Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Cvičenie na maximum. Kedy to už s cvičením preháňate?

Určite sa nemôžete diviť, že sa ručička na váhe nepohne smerom dole, ak sa stále odmietate pohnúť z gauča. S rovnakým problémom sa môžete stretnúť aj vtedy, ak sa do športu doslova zbláznite. 

Cvičenie na maximum. Kedy to už s cvičením preháňate?
6. JAN 2015

Namiesto sily prichádza únava

Neznamená to, samozrejme, že by ste nemohli cvičiť každý deň. Môžete, ale musíte si vedieť správne rozložiť záťaž a naučiť sa počúvať svoje telo. Keď to podceníte, dôjde k pretrénovaniu, čo sa prejaví okamžite. Okrem únavy a skleslosti, dochádza aj k tomu „najhoršiemu“, túžbe po sladkostiach. Bude vám chýbať energia a to je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako ju doplniť, pre ktorý sa mozog rozhodne. Lenže ak takéto cukry okamžite nespálite, uložia sa do tukov a vy zahodíte všetok čas strávený cvičením.

Keď svaly netrénujete ochabujú. Ak ich však preťažujete, môžete im uškodiť oveľa horším spôsobom

Svalové vlákna, z ktorých sú svaly tvorené, znesú len určitú záťaž. Keď ich preťažíme, objavia sa na nich mikrotrhlinky. Navonok sa to prejavuje svalovou horúčkou, ktorej sa hovorí aj „svalovica“. Svalovica patrí k obyčajným prejavom po ťažšom tréningu.

Oveľa horší prejav preťaženia je, keď sú svaly preťažené na takej úrovni, keď dochádza až k ich roztrhnutiu. Stáva sa to hlavne ľudom, ktorí cvičia s príliš ťažkými váhami. Najviac náchylný na roztrhnutie je biceps, prsný sval a ohýbače kolena. Preto je dôležité byť pri zaťažovaní týchto partií obzvlášť opatrný.  

Odpočinok

Ani v prípade, že sladkosti "nemusíte mať", nemáte vyhraté. K tomu, aby sa telo chcelo rozlúčiť s kilami navyše, potrebuje okrem správneho jedálnička a pohybu aj pokoj a pohodu. Akonáhle má pocit, že ho týrate, o pozitívnych výsledkoch môžete iba snívať.

Aktívny odpočinok

Pri intenzívnej námahe nie je vo svaloch dostatok kyslíka, preto sa v tele hromadí kyselina mliečna. Táto látka vzniká ako konečný produkt pri spaľovaní cukrov a mastných kyselín, ktoré telo využíva ako najdostupnejší zdroj energie. Svaly oťažievajú, tvrdnú a výsledkom sú pocity únavy a vyčerpania. Organizmus dokáže kyselinu mliečnu spaľovať len pri miernejšom zaťažení. Preto je vhodné si medzi tréningami dopriať mierny poklus, napríklad na bežiacom páse alebo iba prechádzku.

Doba potrebná na regeneráciu svalov

Všeobecne platí, že malé svalové partie ako (biceps, triceps) potrebujú na regeneráciu 36 hodín a veľké partie (chrbát, stehná, hrudník) až 48 hodín. Existuje veľa podobných odporučení, ale najlepšia cesta je vždy naladenie sa na seba. Zistite, ako vaše telo reaguje na preťaženie, kedy si potrebuje odpočinúť a kedy ísť cvičiť. Niekto zvládne regeneráciu za deň, iný za týždeň. 

Odporúčame prečítať: Je po behu potrebná regenerácia? 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Cvičenie na maximum. Kedy to už s cvičením preháňate?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.