Príprava na Men᾿s Physique je o drine, „cukrovačke“ i odvodňovaní

Tréner Michael Achberger prezradil, čo je dôležité v príprave na fitnes súťaž v kategórii Men᾿s Physique. 

Príprava na Men᾿s Physique je o tvrdom tréningu, „cukrovačke“ i odvodňovaní
19. AUG 2015

Pre Michaela Achbergera je fitnes zamestnaním na plný úväzok. Venuje sa trénovaniu klientov vo fitcentre a aktuálne pripravuje na súťaž aj našich dvoch cyklistov v rámci projektu Súťaž a trénuj s nami. Nedávno sa zúčastnil  majstrovstiev Slovenska v kategórii Men᾿s Physique. V rozhovore prezradil, ako sa na túto súťaž pripravoval, čo by urobil inak i to, aké sú jeho plány do budúcnosti, čo sa týka súťaženia.

Čo je v príprave na súťaž typu Men᾿s Physique dôležité okrem stravy a tréningu?

Najpodstatnejší je posledný týždeň a jeho naplánovanie. Úplne najdôležitejšou zložkou je, ako sa svaly ukážu v poslednej fáze odvodnenia. Mnoho ľudí si neuvedomuje, aká je táto fáza dôležitá. Teda treba sa nielen vyrysovať, ale aj určitým spôsobom dostať vodu z podkožia.

Na túto fázu sa zrejme treba pripraviť psychicky dopredu

Áno, týždeň treba mať rozdelený na fázy a nechať si dostatok času na oddych, pretože človeku chýba energia v dôsledku zníženia príjmu sacharidov. Aj počas tohto týždňa treba trénovať a tréningy sú príliš náročné na to, aby človek postíhal ešte iné veci. Teda je dobré nechať si celý týždeň na regeneráciu a hlavne posledné dni, keď odvodňuje.

Ako fáza odvodňovania prebiehala pred súťažou u teba?

Samozrejme, týždeň som mal dopredu naplánovaný. Počas dní, keď som odvodňoval, nepracoval som. Snažil som sa v rámci možností ležať alebo nejakým iným spôsobom oddychovať, aby som si neublížil. Byť bez vody nie je najjednoduchšie. Aj keď i v rámci posledného týždňa bola fáza, keď som sa nasycoval vodou, aby som organizmus dobre zásobil a pripravil ho na odvodňovanie, počas ktorého sa nepije takmer žiadna voda.

Kedy teda odvodňovacia fáza začala počas posledného týždňa u teba?

Mal som na to týždeň, čiže začal som v štvrtok, piatok. Do stredy som pil veľké množstvá vody a vo štvrtok iba v dopoludňajších hodinách, ale iba minimum. Od popoludnia toho dňa som nepil už žiadnu vodu a súťaž bola v sobotu. To znamená, že skoro dva dni som skoro vôbec nepil vodu.

Dá sa vôbec vydržať dva dni bez vody?

Samozrejme, bolo to náročné. Predpokladal som, že to bude zrejme najťažšia fáza. Ale tým, že som bol vodou presýtený z predchádzajúcich dní a mal som dobre nastavený odpočinkový režim, dalo sa to vydržať. Horšie to je napríklad vtedy, keď si človek umyje zuby, musí si vypláchnuť ústa a nemôže sa napiť. Nepríjemné je sucho v ústach, priveľmi husté sliny, a tiež občas prichádzajú z nedostatku tekutín kŕče. Na utlmenie možno použiť magnéziové doplnky. Takže napriek tomu, že som sa tejto fázy bál, dalo sa to vydržať.

Nevypil si ani kvapku vody?

Jediným zdrojom vody bola ryža, keďže sa pripravuje vo vode. V piatok som už „cukroval“, teda prijímal jednoduché cukry v kombinácii so zložitými v relatívne pravidelných intervaloch, tak vďaka tomu to bolo ešte znesiteľnejšie. Tiež sa človek sprchuje v teplej vode a spotí sa. V deň, keď má ísť na pódium, dáva sa horúcejšia sprcha, aby bola koža úplne vysušená. To bolo tiež dosť nepríjemné. Zvládol som to, aj keď som počul, že niekto to zvláda trochu ťažšie, ako to bolo u mňa.

Prezradíš, čo konkrétne si jedol tesne pred súťažou, teda v piatok?

Cukroval som. Prijímal som nielen jednoduché, ale aj zložité sacharidy. Jedol som spomínanú ryžu, ryžové chlebíky a hrozienka. To je všetko. Potom tam, samozrejme, boli doplnky výživy ako BCAA, glutamín a podobne.

Ako pôsobí „cukrovačka“ na telo?

