Ako pomáha joga bežcom?
Užívajte si beh intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým a cíťte sa po ňom ešte lepšie. Zapojte k behu jogu a spoznajte skutočnú harmóniu pohybu.
Dýchanie je pri behu veľmi dôležité. Okrem toho, že ovplyvňuje bežecký výkon, má vplyv aj na naše zdravie. Jogové dýchanie, teda pránajáma, nás vďaka presne zameraným cvičeniam naučí využívať celú kapacitu pľúc a dýchať nosom, čo nám pri behu značne napomôže. Pri nosnom dýchaní sa môžeme vyhnúť prechladnutiu, pretože pri nižších teplotách studený vzduch neprúdi priamo do hrdla či k mandliam. Zvýšená kapacita pľúc nám zasa pomôže pri výdrži a zvyšovaní osobných rekordov.
Základný dychový cvik pre bežcov: plný jogový dych
Počas tohto cviku sa snažíme o to, aby sme pri dýchaní čo najviac využili kapacitu pľúc .To je pre každého športovca, no najmä bežca, veľmi dôležité. Poloha tádasána (hora), je jednou z východiskových polôh jogy a cvičia sa v nej takmer všetky dychové cvičenia. Tádasánu docielite tak, že sa vzpriamene postavíte nohami čo najbližšie k sebe. Váhu tela rovnomerne rozložíte medzi prsty a päty a vytiahnete vnútornú stranu členka, čím spevníte vnútornú klenbu chodidla. Potom pomaly vytiahnite stred hrudnej kosti a lopatky čo najviac vtlačte. Brada je rovnomerne so zemou. Ruky majte položené voľne vedľa tela, alebo ich môžete spojiť pred hrudníkom ako pri modlitbe.
Takto by ste mali vydržať 1-5 minút, počas ktorých sa snažíte správne dýchať a využiť celú kapacitu pľúc. Začínate hlbokým nádychom do brucha aj hrudníka a snažíte sa nadýchnuť čo najviac. Potom zhlboka vydýchnite, pričom sa snažte, aby bol výdych aspoň taký dlhý ako nádych. Postupne môžete pridávať na obtiažnosti a predlžovať fázu nadýchnutia, alebo medzi nádychom a výdychom zadržať dych.
Nohy a chodidlá sú pre bežcov zlatým dnom
Nosenie nepohodlných a nekvalitných topánok a topánok s vysokým podpätkom je častou príčinou deformácie chodidiel. Nielenže nám nesprávne tvarovaná klenba môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, ale v pokročilom štádiu deformácie nám okrem bolesti môže prekážať v pohybe. Pomocou jogových cvičení vieme precvičovať klenbu na nohe a aj chodidlá, vďaka čomu potom dokážeme byť pri behu rýchlejší. Ak už deformáciu chodidla máme, vieme ju pomocou jogy zmierniť.
Flexibilita, rýchlejšia regenerácia a lepší bežecký výkon
Okrem chodidiel sú pri behu zaťažované aj svaly nôh, chrbta a sedací sval. Cvičenie jogy môže priniesť bežcovi nový pohľad na svoje telo a pochopiť ho, čím mu umožňuje lepšiu prácu s ním. Pri cvičení jogy sa napravujú svalové dysbalancie, ktoré môžu byť spôsobené intenzívnym bežeckým tréningom.
Zacvičte si s nami niekoľko jogových cvikov, vďaka ktorým sa zlepšuje flexibilita, stabilita tela a postavenie kĺbov, čím sa vám otvoria pri tréningoch nové možnosti. Budujeme vytrvalosť, máme viac pod kontrolou svoje telo, aj pohyby a najmä skracujeme dobu potrebnú k regenerácii po tréningu.
