CrossFit: „Je to stále niečo iné, a to je to pekné...“

Mirka

Milujete šport a chcete byť pripravení na akúkoľvek fyzickú záťaž? Potom vám bude plne vyhovovať CrossFit, športová disciplína, ktorá verí v kondíciu človeka. Je sprevádzaná nielen drinou a potom, ale najmä láskou k športu, odhodlaním, radosťou a snahou byť lepším. Viac nám o tajomstvách CrossFitu prezradil kondičný a silový tréner Manny Mima.

CrossFit: „Je to stále niečo iné, a to je to pekné...“
2. MÁJ 2013

Kvalitu CrossFitu preveril čas, pretože začiatky tohto cvičenia siahajú ešte do obdobia sedemdesiatych rokov minulého storočia. Fitness program, ktorý založil Greg Glassman, je jasne zameraný – budovanie celkovej fyzickej zdatnosti.

Mnohí si kladú otázku, v čom je CrossFit iný v porovnaní s ostatnými športovými disciplínami. „Jednou z myšlienok CrossFitu je, byť pripravený na všetko. Nebyť špecialistom v jednej disciplíne, ale byť dobrý vo všetkom. Čo v podstate dokazujú CrossFitoví atléti na CrossFit Games,“ prezrádza Manny Mima, prešovský tréner CrossFitu.

Na dosiahnutie tejto méty sa využíva vybavenie fitcentra i prírody, pričom všestranný rozvoj účastníka po športovej stránke vychádza najmä z funkčného tréningu (zahŕňa pohyby zo života, ktoré sú človeku najprirodzenejšie). Preto v letných mesiacoch vidieť účastníkov CrossFit-u súťažiť a posilňovať na ihriskách, prekonávať prekážky v prírode, plávať v jazere, alebo bicyklovať. „Je to šport, pri ktorom neviete, čo vás čaká. Áno, budú tam použité cviky zo vzpierania, gymnastiky, kardio disciplíny, ale neviete v akých kombináciách. Ako príklad použijem polmaratón. Viete presne, koľko potrebujete zabehnúť. Často viete aj trať, kadiaľ sa pobeží. Pri CrossFite prídete na súťaž, a až tam sa dozviete, čo vás čaká. Je to stále niečo iné, a to je to pekné na CrossFite,“ upresňuje Manny Mima.

CrossFit – šport pre (ne)obyčajných ľudí aj na Slovensku

CrossFit je celosvetovou komunitou, ktorá má svoje zastúpenie aj vo viacerých slovenských mestách. CrossFit nie je len o športe. Je o ľuďoch, ich emóciách, túžbach a cieľoch. Na prvý pohľad sa môže zdať, že CrossFit je skôr pre pokročilejších športovcov, nie je to však pravda.

Tento komplexný športový program ocenia všetci, muži aj ženy, mladší i starší: „Tréningy sa dajú prispôsobiť potrebám a schopnostiam vrcholových športovcov, ale aj úplným začiatočníkom. Nemení sa tréning, ale prispôsobuje sa intenzita, váha, náročnosť cvikov. Mnohé CrossFitové telocvične ponúkajú tréningy pre začiatočníkov. Robíme to aj u nás v CrossFit Prešov. Je tam priestor na vysvetlenie cvikov, techniky a postupné pridávanie intenzity. Takýmto spôsobom si môžu aj úplní nováčikovia vyskúšať CrossFitový tréning. My osobne s tým máme skvelé skúsenosti. CrossFit teraz zažíva boom,“ vysvetľuje CrossFit tréner, ktorý šport miluje.

CrossFit vôbec nie je len doménou mužov. „Je populárny medzi ženami aj medzi mužmi. U nás v gyme je to tak pol na pol. Na začiatku prevládali muži, ale teraz prichádza čoraz viac žien, dievčat, dám. Ja len dúfam, že k nám čoskoro zavítajú aj starší ľudia. Máme v pláne pre nich vytvoriť priestor na tréning.“ prezrádza svoju túžbu obľúbený prešovský tréner.

Obdiv si zaslúži každý jeden človek, ktorý sa CrossFitu zúčastní...

Crossfit je športová disciplína, ktorá má srdce i dušu. Tvoria ju ľudia, ktorí sa lekcií zúčastňujú a vydajú zo seba nielen pot, ale aj kus zo svojho vnútorného JA. „Mnoho ľudí sa s obdivom pozerá na atlétov, ktorí vyhrávajú súťaže. Sú to skvelí športovci a dokážu neskutočné veci. Patrí im môj obdiv. Ale sú tu ľudia, ktorí popri svojej práci, rodine, povinnostiam a dennom zhone, prídu na tréning a dajú zo seba všetko. Na tých sa často zabúda, lebo možno nemajú až také rýchle časy a nedvíhajú až také veľké váhy. Ale presne takíto ľudia ma dennodenne udivujú a prekvapujú. (Ne)obyčajní ľudia, ktorí sa prekonajú a prídu si vyskúšať CrossFit. CrossFit sa stal športom, ale je tam niečo väčšie, ako len tých pár dní na CrossFit Games. Spoločnosť ľudí, atmosféra na tréningu, nasadenie, túžba prekonať sa, posunúť sa ďalej.... Je to krásny šport a krásny spôsob trénovania. Ale, najlepšie je, si to vyskúšať na vlastnej koži. To môžete urobiť v CrossFit Prešov, CrossFit Bratislava, CrossFit Pressburg, CrossFit Nitra. Všade Vás radi privítajú,“ hovorí s nadšením prešovský tréner CrossFitu.

Láka vás CrossFit, čo by ste mali vedieť?

Pokiaľ ste začiatočník, odhoďte zábrany a, jednoducho, si lekciu CrossFitu vyskúšajte. Ešte predtým si však overte, či sa hodiny konajú pod vedením skúseného a vyškoleného trénera, pretože: "Je mnoho takých, ktorí "robia Crossfit", ale majú to iba odpozerané z videí, alebo to robia iba preto, že je to populárne. Bohužiaľ, toto je osobná skúsenosť trénerov, s ktorými spolupracujem. Inak, stačí zavolať, informovať sa o tréningoch. Prísť na začiatočnícky tréning a vyskúšať si to. Tréningu sa netreba báť. Každý cvik sa dá zjednodušiť, každý tréning sa dá upraviť. Čo poznám trénerov na Slovensku, všetci určite radi pomôžeme a poradíme. Myslím, že našou snahou je predstaviť tento štýl tréningu všetkým, ktorí o to majú záujem. Spoločnosť ľudí, ktorí robia CrossFit  na Slovensku rastie, čo je len a len dobre,“ dodáva charizmatický Manny Mima.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - CrossFit: „Je to stále niečo iné, a to je to pekné...“

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2444
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.