Tréner Rado Cabúk: Zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpred

Cesta k úspechu nie je ľahká. Je plná tvrdej driny, vytrvalosti a neraz aj sklamaní. 

Fitnes tréner Rado Cabúk: Práve zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpred
21. OKT 2016

Osobný tréner Radoslav Cabúk je vedúcim tímu Realfit, ktorý pôsobí v Prešove. Aktuálne zamestnáva troch trénerov. Začiatky však ľahké neboli. Vytrvalosť, neustále vzdelávanie sa v oblasti fitnes i výživy a skúsenosti mu však pomohli dopracovať sa tam, kde je aktuálne. Patrí medzi vyhľadávaných osobných trénerov, ktorí s klientmi dosahujú skvelé výsledky.

Začínal ako väčšina mladých chlapcov v tej dobe

Rado mal odmalička k športu blízko. Jeho vášňou boli bojové športy, ako napríklad karate alebo ju jitsu. Neskôr bol vášnivým futbalistom. Dva roky pôsobil ako brankár za futbalový klub. Nuž a koniec základnej školy sa niesol v duchu posilňovania. Veď snom nejedného mladého muža bolo byť veľkým a silným. Rado cvičil raz do týždňa a ako hovorí on, išlo o posilňovanie komerčných partií, teda bicepsu, tricepsu a hrudníka. Neriešil správnu techniku a ani kombinácie cvikov. „V 14-tich rokoch sa nad tým nikto veľmi nezamýšľa. Mal som kamaráta, ktorý cvičil, to bol základ. Vnímal som to tak, že on cvičí dlhšie a rozumie sa tomu. Začali sme teda cvičiť pravidelne. Nerozmýšľal som nad tým, či to je správne, alebo nesprávne,“ spomína si s úsmevom na toto obdobie Rado. Postupne sa o fitnes začal zaujímať viac. Asi po roku cvičenia s kamarátom sa odhodlal k tomu, že si ako študent z peňazí, ktoré zarobil na brigáde, zaplatil osobného trénera. Výsledkom však bolo sklamanie. „Dopadlo to tak, že som na tréningu polhodinu sedel na lavičke a čakal, kým príde. On sa medzitým rozprával s ostatnými,“ spomína Rado. Samozrejme, takéto tréningy mu nič nedávali. Neskôr stretol kamaráta, ktorý mal trénerský kurz a dal mu základy posilňovania.

Rado cabúk logo 1

Ďalšie skúsenosti prišli na strednej i vysokej škole

Do osemnástky Rada k cvičeniu hnala túžba po veľkých svaloch a sile. Nezaujímalo ho, ako to vyzerá. Preto sa aj v tomto období rozhodol pre trénera. Ani predchádzajúce negatívne skúsenosti ho neodradili. No výsledkom bolo 95 kíl, tráviace ťažkosti, nedostatok energie a vysoké investície. Ako študent vtedy minul v prepočte viac ako 800 eur na stravu, cvičenie a doplnky výživy.

Karta sa otočila s príchodom na vysokú školu. Vďaka fitnes trénerke sa Radovi podarilo schudnúť. „Za 6 týždňov som zhodil 12 kilogramov. Na bruchu som videl prvý náznak kociek. Bol som zo seba úplne hotový. Nikdy predtým sa mi nič podobné nepodarilo,“ hovorí osobný tréner, ktorý bol dovtedy zmierený s tým, že kvôli genetike si brucho nikdy nevypracuje. V tom období sa zúčastnil prvej amatérskej súťaže vo fitnes. S odstupom času priznáva, že bol stále tlstý a v mizernej forme.

V období prípravy na súťaž sa naučil jesť zeleninu

Po dvadsiatke si Rado opäť zaplatil osobného trénera. Cieľ bol jasný. Zúčastniť sa súťaže vo fitnes. „Chcel som to. Bol som cieľavedomý. Mám pevnú vôľu, teda do prípravy som dal všetko. Dovtedy som skoro vôbec nejedol zeleninu. Do 21 rokov som neochutnal brokolicu,“ spomína Radoslav Cabúk a dodáva, že dva mesiace bol na delenej strave a zeleninu jedol niekoľkokrát denne. Pre dosiahnutie cieľa robil maximum. Vyplatilo sa. V niekoľkých súťažiach dosiahol slušné úspechy.

