Aké doplnky využiť pred a po cvičení?
Cvičenie sa často spája s mnohými doplnkami stravy. Tie sú vhodné nielen pre profesionálnych športovcov, ale taktiež pre začiatočníkov či pokročilých. Problém však nastáva pri výbere. Na trhu nájdete desiatky rôznych produktov. Ktoré z nich si vybrať a kedy ich užívať?
Základom je správny fitness jedálniček
Každý, kto cvičí, musí vedieť, že doplnky stravy súlen doplnkami.Majú nám pomôcť vybudovať si svaly či rýchlejšie schudnúť. Nemajú však nijakým spôsobom nahrádzať jedno z hlavných alebo vedľajších chodov.
Pod pojmom fitness strava si každý predstaví niečo iné. Je to však úplne normálne. Každé telo vyžadujeiný kalorický príjem.
V prípade, že si neviete sami zdravý jedálniček vyskladať, obráťte sa na odborníka. Rozhodne sa vyhnite internetovým “univerzálnym” stravovacím plánom. Tie nie sú vhodné pre nikoho.
Aké doplnky by vám nemali chýbať?
Po jedálničku sa môžeme presunúť na samotný výber doplnkov. Existujú základné typy, ktoré by vám doma nemali chýbať. K nim sa radia:
-
srvátkový proteín,
-
omega-3 mastné kyseliny.
Následne existujú aj iné doplnky. Tie by ste mali vyberať podľa svojho zamerania. K nim sa radia napríklad:
-
spaľovače tukov,
-
prohormóny na objem.
Dôležité je, aby ste suplementy užívali správne. Niektoré je potrebné použiť pred tréningom, iné po ňom.
Čo jesť pred tréningom?
Pred tréningom by ste mali jesť len ľahké jedlo. Môže to byť kuracie mäso, ryža či šalát. Vyhnite sa ťažkým vyprážaným pokrmom. Tie telo musí tráviť dlhé hodiny. Počas tréningu by vám bolo zle.
Načasovanie je taktiež dôležité. Hlavné jedlo by ste mali jesť 3 - 4 hodiny pred tréningom.
Keď chodíte cvičiť ráno a vaša aktivita trvá viac ako 30 minút, je potrebné, aby ste zjedli aspoň niečo malé. Vhodné sú rýchle sacharidy vo forme zdravej tyčinky alebo ovocia.
Ak chudnete, v rámci doplnkov stravy je pred tréningom potrebné zvoliť spaľovač tukov. Aj tu platí pravidlo správneho načasovania.
Tablety sa v tele rozpúšťajú dlhšie. Preto je dobré užiť ich približne hodinu pred cvičením. Prášok alebo nápoj účinkujú takmer okamžite.
V prípade budovania svalov je dobré dať si 30 minút pred cvičením kreatín alebo predtréningové pumpy. Pomáhajú zásobovať svaly energiou a zvyšujú výkon. Nehovoriac o tom, že svaly sa vďaka nim rýchlejšie regenerujú.
Čo jesť po tréningu?
Po tréningu je dobré dodať telu všetky živiny. Snažte sa svoj fitness jedálniček poskladať tak, aby jedlo obsahovalo bielkoviny, sacharidy aj tuky.
Najlepšími potravinami po tréningu sú:
-
výrobky bohaté na bielkoviny- najmä mliečne výrobky ako jogurt či tvaroh. Skvelé je však aj mäso,
-
vajíčka,
-
ryby - najlepší je losos alebo tuniak. Pokojne však stavte aj na iné typy,
-
zdravé sacharidy - kuskus, bulgur alebo celozrnné pečivo,
-
zdravé tuky - orechy, orechové maslo či olivový olej.
Pre lepšie výsledky je dobré zvoliť aj doplnky stravy. K nim sa radí napríklad proteín.
Okrem neho sú skvelé aj prohormóny, BCAA či rýchle sacharidy. Mnohí odporúčajú tiež koenzým Q10 alebo arginín.
Kedy jesť po tréningu?
Ako sme už vyššie spomenuli, správne načasovanie je kľúčové. Len vďaka nemu získate tie najlepšie výsledky. Kedy je však najlepší čas, dať si po tréningu jedlo?
Väčšina odborníkov odporúča konzumovať jedlo 45 minút po akejkoľvek fyzickej aktivite.
Zhrnutie
Správne doplnky stravy dokážu človeku pomôcť v mnohých smeroch. Jednoduchšie sa pomocou nich chudne či naberá svalová hmota. Výber je široký. Na trhu sa stretnete s desiatkami produktov. Rozhodne tak nájdete niečo pre seba.