ĽadoBorci Slovensko: Ľudia, ktorí horúcim srdcom roztápajú ľad
„Otužovanie je aj o tréningu osobnosti. Ak sa človek prekoná a otužuje sa ráno, o niekoľko sekúnd má lepšiu náladu.“
ĽadoBorci Slovensko vznikli vo Vranove nad Topľou. Ich hlavným cieľom je priblížiť ľuďom otužovanie, jeho pozitívne účinky na telo i psychiku a hlavne byť pozitívnym príkladom pre mladšiu generáciu. O tom, že sa im to darí, niet pochýb. Aktuálne nájdete milovníkov otužovania aj v Hanušovciach, Prešove, Košiciach alebo v Komárne. V rozhovore vám Michal Lakatoš a Martin Fazekáš prezradia nielen základy otužovania, ale aj viac o svojom klube, cieľoch a názoroch.
Odporúčame prečítať: Foto: Kúpanie ĽadoBorcov v 12-stupňovej vode
Prečo je otužovanie prospešné pre bežného človeka?
Michal Lakatoš: Otužovanie posilňuje imunitu. To je základná vec. V praxi to znamená, že nebudem tak často chorý. Ak budem chorý, tak sa skôr vyliečim. Napríklad v jeseni, keď už začína pochmúrne obdobie, ľudí chytá depresia. Ten, kto otužuje, vie, že otužovanie zlepšuje náladu. Do niekoľkých sekúnd po osprchovaní má človek jednoducho lepšiu náladu, samozrejme, platí to aj pre otužovanie vonku.
Je štatisticky dokázané, že v tomto období je i viac samovrážd. O tomto konkrétne sa menej hovorí, ak sa rozpráva o otužovaní. Väčšinou sa vraví o tom, že otužovanie posilňuje zdravie, imunitný a cievny systém. Čiže pre tých, ktorí otužujú, začína nie depresívne, ale najkrajšie obdobie roka. Začína jesenná (pred)príprava na zimnú. Niekedy v septembri prichádzajú noví ľudia a začínajú otužovať vo vode, ktorej teplota je znesiteľná. Chodíme spolu na spoločné tréningy. Vymysleli sme si nočné otužovanie. Priestor na depresiu jednoducho nie je. Ako keby sme ju vytlačili zo života.
Čiže jeseň je vhodná na začiatok otužovania vonku?
Martin Fazekáš: Voda vonku je v jeseni teplejšia, ako keď si ju pustíš na seba napríklad zo sprchy. Má okolo 8-10 stupňov. Je ideálna pre ľudí, ktorí chcú začať otužovať.
Michal Lakatoš: Prvé prípravné tréningy som zaviedol po lete a skončení pretekov Spartan Race. Predtým to tak nebolo, pretože oficiálne kluby začínajú od zimnej sezóny. Býva to niekedy v novembri. Lenže otužovať sa má po celý rok, a teda aj v lete. My sme si to spojili tak, že keď končia tréningy otužovania, začína príprava na Spartan Race. Počas prípravy na Spartan Race si musí človek vystačiť s otužovaním podomácky, teda so sprchou. Z môjho pohľadu je to najideálnejší spôsob otužovania.
Ak teda nemám možnosť otužovať v rámci nejakej skupiny, použijem sprchu. Lenže komunita má zrejme svoje čaro, resp. jeden druhého viac motivuje
Michal Lakatoš: Sprcha je najideálnejší spôsob otužovania, pretože je doma a je vždy k dispozícii. Aj keď je pravda, že ísť von na spoločný tréning má svoje čaro. Čo sa týka sprchy, absencia komunity, teda nevýhoda sa v tomto prípade stáva výhodou. Na jednej strane je tam pravidelnosť, pretože sa môžem sprchovať každý deň, lenže organizovať spoločný tréning denne nemôžem. Pri otužovaní sa odporúča hlavne ranná sprcha. Ráno vstanem, som sám, je mi teplo. Nemusím ísť pod studenú vodu, nikto ma nevidí, nefotí a aj tak idem. A to je skvelé. Otužovanie je aj o tréningu osobnosti. Ak sa človek prekoná a otužuje sa ráno, o niekoľko sekúnd má lepšiu náladu.
Martin Fazekáš: Vonku ideš do vody, nemáš na výber. Vieš, že ideš iba do studenej vody. Lenže ak sa doma postavíš do sprchy, otočíš kohútikom a pustíš si studenú vodu, to je o odhodlaní a odvahe. Musíš prekonať to, že si nedáš teplú, ale studenú. Je to rozhodne aj o sile osobnosti.
Z pohľadu vnútornej motivácie je teda otužovanie doma náročnejšie
Martin Fazekáš: Môj osobný rekord je 8 minút vo vode s teplotou 1 stupeň Celzia. Doma takýto čas nedosiahnem. Minútu, dve človek vydrží, ale dlhšie asi nie. Avšak keď je partia, ide to ľahšie.
