Dýchate správne pri tréningu?
Keď ľudia začínajú s cvičením, vždy majú veľa otázok. Napríklad, ktoré cviky sú najúčinnejšie, ako vykonávať ten či ten cvik a podobne. Na jednu otázku ale 99,9% zabudne. Tou otázkou je, ako pri cvičení správne dýchať.
Každý si totižto myslí, že načo sa budú pýtať na takú banalitu, ktorú vykonávajú od narodenia. Je to pre nich prirodzený pohyb rovnako ako žmurkanie. Je to však veľká chyba, pokiaľ pri cvičení nedýchame správne, pretože to môže mať výrazný vplyv na tréning samotný.
Najčastejšie chyby
Najčastejšie chyby, s ktorými sa v posilňovni stretávam je zadržiavanie dychu, dych je príliš rýchli alebo naopak príliš pomalý, nádych je buď veľmi hlboký alebo veľmi plytký. Niekedy dokonca ľudia vdychujú a vydychujú v zlý čas.
Základy dýchania
V našom bežnom živote, je dýchanie prirodzená vec, nad ktorou sa nezamýšľame. Musíme prijať kyslík, tak sa nadýchneme, a dostať zo seba oxid uhličitý, preto vydýchneme. Pri bežnej aktivite používame približne 10-15% kapacity pľúc.
Avšak, keď cvičíme, naše svaly potrebujú oveľa väčší príjem kyslíku a vytvorí sa aj oveľa viac oxidu uhličitého, čo spôsobí zvýšenie dychovej frekvencie. Mnoho ľudí to považuje za samozrejmosť, ale nemusí to byť stále tak. Mali by ste sa naučiť vnímať svoj dych, čo vám pomôže cítiť sa pohodlnejšie, predchádzať komplikáciám a získať viac z tréningu. Dnes vám popíšem, čo potrebujete vedieť, aby ste dokázali správne dýchať počas dvoch typov cvičení.
Aeróbny tréning
Pri chôdzi, behu, bicyklovaní alebo inom aeróbnom cvičení skúste dýchať zhlboka a plynulo. To, či budete dýchať ústami, nosom alebo kombináciou oboch je na vás. Dôležité však je, aby vaše dýchanie bolo bráničné, pretože toto dýchanie umožňuje hlbšie a plnšie vdychy a teda lepšie poskytovanie kyslíka, počas intenzívneho cvičenia. Bráničné dýchanie znamená, že pri nádychu a aj výdychu sa vám nebude zvyšovať hrudník, brucho. Tempo si zvoľte tak, aby vyhovovalo vám.
Ak sa vám to nezdá prirodzené, môžete sa naučiť brušné dýchanie tak, že si ľahnete na chrbát s knihou na bruchu. Snažte sa dýchať tak, aby sa pri nádychu kniha pohybovala smerom hore a pri výdychu smerom dole.
Anaeróbny tréning
Rovnako ako aeróbny tréning aj anaeróbny tréning zvyšuje potrebu kyslíka a automaticky sa pri ňom zvyšuje intenzita dýchania. Vydychovať by ste mali počas namáhavej fázy cvičenia a vdychovať počas ľahkej fázy. Namáhavá fáza predstavuje najťažšiu fázu cvičenia ako zdvíhanie, tlačenie váhy alebo sťahovanie kladky. Počas jednoduchej fázy privádzate záťaž do počiatočnej polohy.
Už počas najbližšej návštevy posilňovne skúste vyššie spomenuté princípy a uvidíte, že dáte svojmu cvičeniu nový rozmer.