Garudásana: orol
Postavte sa vzpriamene a jednu nohu omotajte raz, alebo dvakrát okolo lýtka druhej nohy. Lakeť jednej ruky vložte do lakťovej jamky druhej ruky, zamotajte a urobte niekoľko nádychov. Táto poloha je zameraná na stabilitu tela a udržanie rovnováhy. V tejto pozícii stimulujeme uzliny lymfatického systému v trieslach a zvyšujeme flexibilitu v bedrových kĺboch, ramenách a svaloch v okolí lopatiek. Okrem toho posilňujeme členky a schopnosť sústrediť sa.
Trikónásana: trojuholník
Rozkročte sa a oprite sa dlaňou o lýtko. Druhou rukou sa snažte akoby chytiť stropu. Táto pozícia slúži k popreťahovaniu hamstringov, bokov, otvoreniu hrudníku, ramien a posilneniu nôh.
Paščimóttánásana: kliešte
Sadnite si na zem, dajte nohy k sebe, vystrite ich a snažte sa chytiť prstov na nohách. Táto poloha slúži k pretiahnutiu chrbtice a hamstringov. Takisto uvoľňuje sval hruškovitý: piriformins a veľký sedací sval, ktorý je bežcami často preťažovaný.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Olit je energické cvičenie tretieho tisícročia. U nás sa ešte necvičí
Za cvičenie, ktoré buduje harmóniu medzi mysľou a telom, by sa nemuseli hanbiť ani starovekí Gréci.
Flyboard. Intenzívne formovanie tela a zlepšovanie rovnováhy
Flyboard pochádza z Talianska od dizajnéra Gennara Brisonna a je to multifunkčný nástroj na cvičenie.
Joga podľa temperamentu. Ktorá je pre vás vhodná?
Každý z nás je iný. To, čo cvičí váš známy alebo kamarát, vám sadnúť nemusí.
Súvisiace články
Blog
- Ako si „nechtiac“ urobiť bežecký osobák
- Po lete zhustla premávka v mestách. Postarali sa o to aj bežci
- Odbehnúť maratón na Mont Blanc je šialenstvo. Asi som sa zbláznil
- V kolektíve ide všetko ľahšie. Aj behanie
- Ak prídete behu na chuť, začnú sa diať veci!
- Neuveriteľné! Zvládla som svoj prvý polmaratón! Ako?
- Ako sa motivovať na pravidelné behanie. Radí bežkyňa Teri
Tréning
- Ako sa vyhnúť kŕčom pri behaní?
- Trénujeme na 10 km beh: Tréning 15. týždeň
- Trénujeme na 10 km beh: Tréning 14. týždeň
- Bežecký tréning pre začiatočníkov: 12. týždeň
- Trénujeme na 10 km beh: Tréning 13. týždeň
- Trénujeme na 10 km beh: Tréning 12. týždeň
- Bežecký tréning pre začiatočníkov: 11. týždeň
- Ako schudnúť pomocou behu?
Výživa
- Trpká pravda o sladkom cukre
- 5 pochúťok, ktoré dodajú bežcom energiu
- Posledné jedlo pred tréningom. Čo a kedy?
- Nedostatočný pitný režim dobehne (nielen) bežca
- Neskutočne zdravé konopné semienka. Chrumkáte ich tiež?
- Polenta: kedysi jedlo chudobných, dnes zdravá pochúťka
- Osviežte si pitný režim kokosovými nápojmi
- Tekvicové semienka: čím sú staršie, tým sú zdravšie
Inšpirácie
- Ako behať viac a rýchlejšie? Tipy pre začiatočníkov
- Nepodceňujte techniku pri behu. Vypomstí sa vám to
- ČSOB Bratislava Marathon sa uskutoční už po jedenásty raz
- Nevonia vám beh? Skúste spaľovať rýchlou chôdzou
- Tvarovanie postavy bez diéty. Iba úpravou „bežnej“ stravy
- Najpôvabnejší beh už tento víkend
- Tisíce „Sparťanov“ zdolávali oheň, blato i ostnatý drôt
- Nechoďte proti svojmu telu a prirodzenosti, radí TRÉNERKA ROKU 2015