Ako cvičiť doma zdravo a efektívne?
Rozhodli ste sa, že si idete začať budovať svoju vysnenú postavu? Alebo sa len chcete pravidelne hýbať, aby ste podporili vaše celkové zdravie? Nemusíte si hneď kupovať permanentku do fitness centra. Veľmi efektívne sa totiž dá cvičiť aj v domácom prostredí. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko praktických tipov, na čo si dávať pozor a ktorým veciam venovať pozornosť.
Zo začiatku to nepreháňajte
Ak ste doteraz aktívne necvičili, nezačínajte hneď s náročnými tréningami pre pokročilých. Hrozí, že si spôsobíte vážne zranenie a vaša tréningová cesta skončí skôr než sa naplno rozbehne. Prvé tréningy nemusia trvať hodinu či dve. Pokojne postačí aj 15 či 20 minút celotelového tréningu, v rámci ktorého poriadne precvičíte všetky hlavné svalové partie.
Praktický tip: Keď začínate s cvičením, trénujte všetky časti tela. Nezameriavajte sa len na ruky alebo len na nohy. Na takéto pokrokovejšie tréningy budete môcť prejsť po tom, ako sa začnete viac dostávať do formy.
Existuje veľa komplexných cvikov, ktoré môžete zaradiť do svojho kruhového tréningu. Stačí si otvoriť YouTube alebo články od skúsených trénerov či fitness poradcov.
Pozor na správne prevedenie cvikov
Chýb pri cvičení sa dopúšťajú nielen začiatočníci, ale aj ľudia, ktorí už trénujú dlhšiu dobu. Niektoré z nich sú „neškodné“, no mnohé môžu vyústiť do vážnych zranení. Predtým, ako konkrétny cvik zaradíte do svojho tréningu, sa preto vždy uistite, že ho viete vykonávať 100 % správne.
V tomto smere sa oplatí pozerať tréningové videá na YouTube, vďaka ktorým presne uvidíte, ako správne držať telo, ako dýchať a na ktoré časté nedostatky si dávať pozor. Zozačiatku si skúste daný cvik pred zrkadlom, prípadne sa nahrávajte na video. Môžete tak ľahko odhaliť niektoré chyby, ktorých sa dopúšťate.
Naša rada: Ak chcete mať istotu, že cvičíte správne, dohodnite si niekoľko tréningov so skúseným trénerom. Ten vám presne ukáže a vysvetlí, ako držať telo a nastaví vám aj vhodný tréningový plán. Následne už budete môcť sebavedomo cvičiť aj doma.
Dbajte na pravidelnosť
Výsledky cvičenia sa neukážu po 1 tréningu ani po 5. Aby si vaše telo zvykalo na záťaž a zaznamenávali ste viditeľný progres, musíte cvičiť pravidelne. Zamyslite sa, ktoré časy sú pre vás najlepšie. Máte viac priestoru skoro ráno alebo večer? Ujasnite si svoj denný harmonogram a naplánujte si cvičenie na konkrétne dni a časy.
Zafixujte si, že cvičenie je kľúčovou súčasťou vašej dennej rutiny a nemôžete ho vynechať. Uprednostnite ho pred všetkými ostatnými plánmi a aktivitami, ktoré nie sú kriticky dôležité.
Nezabúdajte na regeneráciu
Pri plánovaní cvičenia myslite na to, že telo potrebuje po fyzickej aktivite aj regeneráciu. Mnohí tréneri preto odporúčajú cvičiť 3-krát týždenne – napríklad v pondelok, stredu a piatok. Medzi jednotlivými tréningami tak budete mať vždy aspoň 1 deň pauzu, počas ktorej svaly účinne zregenerujú.
Nepodceňujte kvalitnú výbavu
Na mnohé domáce cviky nepotrebujete prakticky žiadnu výbavu. Postačí vám kvalitná podložka na cvičenie, ktorú len položíte na zem. Existuje však niekoľko pomôcok, vďaka ktorým budete vedieť efektívnejšie precvičiť určité svalové partie. Do vašej výbavy na cvičenie zaraďte napríklad činky jednoručky. Skvelou pomôckou sú tiež špeciálne naťahovacie gumy.
Nezabúdajte ani na vhodné oblečenie. Zaobstarajte si kvalitné fitness krátke nohavice, tričko či legíny. Širokú ponuku oblečenia a doplnkov na cvičenie nájdete v internetovom obchode Gym Beam. Ak chcete nakúpiť čo najvýhodnejšie, využite Gym Beam Black Friday ponuku, v rámci ktorej ušetríte aj viac ako 20 % zo štandardnej ceny produktov.
Na výžive záleží
Aby vaše telo po tréningu dokázalo efektívne regenerovať, potrebuje kvalitnú výživu. Po cvičení si doprajte vyváženú stravu a dbajte hlavne na zvýšený príjem bielkovín. Sú totiž kriticky dôležité pre budovanie svalovej hmoty. V tomto smere sa oplatí kúpiť práškový proteín, ktorý jednoducho vypijete po tréningu.
Myslite tiež na to, že telo pri námahe stráca množstvo minerálov. Preto konzumujte veľa ovocia a zeleniny. Vyváženú stravu je dobré dopĺňať aj kvalitnými výživovými doplnkami s obsahom najdôležitejších vitamínov či minerálov.
Neupadnite do stereotypu
Ak budete stále cvičiť rovnaké cviky s takými istými záťažami, po niekoľkých týždňoch vás pravdepodobne tréningy prestanú baviť a začnete strácať motiváciu a chuť pokračovať. Nehovoriac o tom, že nebudete vidieť tak rýchly progres. Preto sa snažte tréningy pravidelne obmieňať. Skúšajte nové cviky a keď máte pocit, že daná záťaž vám už nestačí, prejdite na ťažšie činky, resp. zvýšte intenzitu cvičenia.
Pokiaľ chcete vaše cvičenie trochu okoreniť, zapnite si na YouTube živé tréningy, v rámci ktorých budete vykonávať rôzne cviky súbežne so skúseným trénerom.