Var rýchlo a chutne s knihou ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2.

4 piliere úspešného formovania postavy

redakcia

Väčšina z nás túži mať zdravé, funkčné a pekne vyzerajúce telo. Informácií, ako na to, je však dnes také množstvo, že býva problém sa v nich zorientovať. Aj preto vám ponúkame recept obsahujúci iba 4 ingrediencie, s ktorými si dokážete vyformovať svoju vysnívanú postavu.

4 piliere úspešného formovania postavy
Zdroj: AdobeStock
18. MÁJ 2022

1. Robte to dobre

Robiť niečo dobre znamená nerobiť zbytočné chyby. Aké sú tie najčastejšie pri formovaní postavy? „Je to nasadenie vysokej motivácie, ktorá dlho nevydrží, utiahnutie sa k radikálnym riešeniam, ako je znížený energetický príjem pod hodnotou bazálneho minima, prevaha bielkovinovej stravy na úkor prospešných komplexných sacharidov, zaradenie dní bez príjmu potravy takzvané vodové dni a naopak zvýšenie fyzickej aktivity, ktoré prechádza rýchlo do vyčerpania a takéto tempo nie je možné dlhodobo udržať,“ vraví trénerka a výživová špecialistka Veronika Hanáková.

Už z jej sumáru prirodzene vyplýva, na čo si pri formovaní postavy dávať najväčší pozor. V prvom rade: vyhýbať sa extrémom. A tiež si správne nastaviť svoju motiváciu, ktorá by nemala byť ani príliš vysoká (nerealistické ciele vedúce k spomínaným extrémom), ani príliš nízka (smerovanie ku stagnácii), ale zato dostatočné lákavá, aby nás približovala k cieľu.

2. Robte to s radosťou

Jedným z najčastejších predsudkov spojených s formovaním postavy je presvedčenie, že to musí byť ťažké. V zmysle starých vzorcov myslenia typu: iba drina a bolesť vedú k úspechu.

Niežeby drina neviedla k úspechu, ale zabúda sa na faktor, ktorý nás na rozdiel od bolesti dokáže motivovať dlhodobo. Tým faktorom je: radosť.

Užívať si to, čo robíte. Proste si treba nájsť taký druh tréningu a životosprávy, ktorý nás bude baviť. Pohybové aktivity, ktoré budú blízke nášmu naturelu a jedlá, ktoré nás budú nielen kvalitne vyživovať, ale nám budú aj chutiť.
Kultivácia šťastia je kľúčom k dlhodobej udržateľnosti akéhokoľvek vzťahu; aj toho, ktorý máme k svojmu telu.

3. Robte to zdravo

„Strava je 80 % úspechu. To znamená, že ak sme už v dobre nastavenom režime dlhodobejšie a náš organizmus pravidelne dostáva dostatok výživných a prospešných živín, tak občasná stravovacia chyba je úplne v poriadku a nespôsobí nám problém. Ak však človek veľa experimentuje, často diétuje a potom sa prejedá, dostáva organizmus do stresu. Preto sa telo snaží pri každej možnej príležitosti uložiť maximum, čo nás frustruje a začneme si jedlo spájať s negatívnou emóciou,“ upozorňuje Veronika Hanáková čerpajúc aj zo svojej bohatej odbornej praxe.

Ak človek veľa experimentuje, často diétuje a potom sa prejedá, dostáva organizmus do stresu.

Jednoduchá cesta, ako sa vyhnúť týmto výživovým nástrahám pri formovaní postavy sa volá: kvalita. Kvalita potravín v prvom rade a samozrejme zloženie nášho jedálnička, ktorý by mal byť komplexný, to znamená obsahujúci zdravé sacharidy (ovocie, zelenina, obilniny najmä celozrnné), tuky (orechy a semená vrátane zdraviu prospešných olejov) a bielkoviny (strukoviny, vajcia, ryby, hydina).

Ich množstvo, spôsob prípravy i čas konzumácie sú nemenej dôležité, no pri formovaní postavy v zmysle chudnutia asi najviac platí jednoduchá poučka: váš energetický príjem by mal byť nižší než váš energetický výdaj.

4. Robte to funkčne

Zmena jedálnička je síce základom pri formovaní postavy, no bez adekvátnej pohybovej aktivity nedosiahneme želaný výsledok. Ako vraví Veronika Hanáková: „Ak sa pri dobrom nastavení jedálnička nebudeme vôbec hýbať, budeme sa síce dobre cítiť, ale svaly nebudú mať pekný tvar.“

Aký druh cvičenia je teda pri formovaní postavy ten najlepší? Aj tu platí, že komplexný. Teda taký, ktorým trénujete svoje telo v jeho základných parametroch: sila, kondícia, pružnosť. Môžete si vybrať viac druhov pohybových aktivít, ktorými všetky precvičíte, alebo je možné vybrať si niektorý z intervalových tréningov, kde precvičíte všetko naraz.

Ak sa pri dobrom nastavení jedálnička nebudeme vôbec hýbať, budeme sa síce dobre cítiť, ale svaly nebudú mať pekný tvar.

Ukazuje sa, že pravidelnosť aj kratších tréningov na dennej báze prináša lepšie výsledky, než občasné dlhé a vyčerpávajúce tréningy. Ostatne, jedna z pohybových aktivít, ktorá celkovo prináša najlepšie benefity pre organizmus, je pre nás tá najjednoduchšia: chôdza.

Na záver pridávame bonusový pilier, ktorý zahŕňa všetky vymenované do jedného celku v ideálnej podobe: Keď sa časovo limitovaný cieľ, ktorý ste si vytýčili pri formovaní postavy, premení na váš nový životný štýl, ktorý vás bude napĺňať a baviť.

K tomu vám držíme palce!

Chcete viac účinných rád a tréningov na formovanie postavy? Zapojte sa do Supershape BIKINI VÝZVY. Čaká vás v nej 28 dní formovania a rysovania do plaviek s dôrazom na brucho, pod vedením výživovej špecialistky a profesionálnych trénerok. Dostanete od nás k tomu všetky potrebné cvičenia, ako aj chutné jedálničky a fit recepty, tak aby ste dosiahli vytúžené štíhle, pevné a zdravé telo.

Banner_Bikini vyzva 2022_1200x900


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 4 piliere úspešného formovania postavy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.