Obdobie súťaženia mu prinieslo aj veľa vedomostí a poznatkov. Už študoval odbornú literatúru a nie časopisy. Povedal si, že chce robiť trénera. „Po súťaži som šiel na trénerský kurz. Mal som šťastie. Zavolal mi vtedy kamarát, či nechcem popri škole robiť trénera. Bál som sa, či to zvládnem,“ hovorí Rado, ale dal sa na to.

Rado cabúk logo 2

Po prvom kurze prišli ďalšie

Problémom mnohých kurzov je to, že neposkytujú dostatočné vedomosti. Za 3-5 dní sa z nikoho ozajstný fitnes tréner nestane, hoci licenciu získa. Aj Rado hodnotí základný kurz ako nedostatočný. Pomohol mu však v tom, že si utriedil vedomosti. Následne sa 2-3 hodiny denne venoval štúdiu, získaval skúsenosti v práci s klientmi vo fitcentre a absolvoval ďalšie kurzy. „Urobil som si každý kurz, ktorý sa dal. Bol som z nich však sklamaný. Dali mi veľmi málo,“ priznáva otvorene Radoslav. Napokon mu predsa len učarovali kurzy zamerané na funkčný tréning a TRX. „Bol som druhý človek certifikovaný na funkčný tréning v Prešove, lenže chýbalo vybavenie. Je pravda, že sa dá cvičiť aj s vlastnou váhou, ale to môžu ľudia robiť aj doma. Čím viac náradia má človek k dispozícii, tak tým je to zábavnejšie. Vo fitnescentrách som sa nestretol s pochopením. Vedel som však, že funkčný tréning je správna cesta. Preto som si za vlastné peniaze kupoval cvičebné pomôcky a trénoval ľudí,“  dodáva Rado. Otvorene priznáva aj to, že sa zúčastnil i kurzu pre tehotné ženy, školenia rehabilitačnej metódy SM-systém a kurzu výživového poradcu, pretože chcel mať také vedomosti, aby mohol pomôcť každému. Vďaka tomu pracuje s rozmanitou klientelou. Avšak pri závažnejších problémoch už odporúča fyzioterapeuta.

Rado cabúk logo 3

Aktuálne je Rado na čele Realfit tímu a zamestnáva troch ľudí. Snaží sa, aby sa tiež stále vzdelávali, a preto im vyberá kurzy, ktoré poskytujú čo najkomplexnejšie informácie. O klientelu preto nie je núdza. Navyše rozbehol aj donáškovú službu so zdravým jedlom.

Je ťažké živiť sa ako osobný tréner?

Pri odpovedi na túto otázku Rado nezaváhal. „Vôbec to nie je ťažké. Závisí to od toho, aký ste tréner. Nie je problém uživiť sa, horšie je živiť sa touto prácou dlhodobo. Poznám trénerov, ktorí majú jeden kurz a ešte cvičia. Myslím si však, že dlho nebudú. Negatívna reklama ich dostane,“ myslí si Rado. On sám je rád, že k nemu chodia ľudia od iných trénerov, pretože títo ľudia vedia porovnávať. 

Radoslav Cabúk je aj spoluautorom knihy Zdravé rýchlovky. Už ju máte doma? 

zdravé rýchlovky

Foto: Rado Cabúk

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Július karabinoš: najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob životaJúlius Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový štýl života

Takmer celých 15 rokov nešportoval, nevhodne sa stravoval a dokonca fajčil.

 

Príbeh rodiny, ktorá si založila vlastné štúdio na cvičeniePríbeh rodiny, ktorá si založila vlastné štúdio na cvičenie

Je málo rodín, v ktorých by ste našli toľko športovcov, zanietených odborníkov na cvičenie a výživu ako práve v tejto. 

 

Viktor vincze: fitnes súťaže nie sú pre slabšie povahy a ani hlúpych ľudíViktor Vincze: Fitnes súťaže nie sú pre slabšie povahy a ani hlúpych ľudí

To, aká tŕnistá je cesta "fitnesáka" v príprave na súťaž, nám odhalil Viktor Vincze, prvý víťaz kategórie Men's Physique.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tréner Rado Cabúk: Zlé skúsenosti s trenérmi ma posunuli vpred

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2251
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.