Vyformuj sa za 28 dní v Supershape LETNEJ VÝZVE!

5 tipov, ako začať cvičiť a vytrvať

Určite viete, aké to je. Veľakrát ste sa snažili, no nikdy sa vám nedarilo cvičiť s radosťou. 

5 tipov, ako začať cvičiť a vytrvať
1. JAN 2016

Možno ste si aj niekoľkokrát zaplatili osobného trénera v nádeji, že zvýšenie nákladov bude dostatočná motivácia, ale nepomohlo to. Hlboko vo svojom vnútri však viete, v čom je problém – nemáte radi cvičenie na verejnosti, nemáte radi, ako vyzeráte v tých hlúpych teplákoch a vôbec kto by sa mal učiť, na čo sa používajú všetky tie stroje v posilňovni?

Ale napriek tomu by vás zaujímalo, ako môžu niektorí ľudia chodiť cvičiť s takou radosťou. Aké je ich tajomstvo? Ako môžu byť takí motivovaní deň za dňom a rok za rokom? V čom sú iní? Vedia niečo, čo vy neviete?

Nie je na nich nič zvláštne. Sú len v dobrej forme, a tak cvičenie pre nich nie je utrpením. Je to podobné ako s varením. Ak dosiahnete aspoň minimálnu úroveň fyzickej zdatnosti, cvičenie prestanete vnímať ako zlé a začnete sa cítiť dobre. Neexistuje žiaden iný spôsob, ako prekonať ťažký začiatok a vypracovať sa až na vrchol.

Tipy, ako začať a zotrvať pri cvičení

1. Vytvorte si plán

Je veľmi dôležité mať tréningový plán, ktorý vám sedí a držať sa ho. Ak zistíte, že nie ste schopní splniť svoje ciele, netreba sa, samozrejme, hneď vzdávať, ale ak ste si latku stanovili naozaj príliš vysoko, vždy je lepšie tréningový plán trochu zmeniť na ľahší, ako si znechutiť celé cvičenie.  

2. Pomaly ďalej zájdeš

Neočakávajte, že sa stanete supermanom zo dňa na deň. Je to prakticky nemožné a aj následky pre váš organizmus by neboli priaznivé, pretože by ste telo prekvapili niečím, na čo vôbec nie je pripravené. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo neodporúčam anabolické steroidy (hoci aj pri užívaní týchto látok si to musíte v posilňovni tvrdo "odmakať" a nedostanete sa do formy za týždeň) alebo drastické diéty. Pri pravidelnom a správnom cvičení sa výsledky určite dostavia, ale pôjde to pomaly.

3. Vyberte si cvičenie, ktoré vás baví

Vyberte si cvičenie, ktoré vás baví, pretože robiť niečo s nechuťou, nie je dobrý spôsob, ako vytrvať. Nemusíte cvičiť iba v posilňovni. Vytvorte si zoznam športov, cvičení a aktivít, ktoré by vás najviac bavili a potom si z nich vyberte tie, ktoré vám najlepšie pomôžu splniť cieľ. Za cvičenie sa dá považovať aj bicyklovanie, behanie, plávanie alebo akékoľvek kolektívne športy. Ak si neviete stanoviť cvičenie najvhodnejšie pre vás, skúste sa spýtať skúseného odborníka, ktorý vám môže zostaviť aj tréningový plán, pri ktorom nebudete robiť chyby.

4. Cvičte s kamarátom, ktorý vám bude rovnocenným konkurentom

Mať partnera pri cvičení je najlepší spôsob, ako cvičiť zodpovedne a so zábavou. A taktiež môže byť veľmi dobrou motiváciou, pretože keď na to budete dvaja, vždy sa vám bude ľahšie dodržovať cvičebný plán a len tak ľahko neskončíte, pretože sa budete podporovať navzájom.  

5. Kúpte si nejaké pekné oblečenie, obuv alebo MP3 prehrávač

Nové veci sú zábavné a niekedy sú to práve malé veci, ktoré pomôžu najviac. Je veľa spôsobov, ako si môžete spestriť tréning tak, aby ste sa naň tešili. Jedným zo spôsobov je aj použitie hudby a to hlavne takej, ktorá vám presne vyhovuje, preto je vhodným doplnkom ku cvičeniu aj mp3 prehrávač.

Okrem toho, že vám cvičenie zlepší fyzickú kondíciu, určite zlepší aj vašu náladu. Pri cvičení sa totižto vyplavujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia. Ak neveríte, spýtajte sa tých, ktorí pravidelne cvičia. Určite vám povedia, že to robia s radosťou.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 tipov, ako to s behom nevzdať5 tipov, ako to s behom nevzdať

Neviete, ako docieliť, aby sa beh stal pevnou súčasťou vášho životného štýlu? Skúste to s našimi tipmi.

 

 

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk

Pravidelná pohybová aktivita má mnoho fyzických i psychických benefitov, ktoré všetci poznáme, ale aj tak niekedy nestačia na to, aby sme cvičili pravidelne. 

 

7 dôvodov, prečo sa hýbať7 dôvodov, prečo sa hýbať

Pohyb rozohráva v našom organizme reťazec skrytých reakcií, ktoré majú pozitívne dopady. Tak môže napríklad pravidelné behanie zlepšiť náš vzťah.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov, ako začať cvičiť a vytrvať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.