Nezmeškaj začiatok LETNEJ VÝZVY, začíname už 20.5.!

43-ročná Janka cvičí celý život: Vďaka Premium ma pohyb stále baví

Barbora Volná

Sympatická manažérka Janka Zelensky (43) je už niekoľko rokov členkou Supershape komunity, žije aktívny život a cvičenie vníma ako svoju neoddeliteľnú súčasť. Ako sama hovorí, dôležité je mať hlavne zdravé a funkčné telo. Vďaka rozmanitosti tréningov, ktoré si vyberá, sa jej to darí na plnej čiare.

Janka Zelensky
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
27. SEP 2023

Janka, ty patríš medzi skalné Supershape členky, vídame sa na fit pobytoch aj eventoch... Bola si odjakživa aktívna alebo to prišlo neskôr?

So športom ako takým som začala, keď som mala 6 rokov – vtedy to bol balet, následne gymnastika, ping pong, 2 tréningy karate, od svojich 10 do 17 rokov som aktívne hrávala volejbal. Potom mi učarovala posilňovňa, následne beh – mám za sebou 3 polmaratóny a nespočetne veľa 10 km behov, pár rokov som sa venovala crossfitu, absolvovala som niekoľko rôznych prekážkových behov ako Spartan, Tvrďák či Rugged Race. Potom prišiel totálny protipól v podobe jogy. Vždy to bol ale len jeden druh športu, na ktorý som sa mne typickým spôsobom „idem-riešim" vrhla po hlave, nakúpila si oblečenie, doplnky a literatúru. Ako ale ten rýchly impulz s novým športom prišiel, tak rýchlo sa o 2-3 roky dostavil pocit vyhorenia v danej oblasti. Vtedy som sa obvykle vrhla na iný šport alebo aj do stavu, kedy som už nič nechcela robiť a šport ani vidieť. Až som raz na Facebooku narazila na skupinu Nebuď Lokša (pozn.redakcie - aktuálne premenovaná na Supershape GIRLS), už ten názov bol vtipný a chytľavý a to bol vlastne môj prvý „dotyk" so Supershape.

Janka Zelensky

Spomínaš si, ktorý program alebo výzvu si absolvovala so Supershape medzi prvými?

Najprv som v 2019 skúsila Nebuďlokša trial a následne v 2021 Bikini výzvu. A už druhý rok som plnohodnotnou Supershape Premium členkou.

Čo ti na Supershape vyhovuje najviac?

Variabilita. So Supershape sa mi už nemôže stať, že športovo vyhorím. Mám dni, kedy mám až potrebu sa rozbiť a ak nebudem mať poriadnu svalovicu, tak ten tréning nestál za to. A následne prídu dni, keď potrebujem spomaliť, vtedy si vyberám jogu. Taktiež oceňujem kvalitu a precíznosť zostavených videí. Supershape Premium členstvo ponúka skutočne pestrú paletu tréningov, kde si každý príde na svoje a môže si zostaviť plán, ktorý bude zahŕňať silovo-kondičné tréningy, HIIT, tréningy na bruško, na zadok, jogu... Je možnosť si vybrať tréning podľa toho, v akej životnej fáze sa nachádzate – či ste tehotná, mamička po pôrode, úplný začiatočník alebo už pokročilá cvičenkyňa.

Janka Zelensky - supershape fit pobyt

Pravidelne absolvuješ aj Supershape Fit pobyty – spoznala si na nich aj iné aktívne ženy?

Och, Fit pobyty – to je moja láska. Ja si najprv pozriem, v akých termínoch sa organizujú, a až potom si prispôsobujem všetky ostatné plány a dovolenky. (smiech) Pre mňa tieto pobyty predstavujú už pomaličky rodinné stretnutia. Okrem toho, že som sem postupne pritiahla celú rodinu, tak Janka s Kamilom a pozvanou trénerkou nádherne dotvárajú úžasnú atmosféru. Viac-menej sa tam stretneme veľakrát tie isté kočky, ale Ivanka Dravecká a Janka Vavrová, to sú také moje „soul sisters". Aj sme si povedali, že tak to malo byť, lebo žiadne stretnutie nie je náhodné. Mimo pobytov a eventov sme v spojení len na diaľku, ale povzbudzujeme a motivujeme sa, riešime aj kopec súkromných vecí. A keď sa stretneme, tak pokračujeme tam, kde sme skončili – s týmito babami sa skrátka nikdy nenudíš. (úsmev)

Niekedy mi prítomnosť iných ľudí pri tréningu vadí, vtedy som rada, že si otvorím Premium a zacvičím si presne tréning, na ktorý mám chuť a nemusím sa nikomu prispôsobovať.

Radšej cvičíš sama alebo v skupinke?

Ako kedy a ako čo. Niekedy mi prítomnosť iných ľudí pri tréningu vadí, vtedy som rada, že si otvorím Premium a zacvičím si presne tréning, na ktorý mám chuť a nemusím sa nikomu prispôsobovať. Na druhej strane, zase aby som nebola taký asociál, tak som sa prihlásila aj na tanečné tréningy a práve absolvujem v poradí tretí kurz latino. Nie, že by som vedela tancovať alebo „počula hudbu" – ja som v tomto neskutočné poleno, ale baví ma to a teším sa, že som obklopená dievčatami, s ktorými sme na jednej vlne a veľakrát sa nasmejeme pri našom snažení. Našťastie máme úžasnú a trpezlivú trénerku, ktorá to s nami zvláda. Okrem toho ma môj priateľ pritiahol späť do atletickej komunity, kde máme na tréningoch okrem samotnej atletiky aj všeobecnú športovú prípravu, posilňovanie a loptové hry. Tie tréningy sú pomerne náročné a tam som vďačná za skupinku, ktorá ma na atletickej dráhe potiahne, lebo inak by to moja hlava často vzdala. 

