Chýba vám na tréningu energia? Dajte si béčko!

redakcia

Čím viac energie máte, tým lepší výkon podáte na tréningu, následne spálite viac tukových zásob alebo rýchlejšie získate svalovú hmotu. 

Chýba vám na tréningu energia? Dajte si béčko!
13. APR 2015

Doprajte si pred cvičením rýchle sacharidy napríklad v podobe glukózy, aby ste podporili výkon a rýchlejšie získali vysnívanú svalovú hmotu? Alebo sa snažíte zbaviť ovísajúceho brucha či zadku tvrdým tréningom, lenže nemáte dostatok energie a riešite to prísunom stimulačných látok, ako napríklad kofeínu?

Riskujete, pretože nie vždy je jednoduché správne určiť potrebné množstvo rýchlych sacharidov a kofeínu a správne ich načasovať. Ak to preženiete s kofeínom, môžu vzniknúť problémy s nespavosťou alebo zvýšená nervozita. V prípade, že frčíte na hroznovom cukre ako pohotovom zdroji energie a nespálite ho, ukladá sa vo svaloch a pečeni vo forme glykogénu a nespotrebovaný glykogén sa mení na tuk. Čo s tým? Choďte na to prirodzene a doprajte telu to, čo mu dodá energiu bez vedľajších účinkov.

Keď chýba v tele béčko, je to problém

Vitamíny zo skupiny B zohrávajú kľúčovú úlohu pri výrobe energie. Ak patríte medzi tých, ktorí stále hľadajú niečo, čo ich nakopne k podaniu skvelého výkonu a zároveň upokojí nervovú sústavu, dajte šancu béčku. Pomôže vám v práci, doma a aj pri tréningu. „Vitamíny zo skupiny B sú najdôležitejšími vitamínmi pre zvyšovanie športového výkonu. Je to dané tým, že skupina vitamínov B priamo vplýva na tvorbu energie, teda celkového spracovania a zužitkovania základných energetických a stavebných látok tukov, sacharidov a bielkovín. Jednoducho povedané, ak chce mať náš organizmus energiu na svoje fungovanie, pohyb, dýchanie či premýšľanie, potrebuje v dostatočnej miere disponovať týmito vitamínmi,“ zdôrazňuje dôležitosť vitamínov skupiny B výživový poradca. 

Čo sa deje, ak ich je v tele nedostatok?  Prejavuje sa to napríklad únavou, bolesťami svalov, svalovými kŕčmi, celkovou slabosťou, negatívnymi zmenami na kostiach a kĺboch, anémiou, kožnými problémami, nervozitou a poruchami koncentrácie. „Nedostatok B vitamínov si športovci väčšinou všimnú tak, že badajú zníženú výkonnosť, dochádza aj k zápalom a olupovaniu kože,“ pripomína Libor Javro. V týchto prípadoch už ide o zdravie a treba hľadať vhodné riešenie. Najlepšou možnosťou je dodať telu chýbajúce živiny.

Vitamínmi skupiny B k lepšiemu výkonu

Najvhodnejšou cestou, ako zabezpečiť telu dostatok béčka, je prijímať ho pravidelne formou potravín. Napríklad vitamín B1 sa nachádza v rybách, obilninách, strukovinách, vnútornostiach a droždí. Má priamy vplyv na tvorbu energie zo sacharidov. Aj napriek vyváženej strave môže v organizme chýbať, pretože jeho množstvo sa v potravinách znižuje tepelnou úpravou.

Ak je to s vitamínom B2? „Riboflavín má priamy vplyv na zvyšovanie alebo znižovanie výkonnosti tým, že priamo vplýva na metabolizmus bielkovín, tukov a cukrov,“ približuje jednu z funkcií tohto B vitamínu odborník na výživu. Vitamín B2 je zastúpený v obilninách, mliečnych výrobkoch, orechoch, morských rybách či mäse, lenže je citlivý na svetlo. Teda ak neskladujete pečivo, mlieko či orechy v tmavom prostredí, jeho množstvo sa z týchto potravín stráca a vy môžete trpieť jeho nedostatkom.

Inak tomu nie je ani s vitamínom B6. Ten sa priamo podieľa na budovaní a obnove svalovej hmoty. Hoci je zastúpený v širokej škále potravín,  deficit tohto vitamínu nie je u bežných ľudí a ani športovcov ničím výnimočným. Nemožno zabudnúť na vitamín B12, ktorý je nevyhnutný pre vznik červených krviniek. Ak je ho v tele málo, prichádza anémia s príznakmi ako únava či malátnosť. Tento vitamín je zastúpený hlavne v živočíšnych produktoch, čiže problém môže nastať napríklad u vegetariánov a vegánov. Podobné to je aj s ostatnými B vitamínmi.

Existuje nejaké spoľahlivé riešenie? Keďže žijeme rýchlym životným tempom, nie je možné na všetko myslieť a je vhodné zvážiť užívanie výživových doplnkov. Aj tu si však treba vedieť vybrať. Vhodnou voľbou sú napríklad vitamíny skupiny B v spreji, ktoré sa vyznačujú výborným vstrebávaním. Podľa niektorých štúdií sa do ľudského organizmu orálnym podaním vo forme spreju dostane väčšina obsiahnutých látok. To znamená, že riziko deficitu B vitamínov, spojené s nedostatkom energie, sa výrazne znižuje.  

Odporúčame: Lietajúce vitamíny na imunitu SPLASHIMMUN SPREJ. Zakúpite na www.lietajucevitaminy.sk

LV
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Zdroj: PR


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chýba vám na tréningu energia? Dajte si béčko!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2412
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.