VIDEO: Čo vyradiť zo stravy pri chudnutí?

Schudnete rýchlejšie, ľahšie a natrvalo vtedy, keď z jedálnička vylúčite tuky, cukry alebo bielkoviny?

VIDEO: Čo vyradiť zo stravy pri chudnutí?
Zdroj: Simona Hulmanová, TAJOMSTVO CHUDNUTIA
10. MÁJ 2019

Aktuálne je veľmi populárny napríklad tzv. tukový metabolizmus, pri ktorom sa telo naučí ako hlavný zdroj energie využívať tuky. V praxi to vyzerá tak, že cca 70 % jedálneho lístka tvoria tuky, 15 % bielkoviny a 10 – 15 % sacharidy. Zástancovia tohto štýlu stravovania sľubujú rýchly a trvalý úbytok tukových zásob a nevedia si vynachváliť zásoby energie, ktorými, doslova, prekypujú. Za plus považujú aj to, že jesť im stačí 2 – 3 razy denne a sú stále sýti.

Populárne sú aj bielkovinové diéty, ktoré sú založené na dominantnom príjme proteínov a minimalizovaní sacharidov, čiže sa takisto jedná o nízkosacharidové stravovanie. Propagátori tohto typu diét vyzdvihujú rýchly úbytok hmotnosti, ale aj to, že človek je sýty i napriek tomu, že vlastne drží diétu, nakoľko bielkoviny majú výbornú sýtiacu schopnosť. Za zmienku stojí i to, že bielkovinové diéty sa spájajú i s ochranou svalovej hmoty, ktorá je nielen pri chudnutí veľmi cenná (určite viete, že čím viac svalov máte, tým viac tuku spálite a to i vtedy, keď ste v pokoji). 

Je to však v skutočnosti také jednoduché? Určite nie, pretože žiadny extrém nie je pre ľudské telo dobrý. Rizikami pri spomínaných štýloch stravovania môžu byť, napríklad tráviace problémy (zápcha v dôsledku nízkeho príjmu vlákniny…), nedostatok dôležitých látok v organizme a či chcete, alebo nie, aj obávaný jojo efekt, lebo takéto stravovanie nie je udržateľné dlhodobo. Už len predstava, že niekoľko rokov budú sacharidy vo vašom jedálničku na minime, je nepríjemná. Alebo sa mýlime? 

Ak vás zaujíma, prečo nie je pre vaše zdravie dobré a hlavne dlhodobo udržateľné stravovanie založené na vylúčení (resp. minimalizovaní) určitej makroživiny v jedálničku, vypočujte si názor skúseného výživového špecialistu Michala Páleníka.

Čo je kľúčom k trvalému schudnutiu?

Ak chcete schudnúť raz a navždy, vyhnite sa akýmkoľvek extrémom. V prípade, že vás láka diéta, ktorá je založená na vylúčení určitej makroživiny z jedálnička, skôr ako sa do nej pustíte, položte si otázku, či sa takýmto spôsobom dokážete stravovať po celý život, alebo aspoň niekoľko rokov. Neviete si to ani len predstaviť? Tak sa na to vykašlite a radšej stavte na pestrú a vyváženú stravu, pretože iba tá je kľúčom nielen k štíhlej postave, ale aj pevnému zdraviu, vitalite a dobrej nálade.

Pomocnú ruku vám v tomto smere môžu podať rôzne výživové pyramídy, ktoré vás usmernia vo výbere potravín i stanovení vyváženého pomeru živín (vo všeobecnosti stále platí, že sacharidy by mali tvoriť 55 – 60 % jedálnička, tuky 25 – 30 % a bielkoviny 10 – 15 %). Nezabúdajte ani na to, že dôležitá je kvalita, čerstvosť, lokálnosť i sezónnosť potravín. Neopomínajte ani farebnosť, pretože čím je farebná škála konzumovaných potravín väčšia, tým príjmete do tela viac prospešných látok, ako napríklad antioxidantov. A v neposlednom rade, jedzte najmä to, čo vám chutí, pretože jedlo má byť pôžitkom aj pri diéte. Urobte si zo stravovania rituál, ktorý vám dopomôže k trvalej štíhlosti, pevnému zdraviu a veselej mysli.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - VIDEO: Čo vyradiť zo stravy pri chudnutí?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2404
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.