Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Piť či nepiť? Majú iontové nápoje pri cvičení svoje opodstatnenie?

Mirka

Pri intenzívnom potení sa z nášho tela vylučuje voda a dôležité minerály, ktoré je vhodné doplniť. Mnohé iontové nápoje sú však obohatené aj o sacharidy, ktoré sú pri chudnutí nežiaduce. Kedy športové nápoje pomáhajú, a kedy sú skôr na škodu?

Piť či nepiť? Majú iontové nápoje pri cvičení svoje opodstatnenie?
13. MAR 2013

Potením sa z tela vylučujú škodlivé látky. V horúcom počasí alebo pri vykonávaní náročnej fyzickej činnosti dochádza okrem vody aj ku vyplaveniu dôležitých minerálov, najmä sodíka, draslíka a horčíka. V týchto prípadoch treba stratu týchto prvkov vhodne pokryť športovými nápojmi (sú známe aj pod pojmom iontové nápoje), ktoré sa odlišujú najmä zložením.

Dôležité je rozlíšiť 3 základné druhy iontových nápojov

Aká je hlavná úloha iontových nápojov? Fitness trénerka Monika Korbová, charakterizuje tieto nápoje nasledovne: „Iontové nápoje majú do tela počas tréningu dodať energiu a minerály, ktoré strácame potením pri vysokom tréningovom zaťažení. Najčastejšími minerálnymi látkami v iontových nápojoch sú sodík, draslík a horčík. Časť obsahu iontových nápojov tvoria väčšinou aj sacharidy a vitamíny C, B-komplex atď.“

Pokiaľ je hlavnou úlohou športového nápoja zabezpečiť rýchlu hydratáciu organizmu počas cvičenia a doplniť minerály, pričom obsah sacharidov je veľmi nízky, ide o hypotonické iontové nápoje. Ich charakteristickou vlastnosťou je, že sa rýchlo a pomerne ľahko vstrebávajú. V podstate patria medzi najviac používané, napríklad pri behu alebo cyklistike, kde sa najviac stráca prostredníctvom potu voda.

Izotonické nápoje sú zdrojom tekutín, dôležitých elektrolytov (minerálov) a tiež sacharidov približne na úrovni 6 až 8 percent. Tieto nápoje sú vhodné napríklad pre náročnejšie kolektívne športy alebo atlétov, pretože poskytujú rýchly zdroj energie, teda glukózu.

V niektorých prípadoch je potrebné doplniť okrem minerálov aj zásoby glykogénu po cvičení. Pre tento účel slúžia hypertonické nápoje, ktoré okrem tekutín a minerálov disponujú vysokou dávkou sacharidov. Hypertonické iontové nápoje sú teda prospešné vo fáze regenerácie.  

Kedy sa po iontovom nápoji oplatí siahnuť?

Iontové nápoje majú svoje opodstatnenie. Ich používanie a najmä výber treba dôkladne zvážiť, pretože treba brať do úvahy typ a intenzitu športovej aktivity. „Iontový nápoj je vhodný, pokiaľ je predpokladaná doba výkonu dlhšia ako 60 minút. Najmä pri tréningoch s vysokou intenzitou alebo pri športoch vytrvalostného charakteru (cyklistika, beh, bežkovanie, futbal...),“ upresňuje fitness trénerka Monika Korbová.

Aké pravidlá používania „ionťáku“ platia pre silový tréning? A čo redukcia hmotnosti? „Pri posilňovaní z fyziologického hľadiska nemá jeho používanie opodstatnenie. Dochádza síce k poteniu, nie však v takej miere, aby došlo k radikálnej strate minerálnych látok,“ hovorí odborníčka. Dodáva, že iontový nápoj môže byť veľmi užitočný počas horúcich dní, keď sa človek veľmi potí alebo ho možno použiť ako prostriedok doplnenia energie počas výkonu. Ďalej upozorňuje, že: „Pri tréningoch zameraných na redukciu hmotnosti, je dopĺňanie tekutín sladkými iontovými nápojmi kontraproduktívne!!!“


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Piť či nepiť? Majú iontové nápoje pri cvičení svoje opodstatnenie?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

bozena.hanusovska@azet.sk
bozena.hanusovska
 25.11.2016 11:09

Dobrý deň chcela by som sa opýtať či je iontovy nápoj vhodný pre 11 ročného hokejistu vhodný? Ďakujem