TU nájdeš vyše 100 tréningov už za 6,50 € mesačne

5 faktorov pre ideálny výkon

redakcia

Vedecké štúdie preukázali, že športovec má päťkrát väčšiu šancu kvalifikovať sa svetový šampionát v športe vhodnom pre jeho gény, než v akomkoľvek inom športe. Gény majú obrovský význam hlavne vtedy, keď človek od svojho tela vyžaduje výkon na hranici možností. 

Beh
27. MAR 2017

5 faktorov pre ideálny výkon:

1) štruktúra svalových buniek

2) optimálna výživa

3) optimálne zásobovanie mikroživinami

4) optimálne rozdelenie kalórií

5) optimálna telesná hmotnosť

1) Štruktúra svalových buniek

Buď sú svalové bunky ideálne pre rýchle reakcie a vytvorenie veľkej sily ("fast-twitch" biele svalové vlákna), alebo sú slabšie a pomalšie s lepším prekrvaním pre vytrvalostné športy ("slow-twitch" červené svalové vlákna). Športové hry sú väčšinou kombináciou vytrvalostného športu a silového športu. Génová analýza dokáže odhaliť, do ktorej skupiny patríte.

2) Optimálna výživa

Vaše gény určujú, ako telo absorbuje živiny a premieňa ich, ako sa detoxifikuje a aké stopové prvky sú nevyhnutné pre udržanie zdravých kĺbov. Prostredníctvom analýzy viac ako 52 génov je možné identifikovať metabolické nedostatky, ktoré môžu mať vplyv na športové výkony.

3) Optimálne zásobovanie mikroživinami

Obzvlášť pri výkonovom športe sa pri vysokom metabolickom zaťažení uvoľní veľa voľných radikálov, ktoré môžu ničivou reťazovou reakciou poškodiť tkanivo. Najnovším pokrokom v modernej humánnej genetike je zostavenie individuálneho osobného receptu mikroživín. To pomôže neutralizovať genetické slabiny a pokryť zvýšenú potrebu antioxidantov.

4) Optimálne rozdelenie kalórií

Pri silovom športe sa zhodnocujú výlučne sacharidy. Počas vytrvalostnej športovenj činnosti zostávajú zásobníky sacharidov (glykogénov) takmer nedotknuté. Vytrvalostní športovci zhodnocujú predovšetkým tuky.Navyše rolu zohráa genetika, ktorá odlišuje kvalitu premeny živín na energiu u každého jednotlivca. Gény rozhodujú o tom, či vás vo výkone brzdia sacharidy, tuky, bielkoviny.

5) Optimálna telesná hmotnosť

Podstatou je nájsť rovnováhu medzi znižovaním kalórií a optimálnym zásobovaním svalov. Na jednej strane je nadváha nepotrebnou záťažou, ktorú človek nosí, a na druhej strane vedie k zaradeniu do nevýhodných hmotnostných kategórií pri súťažiach. Pretože je 80% nadváhy podmienených geneticky, dajú sa génovou analýzou získať cenné informácie pre najefektívnejšiu stratégiu chudnutia.

Genetická analýza umožňuje identifikovať váš genetický talent pre silové alebo vytrvalostné športy. Potom môžete rozvíjať nadanie alebo svoje zameranie prispôsobiť. Genetický test odhalí vašu individuálnu schopnosť detoxikovať škodlivé látky (ťažké kovy, pesticídy, prostriedky proti burine, chemikálie, sadze, dym). Odhalí ako účinkuje alkohol, káva a iné návykové látky na vašu výkonnosť. Identifikuje vplyv zložiek 900 potravín na vaše zdravie a výkon, vrátane možných potravinových alergií. Odporučí vám kalorické rozdelenie denných jedál počas tréningovej fázy, počas a po súťaži. 

internet

Foto: Mgr. Kristína Strapcová

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 faktorov pre ideálny výkon

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.