Hlavným zmyslom je, že ženie vodu do svalov. Svaly sú presýtené cukrom, teda glykogénom, ktorý viaže vodu a vyzerajú väčšie.

Poďme k samotnej súťaži, ako to vyzerá v zákulisí?

Každý tam má svoje miesto, kde sa pripravuje, rozloží sa a musí sa natrieť správnou farbou, ktorá je na to určená.

Aký zmysel má používanie telových farieb na fitnes súťaži?

Tieto farby ukážu svaly v lepšom svetle. Telo vyzerá krajšie, svaly viac vidno. Potom nasleduje obliekanie do šortiek nad kolená, tie sú typické pre kategóriu Men᾿s Physique. Medzi tým, ako sa človek natiera, mal by stále „cukrovať“. Tesne pred tým, ako vystúpi na pódium, sa napumpuje a ukáže svaly v tom najlepšom.

achberger

Čo je pumpovanie?

Vykonáva sa tesne pred vystúpením. Použije sa expander, ak je možnosť, súťažiaci urobí nejaké zhyby, kľuky. Niekto si so sebou zoberie náradie, ako napríklad jednoručky a väčším počtom opakovaní sa snaží prinútiť sval, aby sa napumpoval, teda zväčšil.  

Čo je najdôležitejšie pri vystupovaní na pódiu?

Všetci ma upozorňovali na to, že sa mám usmievať. Takže v rámci možností som sa usmieval. Nevedel som sa usmievať neprirodzene, ale keď som videl rodinu, bolo mi to prirodzené a milé. Dôležité je aj to, ako sa človek postaví a aké pózy ukáže. V kategórii Men᾿s Physique nie sú presne stanovené pózy, skôr ide o to, ako sa človek prejaví celkovo, ako dokáže ukázať svalstvo.

Pózy sa nacvičujú dopredu, alebo sa improvizuje?

Pózy sa nacvičujú vopred. Človek musí vidieť v zrkadle, ako vyzerá, v ktorých uhloch vyzerá najlepšie. Tým, že nie sú striktne dané, vyberie si tie, v ktorých vyzerá najlepšie. Potom sa robia rozličné obraty, aby sa dalo porovnávať.

Kde si bral inšpiráciu na pózy?

Pozrel som si videá a súťaže. Samozrejme, sú na to aj návody, ale je lepšie byť v tomto smere tvorivý. Dôležitá je originalita.

achberger

Na čo si dať ešte pri súťažení pozor?

Netreba byť strnulý, zatínať päste. Čo sa týka Men᾿s Physique, tak si netreba pózovanie pliesť s klasickým pózovaním pri kulturistike. V tejto kategórii treba byť prirodzenejší ako v kulturistike.

Je niečo, čo by si v rámci prípravy urobil inak?

Asi by som sa viac venoval objemovej fáze a skrátil by som si rysovaciu.

Prečo?

Mal som pocit, že som bol trošku menší, čo sa svalov týka, ako ostatní účastníci. Z objemu do „rysovačky“ som mal celkom slušný nábeh, ale tým, že som mal dosť dlhú rysovaciu fázu, asi som až príliš schudol.

Ako dlho by teda mala podľa teba trvať objemová fáza?

Minimálne 3-4 mesiace. U mňa trvala zhruba 2,5 mesiaca.

Je ešte niečo, čo by si urobil inak?

Zameral by som sa viac na brucho a ramená.

Plánuješ v budúcnosti ešte nejaké súťaže?

Ak mi to čas dovolí, tak áno. Plánujem sa udržiavať vo forme, ale mám teraz veľa pracovných výziev, tak uvidím, ako to časovo zvládnem. Možno o rok znovu skúsim Men᾿s Physique. 

Zdroj foto: Michaela Bereg, HD fitness

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Arnold schwarzenegger: muž, ktorý preslávil fitnessArnold Schwarzenegger: Muž, ktorý preslávil fitness

Maximálne sa sústredil na svoj cieľ, venoval sa vizualizácii a tvrdo trénoval.

 

 

Július karabinoš: najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob životaJúlius Karabinoš: Fitnescentrá sú plné ľudí, ktorí cvičia nesprávne

„Zo skúseností vieme, že 80 percent ľudí vo všetkých fitnescentrách, bez výnimky, nevie cvičiť. "

 

Majsterka sveta odkazuje nováčikom fitnes: nevzdávajte sa a počúvajte svoje teloMajsterka sveta odkazuje: nevzdávajte sa a počúvajte svoje telo

Silvia Karais je ďalšou úspešnou Slovenkou vo fitnes. Vyhrala MS v Dubaji v kategórii Bikini Fitness.

 


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 271

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Príprava na Men᾿s Physique je o drine, „cukrovačke“ i odvodňovaní

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.