Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Prečo je pri tréningu dôležité poriadne sa vypotiť?

redakcia

Hovorí sa, že prepotené tričko a mokrá hlava sú najlepším znakom skvelého tréningu. Na čo je vlastne pot dobrý, a prečo je dôležité sa poriadne vypotiť? Na to vám odpovie výživová špecialistka, Veronika Hanáková.

Prečo je pri tréningu dôležité poriadne sa vypotiť?
Zdroj: Stock.Adobe.com
5. MÁJ 2021

Potenie je prirodzený proces, ktorý ochladzuje naše telo – potíme sa, keď je telo nadmerne zahriate, napríklad počas intenzívneho cvičenia. Svaly sa vtedy viac zahrievajú, takže potrebujú viac potu na ochladenie a udržanie správnej teploty. Pot má ale ešte jednu dôležitú funkciu – detoxikuje telo.

„Koža je jedným z hlavných detoxikačných orgánov tela,“ vysvetľuje výživová špecialistka, Veronika Hanáková.

Práve potením sa organizmus zbavuje prebytočných odpadových látok z metabolizmu. Ak ich má organizmus prebytok, môže mať pot nepríjemný zápach. Pravidelným pitným režimom a hygienou sa organizmus potí aj bez nepríjemného zápachu.

Viac potu ≠ väčšia strata tuku

Mnoho ľudí si myslí, že čím viac sa potia, tým viac tuku spália. To však nie je pravda. Aj keď pot je znakom intenzívneho a náročného tréningu, samotné potenie tuk nespaľuje. Pri potení sa z tela vylučuje len voda, ktorá sa síce odrazí na nižšej hmotnosti, ale neznamená to automaticky, že ste vydali viac kalórií.

Potenie jednoducho znamená len to, že je vášmu telu teplo. Cvičenie v mikine počas teplého dňa s cieľom spáliť viac kalórií teda nedáva zmysel. Platí to aj opačne – existujú športy, pri ktorých sa nepotíte takmer vôbec a aj napriek tomu spaľujete kalórie, napríklad plávanie.

Nezabúdajte na tekutiny

Vedľajším účinkom potenia je dehydratácia. Tekutiny, ktoré naše telo vylúči pri potení, je potrebné doplniť. V opačnom prípade telo nedokáže vylučovať dostatočne veľa potu a má problémy s ochladzovaním. To je obzvlášť nebezpečné pri športovaní. Pre správne potenie je preto dôležité prijímať dostatočne veľa tekutín.

„V netréningový deň by sme mali vypiť 0,4 dcl tekutín na 10 kg celkovej telesnej hmotnosti,“ vysvetľuje Veronika Hanáková. 65-kilogramová žena by teda mala vypiť približne 2,6 litra tekutín, 80-kilogramový muž až 3,2 litra. „V tréningový deň je potrebné pitný režim navýšiť o 0,7 – 1 litra tekutín.“

Piť by ste mali pred fyzickou aktivitou, aj počas nej. Veronika Hanáková odporúča vypiť každých 15 minút približne polovicu pohára, ideálne vo forme minerálnej neperlivej vody. Nezabudnite, že vodu by ste mali doplniť aj na konci cvičenia.

Nepotím sa až príliš?

Otázka, ktorú sa pýta mnoho ľudí – aké množstvo potu je zdravé? To samozrejme, záleží na každom jednotlivcovi. „Je v poriadku, ak sa organizmus potí pri zvýšenej telesnej teplote – či už vplyvom počasia, pri zvýšenej fyzickej aktivite, alebo v stresových situáciách. Jedným z dôvodov nadmerného potenia môže byť problém so zaťaženým lymfatickým systémom a nedostatočná prirodzená detoxikácia spojená s nedostatočným pitným režimom.“

Aj takéto užitočné tipy od výživovej špecialistky či profesionálneho trénera sú súčasťou BEŽECKEJ VÝZVY, pod vedením odborníkov na beh, výživu a motiváciu. V BEŽECKEJ VÝZVE vás povedieme krok za krokom k štíhlemu, pevnému a zdravému telu.

Banner_Bezecka Vyzva_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je pri tréningu dôležité poriadne sa vypotiť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2515
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.