Zapoj sa s nami do BEŽECKEJ VÝZVY!

VIDEO: Pri kalistenike je dôležitá poriadna rozcvička aj príjem proteínov

Ak chcete cvičiť s vlastnou váhou tela, potrebujete vedieť najmä dve veci - telo sa musí zahriať oveľa viac, ako pri cvičení vo fitku. A tá druhá vec je kvalitná strava. Dnes sme sa pozreli na to, koľko proteínov (bielkovín) potrebujete prijať.

Kalistenika: Skúste túto rozcvičku. A viete, koľko bielkovín pri tréningu potrebujete?
Zdroj: AdobeStock
19. MAR 2021

Pri cvičení s vlastným telom je veľmi dôležité uvedomiť si, že rozohriatie nie je dobré preskočiť. Hoci pri cvičení s činkami som to niekedy sám robieval (keďže tam som sa vedel rozohriať aj rozcvičením s maličkou činkou), pri kalistenike sa tomu nikdy nemôžeme vyhnúť. Cvičiť sa totiž začína hneď s hmotnosťou tela, a preto sa riskovať neoplatí.

Nezabudnite na vhodný príjem bielkovín

Veľmi často sa uvádza, že je ideálne prijímať 2g bielkovín na 1kg hmotnosti. Je to však naozaj pravda? Podľa mojich skúseností nie. Telu úplne postačí aj 0,5g na kg hmotnosti.

Presne je to vidieť na malých deťoch . Keďže bábätká potrebujú vzhľadom na svoje rozmery oveľa viac rastového materiálu ako tí najväčší kulturisti, svoju veľkosť v priebehu prvých mesiacov viac ako zdvojnásobia.

Z toho by teda malo vychádzať, že potrebujú kvôli svojmu rastu stravu bohatú na bielkoviny. Ale nie je to tak. Materské mlieko obsahuje iba menej ako päť percent bielkovín. Zvyšok sú tuky a cukry.

A práve to je hlavný dôvod, prečo to netreba s príjmom bielkovín preháňať. Na zväčšenie svalstva to jednoducho vplyv nemá.   

Príklad cvikov na dostatočné rozohriatie celého tela

A poďme k tréningu. Dnes si ukážeme rozcvičku, ktorú môžete používať pred každým tréningom.

Skákajúci panák s rukami nad sebou

Zaujmite stoj s nohami pri sebe a s pripaženými rukami. Vyskočte do širokého stoja rozkročmo a paže zdvihnite nad hlavu. Pri dopade majte chodidlá širšie, ako sú plecia a s rukami nad hlavou tlesknite. Opäť vyskočte a vráťte sa do počiatočnej polohy.

Skákajúci panák s rukami nad hlavou

Horolezec

Položte si ruky na podlahu, tak, aby ich vzdialenosť bola na šírku ramien. V podpore ležmo vpredu sa zdvihnite na špičky nôh a napnite driek. Zohnite ľavú nohu a pritiahnite koleno k hrudníku. S výskokom natiahnite ľavú nohu a súčasne pritiahnite pravé kolenu k hrudníku.

Horolezec

Vysoké kolená

Rozkročte sa na šírku bokov a ruky zdvihnite do výšky panvy s dlaňami otočenými k podlahe. Zdvihnite pravé koleno ku pravej dlani a rýchlo ho vráťte späť na podlahu. Hneď potom zdvihnite ľavé koleno k ľavej dlani. Striedajte kolená tak rýchlo, ako len vládzete.

Vysoké kolená

Ako na bežkách

Postavte sa pravým chodidlom približne 80cm pred ľavé chodidlo a jednu ruku upažte a druhú pripažte. Kolena majte mierne zohnuté. Poskočte a vymeňte si nohy a ešte vo vzduchu aj ruky. Mäkko dopadnite s ľavým chodidlom pred pravým.

Ako na bežkách

Poskok s predpažením

Zaujmite stoj s nohami pri sebe a s predpaženými rukami a dlaňami smerujúcimi k sebe. Postavte sa na špičky a poskočte do rozkročenia širšieho, ako sú plecia a upažte čo najviac ruky. Opäť poskočte a vráťte sa s tlesknutím do pôvodnej polohy.

Poskok s predpažením


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Pri kalistenike je dôležitá poriadna rozcvička aj príjem proteínov

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2510
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.