Sparťanský výcvik bol tvrdý. Dá sa to porovnať so Spartan Race?

Chcete byť v pretekoch Spartan Race úspešní? Nesmie vám chýbať rýchlosť, vytrvalosť, sila, koordinácia a ani stabilita. Presne tak isto ako mužom v starovekej Sparte pri výcviku i v boji.

 

Sparťanský výcvik bol tvrdý. Dá sa to porovnať so Spartan Race?
9. JAN 2015

Stále je viac tých, ktorí si túžia zmerať svoje sily s ostatnými, zistiť svoje limity, prekonať seba samých a následne na sebe ďalej pracovať. Jedinečnú príležitosť im ponúkajú preteky Spartan Race, ktoré sú veľmi populárne i u nás.

Tréning na preteky Spartan Race je náročný. Čo je pri ňom kľúčové? „Jednoznačne vôľa, odhodlanie a vytrvalosť. Príprava musí začať v hlave. Ak sa správne namotivujeme a určíme si priority, tak až vtedy má fyzická príprava zmysel. Tréning na Spartan Race nie je šprint, je to maratón. Nestačí niekoľkokrát zopakovať nejaké cvičenie alebo kondičnú činnosť, ale ide skôr o nespočetné opakovanie týchto činností. Nejde ani tak o konkrétny tréning, pretože tých je veľa a žiadny z nich nemožno označiť ako najlepší. Myslím si, že vôľa, odhodlanie a vytrvalosť sú rozhodne najdôležitejšie a ak sa k tomu pripojí rozumná fyzická príprava, človek určite nebude sklamaný, keď prejde cieľovú čiaru,“ hovorí Šimon Škreptač zo Spartan Patriot Elite Team z Vranova nad Topľou. Mladý muž sa k pretekom dostal vďaka rozprávaniu svojho brata a bratranca, ktorí sa ich zúčastnili. Vtedy si povedal, že to skúsi aj on a tomuto cieľu prispôsobil aj svoje tréningy. „Tieto preteky mi pomohli spoznať seba samého. Nikdy predtým by som neveril, že zvládnem niečo také. Naozaj všetci sme silnejší, ako si myslíme. To však zistíme až vtedy, keď vyjdeme zo zóny komfortu a budeme čeliť prekážkam, ktoré nás dostanú na pokraj síl. Vtedy si uvedomíme, že tú pomyselnú hranicu dokážeme posúvať ďalej a ďalej,“ hovorí Šimon.

Šimon škreptač

Pre účasť na Spartan Race je teda kľúčom predovšetkým vlastné odhodlanie a vhodný tréning. Základom pretekov je beh, ktorý bol, mimochodom, aj jednou z disciplín, ktorej sa venovali už chlapci v rámci predvojenského výcviku v starovekej Sparte. Majú preteky Spartan Race a život v Sparte ešte niečo spoločné?

Život v Sparte

Ťažké to mali najmä chlapci

Život v starej Sparte nebol vôbec jednoduchý. Mnohí z nás by ho v dnešnej dobe označili slovíčkami ako drsný, extrémny či dokonca neľudský. Z detí prežili iba najzdravšie a najsilnejšie. Čakal ich tvrdý výcvik už od útleho veku. Nepoznali plienky, často bývali hladné a osamote. Neskôr boli chlapci vo veku sedem rokov zaradení do táborov, v ktorých sa z nich snažili vychovať rýchlych, silných, ľstivých a obratných mužov. Jedlo i bývanie mali veľmi skromné. Aj najmenšia neposlušnosť sa kruto trestala bitkou.

Mladí chlapci sa počas prípravy venovali disciplínam, ako napríklad beh, zápolenie, skok do diaľky, vrh oštepom atď. Samozrejme, súčasťou výchovy bolo i čítanie, písanie, spev či tanec. Čím boli starší, tým mali skromnejšie a tvrdšie podmienky. Vo veku pätnásť rokov sa museli na začiatku jari povinne otužovať.

Cieľom tejto niekoľkoročnej drezúry bolo, aby čo najlepšie ovládali nielen všetky atletické disciplíny, ale zároveň vedeli zaobchádzať so zbraňami. Viete, ktorým športom sa preslávili Sparťania? Pretekmi v bičovaní. Zúčastňovali sa ich už sparťanskí chlapci. Pravidlá boli jednoduché. Zvíťazil ten, kto prežil.

Čo ich čakalo po dvadsiatke? Desaťročný vojenský výcvik. Ani po jeho ukončení si však nemohli vydýchnuť. Museli sa neustále udržiavať v kondícii, aby mohli ísť kedykoľvek bojovať, až do dosiahnutia šesťdesiatky.

Fyzicky zdatné boli aj Sparťanky

Aký život mali sparťanské dievčatá? Tie bývali spolu s rodičmi, ale venovali sa gymnastike, tancu a dokonca pretekali s mladými mužmi v päťboji či loptových hrách. Povinne sa museli otužovať. Ich úlohou bolo porodiť zdravé deti a navyše zvládnuť pôrodné bolesti so cťou. Čo sa týka občianskych práv, boli na tom rozhodne lepšie, ako ženy z iných kútov starovekého sveta.

Život Sparťanov verzus Spartan Race

Čo majú preteky Spartan Race spoločné so životom a výchovou v Sparte? Tak napríklad sú to disciplíny, ktoré preverujú celkovú zdatnosť jedinca: beh a hod oštepom. Sparťania im venovali v rámci výchovy veľkú pozornosť. Vytrvalostný beh v neľahkom teréne a s prekážkami je kľúčový aj pri Spartan Race. Účastníci sa nevyhnú šplhaniu, podliezaniu, preskakovaniu, dvíhaniu, noseniu či ťahaniu bremien. „Preteky Spartan Race považujem za jedinečnú možnosť, ako aspoň trochu nahliadnuť do obdobia starej Sparty a vyskúšať si, aké to je byť úplne vyčerpaný, dokonca za hranicou vlastných síl, ale nakoniec to zvládnuť a preteky dokončiť. Myslím si, že je to hlavne o tom, ako na chvíľu opustiť modernú komfortnú zónu a týmto je Spartan Race aspoň trochu podobný so životom v Sparte,“ hovorí Šimon Škreptač.

Šimon škreptač

Na súťaži pretekár nikdy nevie, čo ho čaká a musí sa pripravovať tvrdo a naozaj na všetko. Ak tak neurobí, neuspeje. Podobne ako sa sparťanskí chlapci pripravovali na vojenský život. Do cieľa dôjdu iba tí, ktorí majú dostatok odvahy, vytrvalosti, sily, výbušnosti a vedia si zvoliť správnu taktiku. Pripomína vám to niečo? V tomto duchu vychovávali Sparťania svojich potomkov. Zásadný rozdiel je však v tom, že preteky Spartan Race sú aj o zábave. Život v Sparte taký rozhodne nebol.

Je to drsné, čo poviete?


Odporúčame prečítať: Blato, ostnaté drôty, ale najmä pohyb vo voľnej prírode – to je Reebok Spartan Race

Zdroj foto: Šimon Škreptač

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Sparťanský výcvik bol tvrdý. Dá sa to porovnať so Spartan Race?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2257
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.