Nika Berecová – Vylúčenie sacharidov pri chudnutí je hlúposť

Ako si vybrať super trénera? Prečo nevylúčiť sacharidy z jedálnička a čo je pri získavaní postavy svojich snov najdôležitejšie?

Nika Berecová – Vylúčenie sacharidov pri chudnutí je hlúposť
Zdroj: Nika Berecová
13. NOV 2019

Odpovede nielen na tieto otázky nám dá Nika Berecová, ktorá je trénerkou telom i dušou vo fitness a kulturistike I. kvalifikačného stupňa, certifikovaným inštruktor BOSU, TRX, metódy SM systém a držiteľkou viacerých diplomov. Okrem toho má za sebou niekoľko fitness súťaží, venuje sa mentálnemu koučingu a aj výživovému poradenstvu. V jej športovom repertoári nechýba ani skupinové cvičenie FIT BODY. Nika má jednoducho k športu a zdravému životnému štýlu blízko a to už od detstva. 

Pohyb milovala odmalička

Ako dieťa sa venovala latinsko-americkým tancom, basketbalu i volejbalu. „Keď som končila štúdium na gymnáziu, rozhodovala som sa, či pokračovať ďalej v oblasti médií, ktoré ma veľmi zaujímali, alebo ísť aj naďalej športovou cestou. Vtedy som sa rozhodla pre štúdium masmediálnej komunikácie, avšak aj tak to moje srdce ťahalo stále k športu,“ spomína Veronika. Aj preto sa popri štúdiu na vysokej škole začala v tejto oblasti vzdelávať. Absolvovala rôzne kurzy, školenia, získala certifikáty a venovala sa súťažnému fitness. S pribúdajúcim časom zistila, že fitcentrum je jej druhý domov, čiže začala trénovať ľudí a viesť lekcie skupinových cvičení.

Nika Berecová

Čo ju na práci trénerky baví najviac? Ťažko sa vyberá to naj, keďže šport i trénovanie je jej srdcovou záležitosťou, ale asi to najpodstatnejšie sú úspechy ľudí. „Najväčšiu radosť mám, keď ľudia pod mojím vedením dosahujú svoje ciele a sny, ktoré vždy mali a občas si mysleli, že sú nedosiahnuteľné. Keď spoločnými silami dokážeme, že dosiahnuteľné je naozaj všetko. Ak človek chce, zvolí správny prístup a postup. To, ako ľudia reagujú sami na seba, ako si začnú viac veriť a tešiť sa zo svojich vlastných úspechov je to, čo dáva mojej práci najväčší význam,“ hovorí.

Aké atribúty musí spĺňať dobrý tréner?

Veľa ľudí, ktorí sa rozhodli splniť si sen o krásnom a zdravom tele, vyhľadá trénera. Ako si vybrať toho najlepšieho? Na túto otázku Nika odpovedala s úsmevom: „Trénerov je dnes asi viac ako fitnescentier. Kľúčom je odbornosť, ktorú si tréner neustále dopĺňa. Nesmie mu chýbať vášeň pre cvičenie a zdravý životný štýl. Odporúčam sledovať budúceho trénera aj priamo pri práci s klientmi vo fitcentre a do úvahy zobrať referencie. Dôležitá je osobnosť trénera a jeho sympatie, čiže vhodné je absolvovať s ním aspoň jeden tréning a zistiť, či človeku sedí aj osobnostne,“ radí Nika, ktorá sa tejto problematike venuje i na svojej stránke v článku Ako si vybrať osobného trénera.

Nika Berecová

Najväčšie chyby ľudí pri cvičení a v stravovaní

Ak chceme schudnúť, alebo si vytvarovať postavu, je dôležitý vhodne nastavený tréningový plán, správne prevedenie cvikov, ale aj kvalitná strava, dostatočný čas na regeneráciu a tak ďalej. Práve v týchto oblastiach robia ľudia najviac chýb. „Najväčšou chybou sú prehnané očakávania, prípadne neprimerané tréningové nasadenie. Ľudia očakávajú, že za mesiac či dva sa ich telo zmení na nepoznanie, hoc štádium, v ktorom sa nachádzajú aktuálne, je dôsledkom niečoho dlhodobejšieho. Preto je dôležité mať vždy triezvy pohľad na vec, stanovené reálne dosiahnuteľné ciele a nesmie chýbať trpezlivosť. Ďalšími chybami v rámci samotného tréningu sú nesústredenosť, zle nastavený tréning alebo strava, kopírovanie druhých bez ohľadu na stanovený cieľ,“ hovorí zo skúseností trénerka.

Nika Berecová

Čo sa týka stravy, Nika upozorňuje na to, že cvičenie a strava idú spolu ruka v ruke. Fitness je životný štýl. „Prepojenie cvičenia a stravy je nevyhnutné, ak chce niekto dosahovať výsledky. To veľakrát ľudia pochopia až časom. Na pozadí toho, že začnú trénovať, sa časom vykryštalizuje to, že sami nebudú chcieť mať zo seba pocit, že ich snaha vo fitnescentre je bezpredmetná. Sami teda dospejú k tomu, že chcú zmeniť stravovacie návyky. Naopak, ak zmenia najskôr svoju stravu, začnú sa neskôr hýbať preto, aby boli zdraví nielen ,zvnútra', ale aj zvonka,“ vysvetľuje.

Ach, tie (ne)šťastné sacharidy. Sú naozaj také zlé?

Mnoho ľudí sa rozhodne chudnúť tak, že vylúči niektorú makroživinu z jedálnička. Najčastejšie sú to sacharidy. Je to však cesta k zdraviu a vysnívanej postave? Nika má v tom úplne jasno. „Nie, nie, nie a ešte raz nie. Nie som zástanca akýchkoľvek diét, vyraďovania makro či mikronutrientov zo stravy v snahe schudnúť. Jedálniček musí byť zložený zo všetkých makroživín. Ak si niekto myslí, že schudne iba vylúčením sacharidov, je to hlúposť. Chudneme, keď sme v kalorickom deficite. Nechudneme preto, že nejeme sacharidy. Ak sa niekto pozerá na fitness ako na životný štýl, chce byť dlhodobo fit a zdravý, musí si na výsledky počkať, byť trpezlivý, konzistentný v strave aj tréningu a vytvoriť si taký návyk, ktorý bude pre neho dlhodobo udržateľný. A to, rozhodne, nie je, ak vylúčime zo stravy sacharidy. Dá sa to, avšak treba hľadieť aj ďalej ako len mesiac či dva dopredu,“ upozorňuje Veronika Berecová, ktorá je zástancom vyváženej stravy, v rámci ktorej si človek môže dať všetko, ale s mierou. 80 – 90 % jej jedálnička tvoria základné potraviny, žiadne výmysly v prášku. Samozrejme, 10 – 20 % môže byť aj „junk“ food.

Nika svojimi zdravými, chutnými a rýchlymi receptami prispela aj do knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, ktoré sú pokračovaním bestselleru ZDRAVÉ RÝCHLOVKY. Knižka obsahuje 80 receptov od známych fitness trénerov a odborníkov na výživu, ktoré sú hotové do 30 minút.

Obalka_Zdrave rychlovky 2_3D


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nika Berecová – Vylúčenie sacharidov pri chudnutí je hlúposť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2458
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.