Vyskúšala som otužovanie: Šialený nápad, ktorý má zmysel

Jana Šimkovičová

Stojím pri bio kúpalisku, kam chodíme zvyčajne v lete a rýchlo zvažujem, či chcem toto naozaj urobiť. Vliezť uprostred novembra do ľadovej vody, ktorá má dva stupne. 

Otužovanie: šialený nápad, ktorý má väčší zmysel než si myslíte
Zdroj: Cyril Maščuk
19. NOV 2017

Zvedavosť, ktorá vo mne drieme, už nejaký čas, mi nedá pokoj. Aké to bude? Vyjsť úplne zo svojej zóny komfortu, prekonať sa a vstúpiť do úplne ľadovej vody. To by spravil len blázon. Lenže potom by boli bláznami všetci, ktorí sa otužujú už roky.

Medzi Ľadoborcami

Vrátila som sa na toto miesto, dokonca s tým istým človekom, s ktorým som tu stála pred dvoma rokmi. Už vtedy ma fascinovalo, ako hŕstka ľudí pod vedením trénera Michala Lakatoša z Vranova nad Topľou otužovala a každý týždeň sa k spolku Ľadoborcov pridávali noví členovia. Stále mi vŕtala hlavou tá istá otázka. Čo z toho majú? A potom mi to Michal vysvetlil. Ako otužovanie priaznivo vplýva hlavne na psychiku. Ako robí ľudí silnejšími, zdravšími. Aktivita, ktorá posilňuje nielen telo, ale i ducha. 

Keď mi človek o niečom rozpráva s vášňou, jednoducho sa nakazím. No a potom to študujem, rozmýľam a väčšinou idem do toho. Takto pred dvoma rokmi som bola krátko po druhom pôrode, mala som čo robiť sama so sebou. Málo spánku, chýbala mi sústredenosť a predstava, že sa mám vnoriť do ľadovej vody ma úplne odstrašila. Zrejme všetko má svoj čas.

otuzovanie

Studené sprchy

Ale začala som aspoň so studenými sprchami. Ráno a večer. Samozrejme na úvod som bojovala s tým, či skrútiť kohútik a dostať sa z teplej pod studenú vodu a vydržať tam aspoň chvíľu. Ale po pár razoch sa to rozbehlo. Myslím si, že všetko je vecou nastavenia, a je jedno, či sa idete ponoriť do ľadovej vody, vystúpiť na Kilimandžáro, či postaviť sa pred dav ľudí a rozprávať. Ide o to, nakoľko danú vec chcete a čo ste ochotní pre to urobiť. 

Dva roky teda praktizujem sprchovanie v studenej vode a vyzerá to tak, že najprv mi tečie voda letná, potom sa namydlím a posuniem kohútik úplne nadoraz, až začne tiecť voda takmer ľadová. Zmyjem zo seba mydlo a potom sa tam ešte párkrát otočím a koniec. Celé to môže trvať niečo vyše minúty.

Niekedy striedam prúdy teplej a studenej vody. Skvele tým prekrvite telo. Čo si ako žena všímam na svojej pokožke za ten čas je, že je svieža a pevná. Cítim a vidím to hneď po sprche. Ako pokožka mení farbu, ako dýcha. Takže benefit krásy sa zaručene ráta.

Ten pocit, keď sa vnáram do ľadovej vody

Som typ človeka, ktorý sa rád posúva vpred, a keď sa naučí v niečom chodiť, začne špekulovať a posúvať hranice svojich možností. Tak som opäť po dvoch rokoch začala koketovať s myšlienkou vyskúšať otužovanie. Príležitosť sa mi naskytla práve uplynulý víkend. Aké to bolo?

Úprimne, alebo mám znieť motivačne? Bola to strašná zima. Ešte nikdy mi prsty na nohách tak neomŕzali. Miestami som mala pocit, že už žiadne nemám. Keď som ponorila do vody aj vrchnú časť tela po plecia, vrátane zápästí, v tom momente som chcela ujsť. Lebo to bolo doslova mrazivé. Vtedy je super, keď máte okolo ľudí, ktorí vás motivujú. Aktivuje sa vo vás “hecovací mód”, veď keď to dajú oni, tak aj ja. 

Jedna vec, ktorou som si veľmi pomohla, bola znalosť dýchania práve v takýchto situáciach. Už z rozhovorov s trenérom Martinom Thámom, ktorý je žiakom Wima Hofa a priniesol jeho metódu na Slovensko, som vedela, že je potrebné sa vyhnúť plytkému dýchaniu. Naopak, musíte sa vedome sústrediť na hlboký nádych a výdych. Porozumela som tomu vtedy, keď som si to vyskúšala v sprche. Nechala som na seba tiecť ľadovú sprchu a začala dýchať. Pomaly, plynulý a hlboký dych. Zrazu bola znášanlivosť chladu o čosi väčšia. Tak som si pomohla aj dnes. 

Asi nemusím opisovať, aký skvelý pocit to bol, keď som po minúte a ôsmej sekunde vyliezla z vody. Zima mi bola stále, ale ten veľký pocit víťazstva, to je neopísateľné. Choďte a prežite to sami. :) 

Otuzovanie I

Opäť výzva

V nedeľu, 19. novembra, sa koná veľká východniarska otužilecká akcia nazývaná Katarínske kúpanie, na ktorej sa chcem zúčastniť a zopakovať svoj vnor do ľadovej vody. Myslím, že to bude väčšia výzva než tá prvá. Aby ste rozumeli, čo mám na mysli - keď nemáte bázu porovnania, nezažili ste danú skúsenosť, iba tušíte, čo vás čaká, ale nemáte to zažité, je to iné, ako keď už zážitok máte. Keďže ja už viem, čo ma opäť čaká, mám to poznanie a dojmy, ktoré vo mne ešte stále rezonujú, bude to opäť výzva. 

Prečo sa pustiť do otužovanie?

 • získate schopnosť lepšie sa vyrovnať s chladom a nepriaznivým počasím,
 • budujete si silnú imunitu organizmu, čím znižujete chorobnosť,
 • otužovanie úžasne pôsobí na zdravie a hlavne cievny systém,
 • stáva sa z vás pozitívny človek. Bezprostredne po otužovaní sa vám zlepší nálada,
 • po psychickej stránke sa stávate silnejšími a odolnejšímí,
 • pomáha pri prekonávani chorôb ako alergie, artritída a ďalšie.

Čo by ste mali vedieť predtým než vstúpite do ľadovej vody:

 • Keď sa vyzlečiete do plaviek, krátko sa zahrejte. Stačí poskakovať, zabehnúť pár kolečiek.
 • Pokiaľ idete vstúpoiť do vodnej nádrže alebo jazera, obujte si obuv určenú do vody. Pomôže vám to hlavne pri výstupe z vody. 
 • Oblečte si na hlavu čapicu. Teplo uniká cez hlavu.
 • Ak začínate, nezotrvajte vo vode dlhšie ako minútu. Neviete, ako vaše telo zareaguje.
 • Keď vyjdete z vody, osušte sa a hlavne sa hýbte. Opäť poskakujte, pobehujte.
 • Prineste si so sebou termosku s teplým čajom, ideálne zázvorový s medom, ktorý vás zahreje.

Chcete vedieť vedieť viacej o otužovaní?

Otužovanie nie je len o posilnení imunity. Pozitív je oveľa viac

ĽadoBorci Slovensko: Ľudia, ktorí horúcim srdcom roztápajú ľad


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vyskúšala som otužovanie: Šialený nápad, ktorý má zmysel

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.