Ako by mal človek začať, keď chce otužovať? Aké sú konkrétne kroky?
Michal Lakatoš: Dá sa začať tak, ako aj niektorí členovia v našom tíme, že hneď išli do studenej vody. V zime prišli, odhodlali sa, skúsili. Vydržali chvíľku a vyšli von. A po tomto zážitku začali otužovať pravidelne. Je to však niečo, čo sa nedá všeobecne odporučiť. Ak chce teda človek začať otužovať, v prvom rade musí byť zdravý. Mal by mať zdravé srdce, pečeň a nemal by mať psychické choroby, na ktoré sa lieči. Ak toto spĺňa, mal by začať otužovať doma. Najideálnejší spôsob je teda sprcha. Čo sa týka frekvencie, treba tak robiť každý deň. Určite nestačí 2-3 razy týždenne. Ideálny čas na sprchu je ráno. Niektorí otužilci odporúčajú aj večer. V tomto prípade aj ja hovorím áno, ale iba vtedy, ak človek nejde hneď spať a nerobí mu to problém so spánkom.
Ako mi večerné otužovanie môže narušiť spánok?
Michal Lakatoš: Po otužovaní je človek sviežejší. Vzpruženie pred spánkom nemusí byť práve ideálne pre pokojný a hlboký spánok. Niekomu to neprekáža, ale práve naopak, príjemne ho to unaví. Po sprche nasleduje zahrievanie, krv je rozprúdená, organizmus nabudený a potom spánok. Je to individuálne. Na každého to nemusí takto pôsobiť. Tiež som to robil týmto spôsobom. Večer som sa osprchoval, vyšiel na balkón v uteráku, dal som si zázvorový čaj, zahrial som sa a spal som ako bábätko. Ak to na niekoho pôsobí opačne, potom platí, neotužovať večer, pretože spánok je jednoznačne priorita.
Vráťme sa teda k rannej sprche. Ako pôsobí na ľudský organizmus?
Michal Lakatoš: Každodenná ranná sprcha je pri otužovaní základ. Najprv sa odporúča striedavá sprcha. Nielen kvôli tomu, aby sa vytvoril plynulý prechod z horúcej sprchy na studenú, ale aj preto, lebo organizmus nejakým spôsobom reaguje. Keď sa sprchujem teplou vodou, póry sa otvárajú. Telo reaguje prirodzene tak, že sa ochladzuje, „vetrá“. Ak si dám studenú sprchu, organizmus sa snaží teplo udržať vo vnútri a jednoducho póry zatvorí. Striedanie teplej a studenej sprchy nás pripravuje na prechodné obdobia.
Existuje nejaký presný čas, ako dlho by sme mali v studenej sprche vydržať, alebo je to pocitová záležitosť?
Michal Lakatoš: Toto je niečo, čo netreba riešiť. Žiadne počítanie. U každého je to individuálne. Išiel by som na to rozhodne na základe pocitov. Ak chceme dosiahnuť, aby ľudia otužovali a aby to pre nich bolo zaujímavé, nemalo by to byť príliš akademické, lebo to jednoducho nebudú robiť. Platí, že čím sú veci jednoduchšie, tým sú pre ľudí lákavejšie. Človek to urobí a hotovo. Sekundy ani minúty rozhodne riešiť netreba. Všetko je individuálne.
Od akého veku môžu otužovať aj deti?
Michal Lakatoš: Dnes sme tu mali napríklad Dávidka, ktorý má 6 rokov. Ten s tým nemal žiadny problém, pretože podľa rodičov sa sprchuje v studenšej vode ako všetci ostatní doma. Ak sa pozrieme napríklad do ruských táborov či škôlok, deti idú von a do snehu, hrajú sa tam. Vrátia sa dnu, poutierajú sa a idú do tepla. Opatrnosť u detí je, samozrejme, namieste. Ešte raz taká ako pri dospelých. Lenže možno práve dnes je doba, v ktorej sa oplatí v niektorých smeroch z opatrnosti ubrať a prestať byť úzkostlivým. Vznikajú alergie, pretože všetko dezinfikujeme. Deti sú choré, pretože ich zabalíme do desiatich vrstiev, ak vonku čo i len trošku fúka vietor. U detí by otužovanie teda malo byť hlavne prirodzené, najprv ich „ošpliechať“ vlažnejšou vodou a postupne pokračovať s chladnejšou. Treba ísť na to formou hry.
Súčasťou otužovania sú aj ďalšie faktory, ako napríklad teplota v miestnosti alebo vhodné oblečenie
Martin Fazekáš: Povedzme si to z technického hľadiska. Norma je 21 stupňov Celzia. Teplota v kúpeľni by mala byť 24 stupňov, 18-19 je ideál pri spánku. Toto sú teploty dané normami.
