Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

5 tipov ako odľahčiť telo po sviatkoch

Redakcia

Veľká noc skončila a vy sa cítite nafúknutí a bez energie? Ak vaše stravovanie nevyzeralo práve ideálne a cítite o niečo ťažšie ako obvykle, doprajte organizmu, ktorý dostal zabrať, reštart. Máme pre vás niekoľko rád od najlepších slovenských odborníkov na výživu a stravovanie.

zdrave stravovanie
Zdroj: AdobeStock
12. APR 2023

Veľká noc a mnohé ďalšie sviatky sú priamo spojené s konzumáciou ťažkých, mastných jedál, sladkého či alkoholu. Ak ste si dopriali viac ako je potrebné a chcete odľahčiť telo, zozbierali sme pre vás jednoduché rady, vďaka ktorým sa vám podarí opäť naštartovať trávenie a zbaviť telo škodlivín.

1. Vyberajte si rastlinnú stravu

Je známe, že rastlinná strava je ľahšia ako živočíšna. Najnovšie poznatky dokonca hovoria aj o tom, že živočíšne potraviny pre človeka nie sú až také dôležité. V rozhovore s renomovaným doktorom Ladislavom Kuželom, ktorý je skúseným a vyhľadávaným gastroenterológom sme sa zamerali aj to, ako podľa neho vyzerá zdravý tanier. Ten by podľa obľúbeného odborníka mal obsahovať ovocie a zeleninu, pričom tieto by mali tvoriť asi polovicu taniera. Druhá polovica by mala pozostávať z celozrnnej stravy, ďalej by mali byť prítomné bielkoviny z rastlinnej stravy, nenasýtené rastlinné oleje a iba mierne množstvo zvieracieho zdroja bielkoviny. „Väčšinu taniera by mali tvoriť rastlinné produkty, pričom mäso a mliečne produkty nie sú pre naše zdravie až tak veľmi potrebné. Veda ale nehovorí, že sa mäsa treba úplne vzdať, treba iba poznať správny pomer príjmu živočíšnej ku rastlinnej strave.“ Ak chcete odľahčiť telo, vylúčte ultraspracované jedlo i zvieracie produkty a zamerajte sa na rastlinnú stravu.

Prečítajte si rozhovor s renomovaným doktorom: Uznávaný gastroenterológ Kužela: Namiesto počítania kalórií sa zamerajte na kvalitu jedla

2. Pite 2 až 3 litre vody denne

Ako prízvukuje garant našej Supershape Reštart výzvy Michal Páleník, pitný režim má veľký význam zo zdravotného hľadiska, podstatný je aj pri chudnutí. Snažte sa každý deň vypiť 0,4 dcl / 10 kg hmotnosti. „To, či pijeme veľa alebo málo vody, priamo neovplyvňuje množstvo tuku, ktoré máme, značne to však ovplyvňuje naše sústredenie, únavu, pocit hladu, zdravie, detoxikáciu a rovnako tak hmotnosť kvôli zavodneniu. Čím viac vody pijete, tým viac vody vaše telo vylúči a odľahčí sa,“ vysvetľuje expert na výživu. Možno ste tiež nevedeli, že pri nedostatku vody si ju telo ukladá do končatín a vy sa tak cítite neprimerane zavodnení. Najvyšší čas zmeniť to!

3. Jedzte pravidelne

Vynechávaním jedál si spomaľujete metabolizmus, a ak sa tiež nehýbete, organizmus si začne okamžite vytvárať nadmerné tukové zásoby. Nehovoriac o tom, že vynechávaním jedál si koledujete o večerné nálety na chladničku. Pravidelná strava 5x denne je riešením ako rozhýbať trávenie a naučiť telo na prísun jedla, vďaka ktorému si prestane ukladať energiu do zásob. Na to, aby váš metabolizmus fungoval optimálne, musíte počas dňa prijať minimálne také množstvo kalórií, ktoré spálite bez toho, aby ste sa čo i len pohli – musíte „ujesť“, inak povedané pokryť energiou váš bazálny metabolizmus.

4. Choďte spať skôr

Spánok je dôležitejší, ako myslíte! Dokonca pri chudnutí je doslova kľúčový! „Ak spíte málo, na ďalší deň budete pociťovať väčší hlad a zvýšenú chuť na sladké. Niektoré výskumy tiež ukazujú, že niekedy môžete na druhý deň prijímať až o neuveriteľných 30 % viac energie ako v deň, kedy si doprajete dlhší, kvalitný spánok,“ hovorí výživový expert Michal Páleník. Dôvodom je nedostatočná regenerácia zapríčinená krátkym spánkom. Spánkové optimum je 6-8 hodín. Nastavte si večierku a doprajte si kvalitný oddych.

Viac o dôležitosti spánku nájdete tu: Spánok tiež rozhoduje o vašom chudnutí: Koľko by ste mali spať a prečo?

5. Pridajte do jedálnička vlákninu

Vláknina je nestráviteľný sacharid, ktorý významne podporuje trávenie a dokáže dokonale odľahčiť telo. Potraviny, ktoré sú bohaté na vodu a vlákninu, dokážu s trávením zázraky! Často obsahujú menej kalórií, no perfektne zasýtia. Ak chcete telo odľahčiť, stavte na stravu obsahujúcu zvýšené množstvo vlákniny, komplexné sacharidy (hnedá ryža, zemiak v šupke, quinoa, pšeno, celé zrná – ovos, špalda), ovocie, med, kvalitné tuky – orechy, semienka, olivový olej, vajcia, ryby a zvýšený prísun zeleniny. Pridajte tieto suroviny do jedálnička, najlepšie ku každému jedlu.

Prečítajte si o vláknine viac: Vláknina ako kráľovská zložka stravy: Prečo sa na ňu zamerať a s čím všetkým vám pomôže?

Skvelou voľbou sú tiež strukoviny, ktoré sú cenovo dostupné, obsahujú veľa vlákniny i bielkovín a pripravíte z nich chutné, rýchle pokrmy pre celú rodinu. Výživné, ľahké jedlá nájdete aj v našej knihe Ľahký reštart, ktorý ponúka množstvo chutných a rýchlych receptov pre celú rodinu. Skúste náš recept na chlebík plný vlákniny s chutnou nátierkou plnou zdravých tukov.

Bielkovinový chlieb s avokádovou nátierkou

bielkovinový chlieb + avokadoSuroviny

Chlieb

4 vajcia

5 PL vlákniny (psyllia)

100 g vegánskeho syra

25 g semiačok (chia, ľanových alebo sezamových)

Nátierka

90 g avokáda

citrónová šťava

štipka soli

Postup

1. Vajíčka, psyllium, syr a semiačka zmiešame. Necháme odstáť 10 minút a pečieme 35 minút na 185 stupňov.

2. Avokádo roztlačíme a dochutíme soľou a citrónovou šťavou.

3. Na 80 g domáceho vlákninového chleba natrieme avokádovú nátierku.

Zaujal vás náš recept z knihy Ľahký reštart? Okrem 75 obľúbených jedál jednoduchých na prípravu v nej nájdete aj 21-dňový plán pre nakopnutie spaľovania, pod vedením skúsenej výživovej špecialistky a trénerky, ktoré pre vás pripravili 3 vzorové týždenné jedálničky. Presvedčte sa sami, že aj zdravá strava môže chutiť a prinášať trvalé výsledky.

Banner_Lahky restart_1080x1080_Kniha


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - 5 tipov ako odľahčiť telo po sviatkoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

trix
trix
 19.12.2023 23:10

moj jednoduchy tip - voda s citronom alebo chudnutie s https://www.ketodiet.sk/