Na bicykli po Liptove. Tipy na skvelé trasy
Urobte si nezabudnuteľný výlet plný nových zážitkov. Sadnite na bicykel a prejazdite Liptov s našimi cyklotrasami.
Krásny Liptov
Liptov je jedným z najkrajších regiónov Slovenska. Láka turistov vďaka horám, prírode, čerstvému vzduchu a termálnym prameňom. Množstvo ľudí sa tam vracia a stále objavuje nové možnosti tohto regiónu. My vám ponúkame čoraz populárnejšiu cykloturistiku, ktorá prináša úplne iný pohľad na jeden z turisticky najobľúbenejších regiónov.
Bobrovec – Smrečany – Liptovský Mikuláš
Nenáročná trasa, dlhá 20 km, je určená pre menej skúsených alebo začiatočníkov, ktorí sa pre cykloturistiku rozhodli prvýkrát. Trasa okolo troch miest ponúka výhľad na Tatry a očarí vás miestnou prírodou.
Mapa trasy
Začíname na námestí v Bobrovci. Kvôli tomu, že tento okruh je uzavretý, môžete vyštartovať z ktoréhokoľvek mesta. Z Bobrovca odbočíme smerom doľava a ideme vedľa poľnohospodárskeho družstva na Trstené. Za družstvom sa napojíme na mierne stúpajúcu poľnú cestu. Keď vyšliapeme až hore, naskytne sa nám pekný výhľad na Bobrovec, na časť Liptovskej Mary a v pozadí môžeme vidieť aj Nízke tatry a Chočské vrchy. Po prestávke, určenej na kochanie sa výhľadom, pokračujeme ďalej, až kým sa nedostaneme na lúku. Z nej môžeme vidieť celé Západné Tatry a takmer celú panorámu Nízkych Tatier. Vydávame sa ďalej, smerom k horám a asi po pol kilometri odbočíme vpravo na Smrečany. Počas cesty ideme okolo malého kostolíka a odbočíme na prvej ulici vpravo. Pokračujeme trochu rozbitou asfaltkou do mierneho kopca. Neskôr sa dostaneme na križovatku a vľavo sa napojíme na cestu smerom k vojenskému pomníku a cintorínu Háj Nicovô. Tam si môžeme odpočinúť a pokochať sa výhľadom na časť mesta a Liptovskú Maru. Za pomníkom sa napojíme na poľnú cestičku a popri lyžiarskom vleku prichádzame do lesa. Z lesíka je to potom už len chvíľu na sídlisko Podbreziny, odkiaľ pokračujeme popri rieke Smrečianka. Najprv po cyklochodníku, potom vyšliapaným chodníkom po brehu rieky. Neskôr na mieste, kde sa Smrečianka vlieva do Váhu, pokračujeme popri rieke až na námestie v Liptovskom Mikuláši. Odtiaľ sa vraciame do Bobrovca hlavnou cestou. Vyrazíme smerom do časti Ondrašová, kde za mostom môžeme ako obchádzku využiť krátky poľný úsek, alebo obchádzkou cez Mútnik na Trstené, ktorými sa tiež dostaneme do cieľa.
Putujeme do Vlkolínca
Vlkolínec sa môže pýšiť ľudovou architektúrou, ktorá je najzachovalejšia na Slovensku. Urobte si výlet za pamiatkami trochu inak: na bicykli. Trasa má 27 km so strednou obtiažnosťou.
Mapa trasy
Vyrážame z Ružomberka do osady Jazierce. Odbočíme na asfaltovú cestu a pokračujeme po cykloznačke. Približne po kilometri sa dostaneme do lesa, kde trasa začína stúpať. Prichádzame na Bukovinu, kde si môžeme obzrieť pekný výhľad na hrebene Nízkych Tatier, Ďumbier a Chopok. Potom pokračujeme ďalej, kde trasa stále čoraz strmšie stúpa. Prechádzame popod Grúň a nasleduje dlhý šotolinový zjazd popri chatovej oblasti až k zastávke pod Vlkolíncom. Pred obcou znova začíname na krátku chvíľu stúpať a asi po kilometri sa dostávame do Vlkolínca. Môžeme si nachvíľu oddýchnuť, občerstviť sa v bufete a absolvovať prehliadku skanzenu. Keď dobijeme energiu a znova vysadneme na bicykel, trasa pokračuje v stúpaní. Držíme sa žltej značky a smerujeme na sedlo pod Sidorovom. Tento úsek je veľmi strmý a budeme pravdepodobne musieť z bicykla aj zosadnúť. Po vyše pol kilometri „strmáku“ prichádzame na sedlo. Odtiaľ potom pokračujeme miernym klesaním cez Vlkolínske lúky, pričom sa stále pridržiavame žltej značky. Neskôr sa od značky odpojíme na asfaltovú cestu a budeme sa držať cykloznačenia do Ružomberka, ktorá vedie cez dlhý asfaltový zjazd priamo do mesta. Ak by ste si túto trasu chceli urobiť náročnejšou, môžete sa zo sedla pustiť po žltej značke singeltrackovým zjazdom, ktorým prídete priamo do Ružomberka. Nech už ste sa rozhodli pre ťažšiu, alebo ľahšiu variantu, po príchode do Ružomberka budeme sledovať cykloznačenie a cyklochodníky. Tie nás privedú popri rieke Revúca naspäť do štartu.
