Ktoré vitamíny potrebujeme dopĺňať pri športe?
Ľudské telo je veľmi dômyselný stroj, ktorý na správne fungovanie potrebuje okrem základných makronutrientov (bielkoviny, sacharidy a tuky) aj mikronutrienty (vitamíny). V prípade športovcov to platí dvojnásobne.
Vitamíny
Ide o látky, ktoré ľudské telo potrebuje iba vo veľmi malých množstvách, avšak sú pre jeho existenciu nevyhnutné. Nedokáže si ich vyrobiť samo, a preto ich potrebuje prijať v potrave. Vitamíny hrajú veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe energie, syntéze hemoglobínu, udržiavaní kostnej drene, adekvátneho imunitného systému a chránia telo pred oxidačným poškodením.
Vitamíny a cvičenie
Pri cvičení sa organizmus zaťažuje v oveľa vyššej miere ako v stave pokoja a tým sa zvyšuje počet biochemických procesov, pri ktorých hrajú veľmi dôležitú úlohu práve vitamíny. Medzi ďalšie významné úlohy vitamínov patrí oprava a syntéza svalového tkaniva pri zotavovaní po cvičení. Medzi najdôležitejšie vitamíny, potrebné pre športovca, patria vitamín D, vitamíny skupiny B a niektoré antioxidanty, ako vitamín C, E a betakarotén.
Odporúčame: Das gesunde Plus Horčík 400, 60 ks, výživový doplnok. Horčík prispieva k správnej látkovej premene dôležitej na tvorbu energie, správnemu fungovaniu svalov a nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Vitamín D
Vitamín D je nevyhnutný pre dostatočnú absorpciu vápnika, reguláciu hladiny vápnika v tele a fosforu a na podporu zdravia kostí. Vitamín D tiež upravuje rovnováhu homeostázy nervového systému a kostrového svalstva. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. Potravou sa dá do tela dostať iba konzumáciou sleďa, sardiniek, lososa alebo olejov z rybej pečene (treska, platýz).
Vitamíny B
Dostatočný prísun vitamínov B zabezpečí optimálnu výrobu energie, budovanie a opravu svalového tkaniva. B-komplex má dve hlavné funkcie, ktoré priamo súvisia s cvičením. Tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyselina pantoténová a biotín sú zapojené do výroby energie v priebehu cvičenia. Kyselina listová a vitamín B12 sú potrebné pre tvorbu červených krviniek, pre syntézu proteínov a opravu a údržbu tkanív CNS.
Najlepšími zdrojmi B vitamínov sú bravčová alebo hovädzia pečeň, ale dostatočné množstvá sa nachádzajú aj v celozrnných výrobkoch, mliečnych výrobkoch a v zelenej zelenine.
Vitamíny C, E a betakarotén
Tieto antioxidanty hrajú dôležitú úlohu pri ochrane bunkovej membrány pred oxidačným poškodením. Okrem toho vitamín E pozitívne pôsobí pri znižovaní zápalu a bolesti svalov v priebehu zotavovania po náročnom cvičení. Vitamín C má dôležitú úlohu pri urýchlení regeneračných procesov v tele. Céčko je veľmi dobre rozpustné vo vode. Preto potraviny, bohaté na tento vitamín, treba vo vode variť iba minimálne, najlepšie iba dusiť. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patria brokolica, paprika, špenát a citrusové plody.
Najlepšími zdrojmi vitamínu E sú obilné klíčky, rastlinné oleje, orechy, sójové bôby, ryby a obilniny. Červené, oranžové a žlté ovocie a zelenina a tmavá listová zelenina sú najlepšími zdrojmi betakaroténu. Patrí sem napríklad mrkva, sladké zemiaky, paradajky, jahody, špenát, hrášok a pod.
Nízky príjem vitamínov
U športovcov predstavuje najväčšie riziko poklesu príjmu vitamínov nesprávna úprava jedálnička, ktorá odstráni zo stravy jednu alebo viac skupín potravín. Takýto športovci by mali využiť denný príjem multivitamínových doplnkov. Najlepšou voľbou však vždy zostáva vyvážená strava.