TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako cvičiť do krásy? Upriamte pozornosť na správnu výživu tela

Advertoriál

Správne cvičenie posilňuje celé telo a udržiava zdravú myseľ. Vytvára podmienky na efektívne spaľovanie, ale aj pre regeneráciu po tréningu. Okrem samotného výberu cvikov je preto potrebné upriamiť pozornosť na vhodnú výživu tela. Čo by nám nemalo chýbať v strave pred a po tréningu?

Cvicenie_Fit lopta_ Cinky_Voda
Zdroj: PR, Seocentrum, Shutterstock
22. AUG 2023

Gainer ako efektívna kombinácia nevyhnutných makronutrientov 

Gainery patria k základným výživovým doplnkom pre intenzívny tréning. V podstate každý kvalitný gainer obsahuje 60 – 80 % sacharidov z celkového objemu. Na zvyšnú časť pripadá obsah bielkovín, vitamínov a superpotravín pre optimálny príjem energie a na budovanie svalov. 

Najčastejšie sa v gaineroch vyskytujú zložky určené špeciálne pre vyššiu záťaž. Môže ísť o športy, ako je napríklad atletika alebo kulturistika. Aj keď tieto športy sú skôr „mužské“, dnes už nimi neopovrhujú ani ženy. V podstate môže ísť o akýkoľvek silový tréning, doplnková výživa v podobe gaineru prináša svoj efekt. 

Pri odporúčaniach o gaineroch sa stretávame s pozitívnymi ohlasmi v súvislosti s ich konzumáciou ako pred tréningom, tak aj po ňom. Ide o konkrétne zameranie. Gainer pre zvýšený efekt budovania svalov je najvhodnejšie užívať pred cvičením aspoň 60 minút. 

Užívanie gainerov po tréningu súvisí s lepšou regeneráciou a zacelením mikrotrhlín v svaloch. Užívame ho približne 30 minút po tréningu. 

Úloha proteínov počas tréningov 

Proteíny sú obsiahnuté takmer v každom vyváženom doplnku k strave. Užívať proteíny samostatne pred a po cvičení má taktiež svoje opodstatnenie. S proteínmi, ako výživovými doplnkami pred cvičením, sa stretávame, keď chceme výrazne ovplyvniť ich syntézu. 

Proteíny pred cvičením tak zohrávajú rolu pri zvyšovaní rýchlosti a efektu syntézy a s tým spojenej pozitívnej bilancie bielkovín. Vďaka proteínom udržiavame svaly dlhodobejšie v anabolickom stave, čo má pozitívny vplyv na ich rast a vývoj. V prípade ich užívania po tréningu opätovne podporujeme rast nového svalstva. Tu však dochádza k názorovým odchýlkam. Viac sú totiž uprednostňované proteíny po tréningu, pretože počas cvičenia dochádza k určitému rozpadu už existujúcich svalových bielkovín. Tak sa strácajú proteíny a aminokyseliny konzumované pred cvičením. 

Tréningy, ktoré majú štýl 

Počas tréningov je dôležitá nielen výživa tela, ale aj ich forma a prirodzený komfort. Cvičenie má byť príjemné, inak stráca na význame. Zdôrazňujeme preto vhodné fitness oblečenie a doplnky. V zásade nám cvičenie zlepšujú pohodlné legíny alebo kvalitné tepláky zo vzdušného a jednoducho udržiavaného materiálu. Obľúbené sú dnes hlavne bavlnené kúsky s atraktívnym lemovaním a farebným efektom.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako cvičiť do krásy? Upriamte pozornosť na správnu výživu tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.