Z Liptovského Mikuláša do Kvačianskej doliny
Kvačianska dolina je jednou z najkrajších v tejto oblasti. Ak ju už máte „vychodenú“, alebo chcete zmenu, vyskúšajte pohľad zo sedla bicykla. Trasa je pomerne náročná vzhľadom na dĺžku – 47,5 km a skôr by ju mali absolvovať skúsenejší cyklisti.
Mapa cesty
Štartujeme z Liptovského Mikuláša. Popri Liptovskej Mare prichádzame na križovatku do Liptovskej Sielnice. Odbočíme vpravo na obec Podbiel až k odbočke do Kvačian. Keď prejdeme túto dedinku, ocitneme sa pred vstupom do NPR Kvačianskej doliny. Napojíme sa na červenú turistickú značku a po asi 2,5 km sa dostávame do lokality Oblazy. Okrem obdivovania krásnej prírody sa môžete zastaviť aj na prehliadku zrekonštruovaných vodných mlynov. Popri Kvačianskom potoku prídeme do dedinky Huty a na jej dolnom konci sa napojíme na asfaltovú cestu. Na ďalšej križovatke asi po 3,5 km odbočíme vpravo smerom na Liptovskú Sielnicu. Približne po 3 km začneme stúpať do sedla Pod Bielou skalou. Po kľukatej ceste sa dostaneme až do Podmeštrovej, odkiaľ pokračujeme cez Liptovské Matiašovce na križovatku do Kvačian, kde sa po rovnakej ceste ako na začiatku vrátime do Liptovského Mikuláša.
Zdroj receptu: unsplash.com, Sébastien Marchand
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?
Pokiaľ radi športujete, no bežná turistika vám nestačí a tiež sa neradi zatvárate v posilňovniach, poďte s nami na bicykel.
Spoznávame Záhorie na bicykli: Zaujímavé cyklistické trasy
Martin počas svojich tréningoch v treťom týždni mapoval trasy na Záhorí.
Tip na cyklistické trasy na Liptove. Dávajte však pozor na medvede
V poradí ďalší týždeň mi konečne došiel nový bicykel, tak som ho hneď išla aj vyskúšať.
Súvisiace články
Blog
- O tom, ako sa trápim s priberaním
- Pravidelné cyklistické tréningy ma zbavili bolesti kolien
- V horúcich dňoch to nevzdávam! Na tréning vyrážam skoro ráno
- Vynechal som len týždeň tréningov a už moje nohy štrajkujú
- Raftovanie na divokých riekach je niekedy viac ako tréning vo fitcentre
- Spoznávame Záhorie na bicykli: Zaujímavé cyklistické trasy
- Blog Martin_2. týždeň_ V znamení testov
- Blog Martin_1.týždeň_ ZAČÍNAME
Tréning
- Tréning na stacionárnom bicykli, ktorý sa hodí v nepriaznivom počasí
- Športové aplikácie dávajú skvelú spätnú väzbu. Ktoré sa oplatí využívať?
- Panvové dno by mali precvičovať aj muži
- Cyklistický tréning pokročilí_19. týždeň
- Cyklistický tréning pokročilí_18. týždeň
- Ako si dať do tela silovým tréningom?
- Cyklistický tréning pokročilí_17. týždeň
- Ako spáliť tuk pri ranných jazdách na bicykli?
Výživa
- Zapekané cukety
- Aj sladké môže byť zdravé. Skúste javorový sirup
- Zatracované tuky. Aké sú ich výhody a nevýhody?
- Kakao vás zbaví depresie a dodá pozitívnu energiu
- Prečo namáčať strukoviny, semienka, orechy a obilniny?
- Zelené smoothie s jahodami
- Spestrite si pitný režim osviežujúcimi čajmi
- Cuketa zasýti, očistí i vyživí. Je vhodná aj pri chudnutí
Inšpirácie
- Objavujeme Kysuce na bicykli. Tipy na skvelé trasy
- Privítajte jeseň na adrenalínových cyklotrasách
- Na bicykli po Gemeri. Aké cyklotrasy ponúka?
- Namiesto tabletiek joga
- Na bicykli po Ponitrí. Skvelé tipy na výlety
- Jedzte paradajky. Ochránia vás pred rakovinou
- Na bicykli po Liptove. Tipy na skvelé trasy
- Na bicykli po Šariši. Aké cyklistické trasy ponúka?