Nakopni sa v novom roku v REŠTART VÝZVE s Michalom Páleníkom.

5 tipov, vďaka ktorým úspešne zvládneš reštart aj ty

Zmena v stravovaní a reštart životného štýlu môžu byť v začiatku trochu nepohodlné, no každé prekročenie komfortnej zóny chce určitú obetu, ktorá ťa nakoniec posunie vpred.  

5 tipov, vďaka ktorým úspešne zvládneš reštart aj ty
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
13. JAN 2023

Na moju prvú očistnú kúru si spomínam veľmi živo. Bola som namotivovaná výsledkom, ktorý ma čaká. Vedela som, že po jej skončení sa budem cítiť odľahčená, zdravá a plná energie. Jasné, že ma prekvapilo, aký vie byť miestami samotný proces nepríjemný. Dnes viem, že je dobré sa pripraviť vopred. Žiaden strach, nebude to nič hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Prvé tri dni budeš pociťovať únavu a odliv energie. Na tieto dni sa však dá pripraviť tak, aby ťa nezaskočili.

Predtým, ako spustíme výzvu, každú si dopredu prejdem. Chcem vedieť, čo ťa čaká, aby som ti vedela podať pomocnú ruku. Aj preto mám teraz pre teba niekoľko užitočných tipov.

1. Odlož nevyhnutné činnosti na inokedy

Dôvod je jednoduchý. Dodržiavanie jedálnička i dostatočný pitný režim si vyžadujú určitú dávku sústredenia i prípravy. Čas ti zaberie zháňanie potravín i samotné varenie. Ak nepracuješ doma, budeš si jedlo baliť a brať so sebou. Mojím odporúčaním je neriešiť nič, čo sa nedá presunúť na inokedy. Inak povedané, nerob nič, čo nemusíš. Neplánuj si upratovanie skríň ani prestavbu domu. Odlož všetko, čo nie je dôležité. 

Pred reštartom som si myslela, že skĺbim viac aktivít dokopy, no prepočítala som sa. Najdôležitejšie je, aby si dodržiavala pokyny a nevynechávala jedlá len preto, že si si ich nestihla pripraviť. 

2. Maj potraviny zo zoznamu poruke

Nákupný zoznam dostaneš pred samotným štartom Supershape Reštart výzvy. Dôkladne si ho preštuduj a zadováž si vopred potraviny, ktoré budeš počas jednotlivých týždňov konzumovať. Celé snaženie si tak výrazne zjednodušíš a vyhneš sa stresu, čo robiť, keď potrebuješ narýchlo pripraviť raňajky či olovrant. Potraviny, ktoré sme do jedálničkov zaradili, nájdeš v bežnom obchode. Ak by si náhodou mala problém niektorú z nich zohnať, napíš mi.  

3. Priprav si jedlo na viac dní

Možno budeš prekvapená, aký je jedálniček jednoduchý. Ku každému jedlu máš niekoľko variantov, vždy si vyber len jeden. Môžeš jedlá striedať, rovnako tak môžeš jesť celý týždeň to isté. Jedálniček je striedmy, takže ťa nečaká nič komplikované, ani čo sa týka množstva použitých potravín. Striedmosť považujem za základ v zdravom stravovaní. Keď som bola vo výzve, obedy a večere som si pripravovala na dva dni. Jednoducho som toho uvarila viac a ostalo mi aj na druhý deň. Vďaka tomuto princípu som ušetrila čas a často ma aj zachránil.  

4. Dopraj si oddych

Každý to bude mať trochu iné. Niekto bude možno prvé dni bez energie, niekto bude fungovať ako obvykle. Tak či onak, nepodceňuj spánok, ktorý je veľmi dôležitý a pri chudnutí zohráva zásadnú úlohu. Darmo sa budeš stravovať tip top, trénovať päťkrát do týždňa, no ak budeš flákať spánok, výsledky, na ktoré čakáš, jednoducho neprídu. Do postele choď najneskôr hodinu a pol až dve hodiny pred polnocou. Minimálne dve hodiny pred spaním už nejedz a daj si šálku medovkového čaju. Roky som sama nevedela pochopiť, prečo idú kilá po pôrodoch tak ťažko. Na vine bol spánok, moji chlapci toho v noci veľa nenaspali – tým pádom ani ja. Dnes mi je to už jasné. Spánok je rozhodujúci a je dobré naučiť sa chodiť spávať skôr. Aj po skončení výzvy. Budeš sa cítiť oddýchnuto a pri sile.

5. Nebuď pod tlakom

Stres nie je dobrý v žiadnej sfére života, stojí za mnohými chorobami, lomcuje s našimi hormónmi a zhoršuje našu psychiku. Príprava je dôležitá, nebudeš sa cítiť pod tlakom. Povedz blízkym, nech ťa vo výzve podporia. Prídu totiž dni, kedy toho na teba možno bude viac a každé milé slovo oceníš možno viac ako inokedy. Povedz im dôvody, prečo ti záleží zotrvať v tom, čo si si predsavzala a výzvu dokončiť. Možno v tom nabudúce budete spoločne, alebo pre nich budeš impulzom ku zmene životosprávy.    

Supershape Restart Vyzva 2023

Verím, že ti novoročná Supershape Reštart výzva otvorí cestu ku zdravším návykom. Počúvaj svoje telo, bude ti zrkadliť, čo mu robí dobre a čo nie. Lebo ak túžiš po zmene, je potrebné v tom živote niečo zmeniť. Dôležitá je aj strava, spánok, pitný režim a zvládanie stresu. Všetkým týmto dôležitým aspektom sa budeme venovať v 28-dňovej Supershape Reštart výzve, ktorú začíname od 16.1.2023. Výzvu povediem spolu s mojím dlhoročným kamarátom a uznávaným výživovým špecialistom Miškom Páleníkom. Odborne zostavený program bude jednoducho zvládnuteľný, nebudeme nič vyhadzovať z jedálnička a budeme sa učiť návykom, ktoré ovplyvňujú život a menia identitu. Teším sa, keď sa pridáš.

Budem v tom spolu s tebou. Moju cestu v tejto výzve môžeš sledovať na Instagramovom profile @janasimkovic

Jana Śimkovič - instagram


Autor článku

Janašlm

Jana Šimkovičová

Píšem o tom, čo práve zažívam, a je toho veľa! Všetko sa v mojom živote točí okolo zdravého životného štýlu. Mám taký cieľ, a myslím, že reálny. Žiť spokojný, vyrovnaný a pohodový život. Ak to máte podobne, tak vás môžem na jeho ceste sprevádzať.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov, vďaka ktorým úspešne zvládneš reštart aj ty

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.