Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Populárny funkčný tréning. Ako to s ním vlastne je?

Mirka

Pri funkčnom tréningu je do cvičenia zapojená široká škála svalov. Základom sú cviky, ktoré vychádzajú z bežného života. Tréningy sú zaujímavé a pestré. Hlavný cieľ? Zlepšiť výkon. Na zahodenie nie je ani príjemný „vedľajší účinok“, a to vytvarovanie tela.

Populárny funkčný tréning. Ako to s ním vlastne je?
25. JUN 2013

Jedným z hlavných cieľov funkčného tréningu je zlepšiť výkon a navrátiť telu funkčnosť. Človek sa sústreďuje na postupné budovanie sily, vytrvalosti, rýchlosti, koordinácie. Týmto cieľom je prispôsobený celý tréning. Používajú sa funkčné pohyby ako drepy, výpady, tlaky. Mnohí sa domnievajú, že funkčný tréning slúži len na zlepšenie výkonu. Nie je to pravda, pretože sa mu môžu venovať i tí, ktorí majú problém so svalovou dysbalanciou, snažia sa schudnúť, alebo vytvarovať krivky. Samozrejme, slúži i ako prevencia voči zraneniam.

Prečo sa venovať funkčnému tréningu?

Výhody funkčného tréningu sme čiastočne načrtli. Sila. Vytrvalosť. Rýchlosť. Kondícia. Svalová rovnováha. Ktoré sú však kľúčové? „Výhodou funkčného tréningu je, že zapája veľké množstvo svalových skupín. Používa najmä viackĺbové (tzv. multijoint) cvičenia. Zároveň napodobňuje činnosti bežného denného režimu alebo danej športovej špecializácie. Funkčný tréning uľahčuje vykonávanie bežných činností. Nie je o tom byť silnejší, alebo väčší. Je o skvalitnení výkonu. Rovnako nie je možné za funkčný tréning považovať cvičenie na balančných podložkách, aj keď tie sú jeho súčasťou,“ vysvetľuje kondičný tréner Michal Pataky.

Funkčný tréning pre ženy i mužov

Funkčný tréning využívajú najmä športovci k rozvoju kondície. Je však vhodný pre všetkých, ktorí chcú schudnúť a vytvarovať telo. Ocenia ho rovnako muži i ženy. „Na našich tréningoch je prevaha žien nad mužmi. Myslím si, že je to preto, lebo muži viac inklinujú k činkám, objemovému tréningu a rastu svalovej hmoty. Je ťažké to zovšeobecniť, niekto môže mať odlišnú skúsenosť,“ hovorí tréner Michal. Tréningy sa dajú upravovať individuálne, čiže trénovať týmto spôsobom môžu aj začiatočníci.

Poznáte cviky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou tréningu?

Cviky zaradené do funkčného tréningu majú rovnomerne rozvíjať veľké množstvo svalových skupín. „Pri funkčnom tréningu nesmú chýbať viackĺbové cvičenia. Tento tréning je založený na drepoch, výpadoch, tlakoch, ťahoch a pod.,“ objasňuje cviky využívané pri funkčnom tréningu Michal.

Viackĺbové, resp. kombinované cviky sú zamerané práve na precvičenie viacerých svalových skupín, čo v podstate šetrí čas. „V tréningu nesmú chýbať stabilizačné, tzv. core cvičenia. Mal by obsahovať aj akceleračný, deceleračný (brzdiaci) pohyb a stabilizáciu. Taktiež sa treba hýbať vo všetkých rovinách (frontálnej, sagitálnej a transverzálnej),“ dopĺňa tréner. Čo uvedené pojmy znamenajú? Pri vykonávaní stabilizačných cvikov je potrebné spevniť svaly chrbta a brucha. Frontálna oblasť (čelná, pravo-ľavá) znamená vykonávanie pohybov do strán, napr. upažovanie. Sagitálna, resp. predo-zadná označuje pohyby ako predklony trupu, predpaženie. Transverzálna rovina v podstate predstavuje diagonálny pohyb.

Pri funkčnom tréningu je najdôležitejšie naučiť sa správne vykonávať jednotlivé cvičenia. „Najväčší problém pri funkčnom tréningu je technika jednotlivých cvičení. Napríklad drep urobí každý človek, ale správne vykonaný drep je pre mnohých ľudí problémom. Spôsobovať to môže aj svalová dysbalancia. A práve funkčný tréning by mal svalovú nerovnováhu z väčšej časti odstrániť,“ vysvetľuje bratislavský kondičný tréner.

Chcete o funkčnom tréningu vedieť viac? Pozrite si nasledovné video:


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Populárny funkčný tréning. Ako to s ním vlastne je?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.