Michal Lakatoš: Teplota v izbe, ale aj oblečenie hrajú pri otužovaní dôležitú úlohu. Nie je to iba o pobyte vo vode na tréningoch. Čiže ak idem von, oblečenie by malo byť primerané a rovnomerne rozložené na celom tele. Samozrejme, aj vzdušné a ľahšie. Tričká v zime sú extrém, ale treba sa jednoducho obliekať ľahšie.
Má otužovanie vplyv na výkon u športovcov?
Michal Lakatoš: V prvom rade vplýva na regeneráciu, ktorá je potom kvalitnejšia a rýchlejšia. Čiže ak idem o nejaký čas po tréningu alebo v deň voľna do studenej vody, týmto spôsobom určite rýchlejšie zregenerujem svalstvo a celý organizmus.
Čo to presne znamená? Ako studená voda vplýva na proces regenerácie?
Michal Lakatoš: Studená voda „nakopne“ cievny systém, ktorý následne lepšie funguje. Prijaté živiny sa ľahšie dostanú tam, kde majú. Po tréningu sú svalové vlákna poškodené a regenerácia znamená, že ich telo bude opravovať. Je to v podstate malý zápalový proces v ľudskom tele. Nuž a so zápalom bojujeme chladom.
Ďalšou vecou je imunita, ktorá chráni pred vírusmi v akomkoľvek počasí, čiže človek stále trénuje. Ochorenie môže človeka odstaviť aj na dva týždne, čo je dlhá doba v tréningovom procese na pretek či súťaž. Zvyčajne týždeň je človek chorý a druhý sa odporúča byť ešte v pokoji, no športovci v tomto zodpovední nie sú. Ak začnú skôr, organizmus je ešte oslabený a všetko sa skomplikuje.
Zo života ĽadoBorcov
ĽadoBorci existujú zhruba štyri roky. Život klubu má, samozrejme, svoje pravidlá. Striktným pravidlom, ktoré musia všetci dodržiavať, je nepožívanie alkoholických nápojov na usporadúvaných akciách. Možno si kladiete otázku, či sú v dnešnej dobe ľudia, ktorí nemajú s dodržiavaním tohto pravidla problém. Našťastie, existujú. Veď aktuálne ĽadoBorci pôsobia nielen vo Vranove nad Topľou, ale aj v ďalších slovenských mestách. Ako každá moderná komunita aj oni fungujú na sociálnych sieťach ako Ľadoborci Slovensko, ako aj na webe www.ladoborci-slovensko.sk, ktoré viac prezrádzajú nielen o ich zážitkoch z otužovania, ale nájdete tam aj praktické informácie.
Kedy začína sezóna otužovania? Prípravnú sezónu začínajú ĽadoBorci v septembri cez víkendy spoločnými tréningami. Jedenkrát do týždňa je oficiálny spoločný tréning. Samozrejme, bývajú aj mimoriadne tréningy. Napríklad v stredu sa robia tréningy večer. Pravidelné tréningy v spojení s reportom, zverejnenom na webe či sociálnej sieti, sú v podstate ďalšími klubovými pravidlami, pretože aj to je spôsob, ako ľudí k otužovaniu priviesť a zlepšiť ich život.
ĽadoBorci radia, ako začať a pokračovať
- Pravidelná ranná sprcha, striedanie teplej a studenej vody, alebo iba studená sprcha sú vhodné ako ideálny začiatočnícky tréning otužovania, ale aj ako dlhodobo udržateľný, minimalistický tréning otužovania.
- Je nevyhnutné zvoliť i primerané, vzdušné oblečenie a primeranú obuv. Ani pri nepriazni počasia to netreba preháňať s oblečením a obliekať sa rovnomerne, teda rovnomernou vrstvou oblečenia na celom tele.
- Doma v byte udržiavajte primeranú teplotu, neprehrievajte izby a spite pod ľahšou prikrývkou.
- Vyhľadávajte aspoň občas príležitosti na chôdzu naboso po mokrej tráve alebo po snehu. Aj tu platí pravidlo „menej je viac“, a teda zvoľte opatrný prístup.
- Nájdite si vo svojom okolí skupinu ľudí, klub alebo športový tím, ktorý sa venuje otužovaniu. Ak takýto klub či skupina ľudí vo vašom regióne neexistuje, vytvorte si ju, ĽadoBorci Slovensko vám radi poradia, ako na to. Ak už máte za sebou prípravu vo forme pravidelnej rannej studenej sprchy, absolvujte spolu s nimi pravidelné spoločné tréningy v prírode (rieka, jazero, rybník) počas zimnej sezóny. Opatrnosť pri tréningu je v tomto prípade povinnosťou.
- Žiaden alkohol pred otužovaním, počas otužovania a tesne po otužovaní je tiež samozrejmosťou.
- Po otužovaní sa čo najskôr poutierajte dosucha a zahrejte sa pohybom a dúškami teplého čaju. (ĽadoBorec čaj: zázvor, citrón a med)
- Aj popri spoločných tréningoch nezabúdajte na každodennú rannú studenú sprchu.