Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?

Ľudské telo je veľmi dômyselný stroj, ktorý na správne fungovanie potrebuje okrem základných makronutrientov (bielkoviny, sacharidy a tuky) aj mikronutrienty (vitamíny). V prípade športovcov to platí dvojnásobne. 

Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?
8. FEB 2015

Vitamíny

Ide o látky, ktoré ľudské telo potrebuje iba vo veľmi malých množstvách, avšak sú pre jeho existenciu nevyhnutné. Nedokáže si ich vyrobiť samo, a preto ich potrebuje prijať v potrave. Vitamíny hrajú veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe energie, syntéze hemoglobínu, udržiavaní kostnej drene, adekvátneho imunitného systému a chránia telo pred oxidačným poškodením.

Vitamíny a cvičenie

Pri cvičení sa organizmus zaťažuje v oveľa vyššej miere ako v stave pokoja a tým sa zvyšuje počet biochemických procesov, pri ktorých hrajú veľmi dôležitú úlohu práve vitamíny. Medzi ďalšie významné úlohy vitamínov patrí oprava a syntéza svalového tkaniva pri zotavovaní po cvičení. Medzi najdôležitejšie vitamíny, potrebné pre športovca, patria vitamín D, vitamíny skupiny B a niektoré antioxidanty, ako vitamín C, E a betakarotén.

Odporúčame: Das gesunde Plus Horčík 400, 60 ks, výživový doplnok. Horčík prispieva k správnej látkovej premene dôležitej na tvorbu energie, správnemu fungovaniu svalov a  nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm horčík 1

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre dostatočnú absorpciu vápnika, reguláciu hladiny vápnika v tele a fosforu a na podporu zdravia kostí. Vitamín D tiež upravuje rovnováhu homeostázy nervového systému a kostrového svalstva. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Potravou sa dá do tela dostať iba konzumáciou sleďa, sardiniek, lososa alebo olejov z rybej pečene (treska, platýz).

Vitamíny B

Dostatočný prísun vitamínov B zabezpečí optimálnu výrobu energie, budovanie a opravu svalového tkaniva. B-komplex má dve hlavné funkcie, ktoré priamo súvisia s cvičením. Tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyselina pantoténová a biotín sú zapojené do výroby energie v priebehu cvičenia. Kyselina listová a vitamín B12 sú potrebné pre tvorbu červených krviniek, pre syntézu proteínov a opravu a údržbu tkanív CNS. 

Najlepšími zdrojmi B vitamínov sú bravčová alebo hovädzia pečeň, ale dostatočné množstvá sa nachádzajú aj v celozrnných výrobkoch, mliečnych výrobkoch a v zelenej zelenine.

Vitamíny C, E a betakarotén

Tieto antioxidanty hrajú dôležitú úlohu pri ochrane bunkovej membrány pred oxidačným poškodením. Okrem toho vitamín E pozitívne pôsobí pri znižovaní zápalu a bolesti svalov v priebehu zotavovania po náročnom cvičení. Vitamín C má dôležitú úlohu pri urýchlení regeneračných procesov v tele. Céčko je veľmi dobre rozpustné vo vode. Preto potraviny, bohaté na tento vitamín, treba vo vode variť iba minimálne, najlepšie iba dusiť. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patria brokolica, paprika, špenát a citrusové plody.

Najlepšími zdrojmi vitamínu E sú obilné klíčky, rastlinné oleje, orechy, sójové bôby, ryby a obilniny. Červené, oranžové a žlté ovocie a zelenina a tmavá listová zelenina sú najlepšími zdrojmi betakaroténu. Patrí sem napríklad mrkva, sladké zemiaky, paradajky, jahody, špenát, hrášok a pod.

Nízky príjem vitamínov

U športovcov predstavuje najväčšie riziko poklesu príjmu vitamínov nesprávna úprava jedálnička, ktorá odstráni zo stravy jednu alebo viac skupín potravín. Takýto športovci by mali využiť denný príjem multivitamínových doplnkov. Najlepšou voľbou však vždy zostáva vyvážená strava. 

Odporúčame: Das gesunde Plus šumivé tablety multivitamín s príchuťou tropického ovocia, 20 ks, vitamínový výživový doplnok. Šumivé tablety obsahujú 10 životne dôležitých vitamínov. Kúpite v sieti dm drogerie markt. 

dm horčík

Odporúčame prečítať: Ako nám môžu pomôcť výživové doplnky pri cvičení?


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.