Janka Zelensky

V tom množstve aktivít, ktoré máš, nedá mi nespýtať sa – aké cvičenia sú tvoje najobľúbenejšie a ako často cvičíš?

Mám radšej silové tréningy, z tých dynamickejších tabatu, rada cvičím bruško a ramená. Okrem atletiky a tanečnej som sa ešte prihlásila na plavecký kurz, aby som si zdokonalila techniku a naučila sa nové štýly. Teraz v lete som vymenila auto za bicykel, a pokiaľ nebude pršať a snežiť, tak to plánujem využívať celoročne, takže denne mi to vychádzalo aj 10 km ako doplnkový pohyb. Kedysi som cvičila každý deň niekedy aj 2-fázovo – mala som časový priestor a prechádzala som si pomerne náročným obdobím, kedy šport predstavoval únik z reality. Nemala som vôbec žiadnu regeneráciu a tento prístup som musela časom prehodnotiť, aj keď postava vtedy bola super duper. (smiech) Momentálne som v období, kedy skutočne počúvam svoje telo a nemám zlý pocit z toho, ak niektorý deň tréning vynechám, ale bol tam „len" ten bicykel. Táto fáza mi už pomaličky skončí, lebo v októbri sa začíname s priateľom pripravovať na náš prvý maratón, ktorý chceme odbehnúť budúci rok v Košiciach.

Prečítajte si aj: 3 účinné tréningy na brucho: S týmito zaručene uvidíte výsledky

Pri pohľade na teba a tvoje bruško je jasné, že pohyb je tvojou vášňou. Chce to sebazaprenie aj v rámci životosprávy, alebo aký je recept?

Viem, že bruško sa „tvorí" hlavne v kuchyni, ale ja sa v strave zase nejako nestresujem. Čo však striktne dodržiavam, je jedlo každé 2,5-3 hodiny, tiež pitný režim. Aj v aute mám vždy so sebou vodu a oriešky. Nejem fast food, nepijem žiadne sladené nápoje. Keďže pracujem prevažne z domu, tak si varím – a to jedine zo Supershape kuchárskych kníh, ktoré mám všetky a z ktorých dokáže uvariť jedlo určite každý, lebo recepty sú jednoduché, časovo nenáročné a neskutočne chutné. Nepohrdnem ale ani klasickou slovenskou kuchyňou alebo grilovanými špecialitami, milujem steaky – ale to je raz za čas. Som veľmi na sladké, ale radšej si ten koláčik upečiem a fit cookies podľa vášho receptu pečiem hádam už každý týždeň. Ak si aj mám dať niečo „nezdravé", čo mám ale naozaj rada, tak si to jedlo bez akýchkoľvek výčitiek vychutnám. Život nie je len o počítaní kalórií, ale o užívaní si ho. Môj dedko, ktorý sa dožil vysokého veku mal dve životné kréda, ktoré sa snažím nasledovať: Život je pohyb – nečinnosť je smrť a Jedz a pi všetko, ale s mierou.

Janka Zelensky

Pohyb tvorí gro tvojho voľného času, je ešte niečo, čomu sa okrem neho venuješ?

Rada trávim čas vo svojej záhrade, kde som zrušila trávnik a mám trvalkové záhony. Mám dvoch anglických staffbullov, takže sa venujem im, keďže oni majú energie na rozdávanie. A keď mi vyjde priestor, rada tvorím – naposledy som si vymaľovala dom, namaľovala mandalu na stenu, zrenovovala starý stolík, v pláne mám momentálne vyrobiť si na plot číslo domu, ktorého súčasťou bude schránka a drevený box na kvety. Okrem toho som sľúbila neterke ušiť nové sukničky. No, nenudím sa veru. (smiech)

Snažím sa nasledovať dve životné kréda: Život je pohyb, nečinnosť je smrť a Jedz a pi všetko, ale s mierou.

Čo je tvojimi očami najdôležitejšie z hľadiska pevného, štíhleho a vyrysovaného tela?

Vytrvať v snažení a byť konzistentná a úprimná k sebe, zmena nepríde za noc. Treba si nájsť aktivitu, ktorá bude baviť, nemusí to byť práve šport, ktorý je momentálne v kurze. Obklopiť sa podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorí podporia a nakopnú, ak príde kríza a chýbala by motivácia. Stanoviť si dlhodobý cieľ, ktorý bude rozdelený na kratšie úseky a úplne pokojne sa za dosiahnutie malého cieľa odmeniť. A v neposlednom rade, mať sa rada aj s nejakým tým kilečkom navyše, s celulitídou a striami – sme reálne ženy, nie instagramové filtre, dôležité je mať hlavne zdravé a funkčné telo. Berme život s ľahkosťou a veľa sa smejme. 

Ak chcete mať ploché a vyrysované bruško ako Janka, účinné cviky nájdete v programe na domáce cvičenie Supershape Sixpack, zameraného na štíhle, pevné a zdravé brucho. Pripravili sme v ňom pre vás 15 účinných online tréningov do 15 minút od 5 skúsených slovenských tréneriek. Tento obľúbený program je tiež súčasťou Premium členstva, s ktorým máte prístup k desiatkam hodín video tréningov na domáce cvičenie, obľúbeným vedeným výzvam so skúsenými odborníkmi a jedálničkom s chutnými fit receptami od výživových špecialistov.

Banner_Sixpack_1080x1080Zdroj: https://www.facebook.com/jana.zelensky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 43-ročná Janka cvičí celý život: Vďaka Premium ma pohyb stále baví

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.