v druhej sále dieťa, napríklad kombinácia joga + detská joga.
Pokiaľ ste odhodlaná na zmenu a skutočne pevne presvedčená, že to chcete, spoja sa všetky sily a dokážete to. Aktívna matka, ktorá športuje, realizuje sa a zároveň stále háji záujmy rodiny, nie je mýtus, ale žijúci fakt z mäsa a kostí.