Zapoj sa s nami do NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY!

Pozrite si športové tipy pod stromček, s ktorými budete aj ekologickejší

redakcia

Je niekoľko spôsobov, ktorými klimatická zmena ovplyvňuje športové odvetvie. Funguje to však aj naopak - šport vie podporiť, ale aj prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny. Ten oslabujúci efekt nastane vtedy, ak športovci uprednostnia výrobky šetrnejšie k prírode.

Pozrite si športové tipy pod stromček, s ktorými budete aj ekologickejší
Zdroj: Mickael Tournier / StockSnap
16. DEC 2020

Dá sa predpokladať, že ľudia venujúci sa športu majú k prírode o niečo bližšie ako zvyšok populácie. Je to najmä preto, že veľká časť pohybových aktivít prebieha v exteriéri a vidieť pri behu, futbale či lyžovaní okolo seba zničenú prírodu, vyrúbané stormy a hromady odpadkov, zničí celkový športový zážitok.

Klimatická zmena a stav planéty má pritom na budúcnosť športu podstatný vplyv. Zoberme si ako príklad najvýznamnejšiu športovú súťaž, olympiádu. Jedna zo štúdií, ktorá analyzovala dáta z 19 miest, v ktorých sa konali zimné olympijské hry, zistila, že až v 11 z nich nebude v roku 2050 dostatočne chladno na to, aby sa tam zimná olympiáda mohla organizovať znovu.

Teplotný vplyv na šport sa deje aj pri stúpajúcich teplotách. Maratón v rámci Letných olympijských hier 2020 (pre pandémiu ich preložili na rok 2021) sa mal pôvodne konať v Tokiu, ale preložili ho do iného japonského mesta, Sappora. Dôvodom sú opakujúce sa vlny horúčav, ktoré v ostatných rokoch zabili v Japonsku stovky ľudí a tisíce skončili v nemocniciach.

Mimochodom, viete, ktoré športy sú najviac citlivé na to, že ich prerušia pre extrémne zmeny počasia, napríklad búrky alebo nevyhovujúce teploty? Sú to futbal, tenis a kriket.

Organizácie a spoločnosti spojené so športovým odvetvím však nerozmýšľajú o klimatickej zmene len tým smerom, ako športovať v podmienkach rýchlo sa meniacej klímy. Osvietení výrobcovia športového oblečenia a náčinia začali uvažovať, ako aj oni môžu prispieť k tomu, aby sa klimatická zmena spomalila. Jednou z ciest je používanie materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a v priebehu svojho životného cyklu nevytvárajú látky, ktoré by prispievali k zrýchleniu klimatickej zmeny.

Príkladom je eliminácia využívania vodeodolných technológií, ktoré obsahujú PFC zložky (fluórokarbóny). Pretože tieto látky už pri svojej výrobe vytvárajú látky, ktoré patria medzi skleníkové plyny.

Ak chcete športovať o niečo zelenšie, hľadajte aj vy tie výrobky, ktoré majú na sebe označenie PFC free (bez PVC). V spolupráci so spoločnosťou INTERSPORT sme vybrali niekoľko tipov na výrobky, ktoré sú zároveň vhodnými kandidátmi na aktívne a pritom zelenšie darčeky Vianoce.

Tipy na lyžovanie

Rossignol Nova 2 Xpress, dámske lyže, 339,99€
Vďaka odľahčenému drevenému jadru a technológii Assist Flex prinášajú tieto dámske lyže pocit istoty a ľahkej ovládateľnosti.

Atomic E Redster TI, pánske race lyže, 399,99€ *
Lyže z pretekárskej kolekcie Redster sú určené skúsenejším lyžiarom. Jadro Power Woodcore ich robí veľmi stabilné a variabilný Multi Radius Sidecut poteší priaznivcov krátkych, ale aj dlhých oblúkov.

Red Bull Spect Park, lyžiarske/snb okuliare, 99,99€
100% ochrana pred UV žiarením a ošetrenie proti zahmlievaniu a poškriabaniu poskytujú dokonale jasný výhľad. Šošovka vysoko odolná proti zničeniu.

Intersport

Športové oblečenie

McKinley Dimitri, pánska bunda, 69,99€  
Spoľahlivá bunda na zjazdovky, ale aj mimo nich. Vodeodolnú a priedušnú membránu (5 000 mm/ 5 000 gr/24h) dopĺňa kvalitné zateplenie Fellex a vysoko kvalitné zipsy YKK®. Bez PFC látok.

McKinley Giuliana, dámska bunda, 149,99€ *
Spojenie ženského vzhľadu, športového dizajnu a kvalitných technológií - vodeodolná a priedušná úprava (10 000 mm/ 10 000 gr/24h) s ľahkou a teplou izoláciou 3M™ Thinsulate™. Bez PFC látok.

McKinley Terrina, dámsky športový kabát, 149,99€
Kabát vďaka zatepleniu dobre ochráni počas chladných dní a keďže izolácia Fellex je z recyklovaných materiálov, chránite aj prírodu. Navyše aj bez škodlivých PFC látok.

McKinley Rita AQB, dámska zimná obuv, 79,99€ *
Jedinečný štýl a vynikajúca ochrana. Stredne vysoké teplé čižmy s technológiou odolnou voči vode. Bez PFC látok.

Intersport

Pre aktívne deti

McKinley Toni III + Sucre V, detská súprava, 49,99€
Dvojdielny detský lyžiarsky set sa dobre prekrýva vďaka vyvýšeným nohaviciam s nastaviteľnými trakmi. 3 000 mm vodný stĺpec. Bez PFC látok.

McKinley Billy II jr, detské snehule/čižmy, 19,99€
Aby si aj tí najmenší užívali bezstarostnú zábavu počas chladných dní, sú tieto dobre odizolované čižmy výbornou voľbou.
 
McKinley Monsters II jr, detská čiapka, 14,99€
Táto zábavná čiapka upúta pozornosť a zaujme každé dieťa vďaka veselým farbám a motívom.

McKinley Maaron II, detské palčiaky, 19,99€
Stavanie snehuliakov, guľovačka, sánkovačka, lyžovanie – to všetko musia spoľahlivo vydržať kvalitné detské rukavice. Aj preto tento model vydrží až 5 000 mm vodný stĺpec. Bez PFC látok.

Intersport

Viac produktov z decembrového letáka nájdete TU .

Zdroj: Intersport


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pozrite si športové tipy pod stromček, s ktorými budete aj ekologickejší

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2504
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.