Július Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života

Hoci sa v mladosti venoval posilňovaniu, neskôr takmer celých 15 rokov nešportoval, nevhodne sa stravoval a dokonca fajčil. 

Július Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života
12. JAN 2015

Možno i vy pri pohľade na fotografie usmiateho a vyšportovaného muža v zrelom veku máte pochybnosti o tom, či sa vyššie uvedené skutočnosti týkajú práve jeho. „V tom období ma zamestnávala rodina, deti a živnosť. Ani som si neuvedomoval, ako som neustále viac a viac fajčil, prejedal sa, občas si dal i alkohol a priberal. Kondične, zdravotne ani psychicky som sa necítil dobre,“ spomína si na toto obdobie dnes obľúbený fitnes tréner Július Karabinoš.

Zmeny posúvajú človeka ďalej

Čo ho motivovalo k zmene? Bolo to v roku 2000, keď sa Júliusovi dostal do rúk časopis Muscle & Fitness a informácie o súťaži DO FORMY. Fotografie účastníkov pred zmenou a po zmene v ňom vyvolali túžbu po radikálnej zmene. Dnes hovorí, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké vo svojom živote urobil, hoci ľahké to nebolo.

V prvom rade musel skoncovať s cigaretami. „Po niekoľkých neúspešných pokusoch som definitívne prestal fajčiť. Začal som pravidelne športovať, upravil som svoje stravovacie návyky. Stal som sa v tomto smere disciplinovaným človekom. Kvôli motivácii som sa prihlásil do súťaže DO FORMY 2000,“ hovorí osobný tréner a dodáva, že je veľmi dôležité mať cieľ a termín.

karabinoš

Život je boj. Ak človek padne, najdôležitejšie je postaviť sa a ísť ďalej

Prečo sú mnohí ľudia úspešní a iní nie? Úspech nie je zadarmo a je o pevnej vôli,  sile ísť ďalej, aj keď si myslíte, že už nevládzete a máte chuť všetko vzdať. „Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života. Viedol som sám so sebou vnútorný boj. Stalo sa mi, že som občas porušil disciplínu v stravovaní, ale šiel som ďalej za svojím cieľom,“ hovorí Július.

Ktoré pohybové aktivity mu pomáhali v tom období dosiahnuť stanovený cieľ? Júliusovi Karabinošovi učarovalo posilňovanie. Zrejme preto, lebo sa mu venoval v mladosti. O silovom tréningu mal určité vedomosti a v čom si nebol celkom istý, konzultoval s odborníkmi. V tomto smere mu pomohol tréner a dnes aj priateľ Rado Pagáč.

Uvedomoval si však aj to, že bez kardio tréningu to nepôjde a vybral si beh. Aktuálne sa venuje aj rýchlej chôdzi a cyklistike. „Venovať sa týmto aktivitám v prírode je úžasné. Doslova cítite, ako vás to nabíja pozitívnou energiou,“ dodáva.

Cesta k povolaniu fitnes trénera

Všetko sa začalo po publikovaní úspechu v súťaži DO FORMY v roku 2000. Priatelia, známi i neznámi ľudia žiadali Júliusa o rady, ako zmeniť svoje telo a s tým vlastne aj svoj život. Nakoniec sa rozhodol. „Svoje herpetologické a teraristické centrum NIBARA a vivárium, v ktorom som mal unikátnu zbierku plazov, som venoval nitrianskej vysokej škole. V tom období som už mal kvalifikáciu ako tréner kulturistiky, ktorú bolo treba obnoviť. To som urobil na FTVŠ UK. Mal som vzdelanie v oblasti fyziológie, biochémie a výživy ľudu. Absolvoval so tiež štúdium pedagogiky. Takže som bol na prácu trénera všestranne pripravený,“ spomína osobný tréner.

Postupne prišli účasti na súťažiach a úspechy, ako napríklad víťazstvo v súťaži Postava snov či GRAND PRIX Světa kulturistiky v roku 2004. Potom prišla naturálna kulturistika, pretože Júliusovi Karabinošovi sa pozdávala myšlienka trénovať „bez drog a anabolík“. „V roku 2007 vo veku 54 rokov som sa pripravil na svoju prvú naozajstnú súťaž na pódiu. Najväčšie úspechy som však dosiahol za posledné dva roky po dovŕšení šesťdesiatky. Okrem iných víťazstiev som dvojnásobným majstrom Európy, dvojnásobným majstrom sveta a na silno obsadenej Natural Olympii 2013 som obsadil druhé miesto,“ rozpráva Július, pre ktorého je hlavnou hnacou silou motivácia.

Záleží dnešným ľuďom na svojom zdraví?

Mnohým z nás záleží na svojom zdraví i postave. Stále je však veľa tých, ktorí si možno uvedomujú, že ich životný štýl nie je v poriadku, no stále hľadajú výhovorky, prečo ho nie je možné zmeniť. „Mnohým ľuďom záleží na ich zdraví a na tom, ako sa cítia a vyzerajú. Nadváha a obezita sú predpokladom vzniku množstva chorôb a zdravotných problémov. Je úžasné vedieť, čo presne má človek urobiť, aby sa týchto ťažkostí zbavil, bol zdravý, vitálny a plný životného optimizmu. Zďaleka je však viac takých, ktorým akoby na tom nezáležalo a majú iné priority,“ hovorí fitnes tréner.

Faktom je, že každý z nás by si mal uvedomiť, že zdravie je to najvzácnejšie, čo máme a mali by sme robiť všetko preto, aby sme si ho udržali do vysokého veku. Ako na to? Určite to nepôjde bez vhodne zostaveného jedálneho lístka a pravidelnej pohybovej aktivity. Čo si o tom myslí osobný tréner? „Vo všeobecnosti by mal priemerný človek robiť trikrát do týždňa posilňovací tréning a trikrát do týždňa kardio tréning. Individuálne rozdiely sú však také veľké, že je nutné pre každého záujemcu vypracovať individuálny tréningový a stravovací program. Dôležité je naučiť človeka technicky správne cvičiť, správne dýchať, vysvetliť tempo cvičenia, jeho zmysel a pocity. Chce to individuálny prístup. Seriózne posilňovacie cvičenie sa nedá robiť kolektívne. To je len predstieranie niečoho, čo v skutočnosti nefunguje. Samozrejme, že to chce aspoň na začiatku odborné vedenie. Dovolím si tvrdiť, že asi 80 % návštevníkov fitnes centier cvičí nesprávne, a preto neúčinne. Zbytočne mrhajú časom a míňajú peniaze,“ myslí si Július Karabinoš“.

karabinoš

Odporúčame prečítať: Július Karabinoš: Fitnescentrá sú plné ľudí, ktorí cvičia nesprávne

Zdroj foto: Július Karabinoš

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Július Karabinoš: Najťažšie bolo zvykať si na nový spôsob života

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.