Aj golfisti potrebujú tréning. Golf-fit zlepší odpal i kondíciu
Pravidelným cvičením golf-fitu si zlepšíte odpal až o 20 percent.
V zahraničí je úplne bežné, že profesionálni golfisti sa venujú poctivému tréningu vo fitcentre. Pred súťažou zájdu do posilňovne, zacvičia si, aby telo pripravili na záťaž. U nás je to väčšinou tak, že bežný hráč urobí zopár cvikov na rozhýbanie. Aj to nie je pravidlo. Následne trpí svalovou dysbalanciou, bolesťou chrbta a niekedy nedokončí celú hru, pretože mu jednoducho dôjdu sily.
„Asi tri roky dozadu k nám prišiel klient, ktorý aktívne hrával golf a chcel si vytvoriť lepšie predpoklady na to, aby sa mu venoval,“ začína svoje rozprávanie jeden z tvorcov golf-fitu Filip Bachratý. To bol vlastne prvý impulz, ktorý viedol k vytvoreniu tohto cvičebného programu.
Golf nie je jednoduchý
Ak by sme sa bežných ľudí spýtali, či je golf náročný šport, väčšina by odpovedala, že určite nie. Veď stačí si ležérne vykračovať po golfovom ihrisku a triafať loptičku. Realita je však úplne iná. V prvom rade to majú golfisti sťažené už len tým, že musia za golfom cestovať. Veď ihrísk na Slovensku nie je veľa. Následne nosia so sebou ťažký bag a sú zhruba 5-6 hodín na nohách, pričom terén nie je vždy iba rovinatý. To je poriadna previerka kondície. „Golf je náročný hlavne v tom, že to je jednostranný rotačný šport, resp. pohyb, ktorý sa pri golfe robí. Na 18-jamkovom ihrisku urobí hráč okolo 100 odpalov. Ak sa k tomu priráta ešte driving range, sú to 2-3 stovky. Je to záťaž pre spodnú časť chrbta, predné koleno a ramená. Telo teda trpí,“ vysvetľuje tréner. Na toto všetko mysleli tvorcovia golf-fitu. Snažili sa vytvoriť cvičenie, ktoré bude prevenciou svalovej nerovnováhy, zlepší kondíciu i výkon.
S golf-itom lepším a zdravším golfistom
Pri golf-fite sa využívajú hlavne kompenzačné cvičenia. Slúžia ako prevencia proti bolestiam chrbtice. „Golf je jednostranný šport, väčšinu tréningov sa venujeme spevneniu stredu tela. Využívame stabilizačné cvičenia, ako dosky, podpory, cviky na brucho. Strečingové cviky slúžia zasa na zlepšenie rozsahu pohybu a pracujeme aj na kondícii,“ vymenúva základné aspekty tréningu Filip Bachratý. Golf-fit sa necvičí na strojoch, ale využívajú sa cviky s vlastnou váhou a pomôckami, ako napríklad bosu, TRX, medicinbaly a podobne.
Golf-fit možno ušiť pre každého golfistu na mieru. Teda po úvodnej konzultácii sa volí vhodný typ tréningu. „Sú klienti, ktorí vyslovene chodia na kompenzačné a strečingové cvičenia. Mimo tréningov chodia ešte behať alebo majú iné fyzické aktivity. Sú takí, ktorí chodia hrať iba golf a cvičia u nás,“ vysvetľuje odborník.
Aké sú výsledky pravidelného cvičenia?
Profesionálny golfový výkon ovplyvňuje viacero faktorov. Závisí nielen od pripravenosti a kondície hráča, ale je aj o psychike a celkovej atmosfére na ihrisku. Ľudia však cvičia golf-fit z rozličných dôvodov. „Sú ľudia, ktorí potrebujú schudnúť, aby sa im lepšie hralo. Sú aj takí, ktorí majú skrátené svaly a pravidelným cvičením si zlepšia pohyb. Priemerný hráč si vie o 10-20 percent predĺžiť dĺžku odpalu, pretože má pevnejší stred tela, švih je efektívnejší a zlepší sa rozsah pohybu,“ hovorí zo skúseností Filip.
Kde sa cvičí golf-fit
Toto cvičenie si môžete zacvičiť v Bratislave vo fitcente EfectFit. Okrem neho sa tu venujú aj cvičeniu s detičkami, thajskému boxu, funkčnému tréningu, pilatesu, metóde SM systém. Tréningy sú individuálne i skupinové.
Zdroj foto: EfectFit.sk
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Bicyklovanie a činky. Možno sa vám táto kombinácia celkom nepozdáva, ale v skutočnosti je veľmi prospešná.
Silná horná časť tela je rovnako dôležitá ako spodná časť. Je základom všetkých silových a aj kondičných programov, pretože vytvára stabilitu pre všetky pohyby.
Tabata tréning pre tých, ktorí bojujú s časom
Ľudia majú tisíce výhovoriek, prečo nemôžu cvičiť.