Čo robiť, aby sa cvičenie nestalo rutinou

Svaly si vedia zvyknúť na určitú záťaž, a keď im nedávate potrebné podnety k rastu a spevňovaniu, nastáva stagnácia. Tomu je však možné predísť striedaním tréningových postupov a zaraďovaním neobvyklých metód, čím zabezpečíte aj to, že sa cvičenie nestane nudnou rutinou.

Čo robiť, aby sa cvičenie nestalo rutinou
12. SEP 2014

Hľadajte vlastný štýl

Platí, že najlepší postup na dosiahnutie cieľa, vhodný pre všetkých, neexistuje. Preto by si každý cvičenec mal nájsť správny postup, vhodný práve pre neho samotného. Spočiatku by sa však malo vychádzať aspoň z nejakých odborných odporúčaní, ktoré si následne budete upravovať podľa seba.

Príkladom môže byť kombinácia tréningu s využitím ťažkých váh s malým počtom opakovaní a malých váh s vysokým počtom opakovaní. Vznikne vám teda kombinácia cvikov, ktoré "naženú" do svalov veľké množstvo krvi a pomôžu napumpovať svaly.

Odporúčame prečítať: Kruhovým tréningom spálite oveľa viac kalórií

Zmena postupu

Ako je možné tréning obohatiť? Obyčajne je zložený z cvikov v určitom poradí, väčšinou od základného cviku nasledovaného izolovanejšími. Pre každý cvik urobíte niekoľko sérií a v nich stanovený počet opakovaní. Existujú však techniky, vďaka ktorým úplne zmeníte intenzitu, zaťažíte svaly z iného uhla a telo začne reagovať na tréning úplne inak.

Medzi jednoduché patrí predlžovanie, alebo skracovanie prestávok medzi sériami, prehodenie poradia jednotlivých cvikov, používanie rôznych úchopov, či sklonov lavičiek.

Tie zložitejšie tvoria supersérie, trojsérie, gigantické série, negatívne opakovania, vynútené opakovania, pyramídy.

Odporúčame prečítať: Negatívne opakovania na zväčšenie sily a objemu

Nikdy neprestať

Niekto rieši stereotyp dlhšou pauzou, čo však môže vyústiť až do ukončenia tréningu. Pritom však stačí znížiť objem, zmeniť cviky, zaraďovať cviky s vlastnou váhou alebo na čas zmeniť športové zameranie. Nikto však nemá dôvod celkom opustiť cvičenie, udržujúce a obnovujúce svalovú hmotu. Cvičiť aspoň trikrát týždenne s váhou vlastného tela môže takmer každý. Odporúčam prejsť na kruhový tréning a cvičiť veľmi ľahko ako udržovaciu periódu. Časom opäť získate chuť cvičiť tvrdšie a intenzívnejšie. 

Zatiaľ čo periódy a zmeny si plánujete dopredu, stratégiu šokovania si neplánujete. Musíte totižto poznať, že máte výnimočný deň, a tak zaradíte neočakávaný postup, čím svaly šokujete, a zvýšite pravdepodobnosť úspechu pri tvarovaní tela. V tom je sila i kúzlo stratégie šokovania svalov.

Čo však v prípade, že nestagnujete a tréning vás stále baví? V tom prípade, samozrejme, nie je nutné nič meniť. Nie je to totižto bezpodmienečne nutná podmienka na zlepšovanie. Dôležité je, aby ste boli so svojimi výsledkami spokojní. Ak však vaše výsledky nezodpovedajú vašim predstavám, je možné stratégiu šokovania a zmeny v tréningu vyskúšať a porovnať, či práve tento postup je pre vás ten pravý.


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo robiť, aby sa cvičenie nestalo rutinou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.