Ako si chudnutím nespomaliť metabolizmus

Barbora Kubíková

Na internete, v časopisoch, v televízii nájdete mnoho zaručených tipov a trikov ako „schudnúť do plaviek“, ako schudnúť za týždeň „až 5 kíl“ a nezmyselné „triky“ hollywoodskych hviezd ako si udržiavať štíhlu líniu. Výsledkom však býva väčšinou opačný efekt. Ako sa tomuto začarovanému kruhu dá vyhnúť?

Ako si chudnutím nespomaliť metabolizmus
7. JUN 2013

Ani Rím nepostavili za deň

Ak sa chcete tuku zbaviť natrvalo, môžete rovno zabudnúť na dvoj - troj týždňové diéty s extrémným znížením energetického príjmu, pri ktorých si akurát tak spomalíte metabolizmus a stratíte veľkú časť svalovej hmoty. Čo sa pri návrate k vašej bežnej strave prejaví známym JOJO efektom. Zdravé chudnutie, ktoré je spojené so stratou tuku a nabratím svalového tkaniva je dlhodobý proces a vyžaduje si zmenu celkového životného štýlu.

Strava je základ

Ak si myslíte, že najdôležitejšie je si všetko „odmakať“ vo fitnesscentre, mýlite sa. Až 70 % úspechu závisí od množstva, zloženia, pravidelnosti a kvality vašej stravy. Zvyšných 30 % závisí od zostavy a náročnosti tréningu. A to platí nie len pri redukcii hmotnosti, ale aj pri zdravom naberaní na váhe. Asi najdôležitejšie je jesť pravidelne, menšie porcie jedla v 5 -6 porciách za deň a hlavne nevynechávať jedlá. Pri zbavovaní sa tuku jedzte sacharidové jedlá prevažne doobeda. Zistite si, ktoré jedlá sú bielkovinové, ktoré sacharidové a ktoré obsahujú prevažne tuk.

Denný príjem kalórii

Zo začiatku je takmer nevyhnutnosťou si jedlo vážiť, neskôr váhu už dokážete aj odhadnúť. Pri redukcii hmotnosti by pri primeranom pohybe mali byť živiny v pomere 45% sacharidy 35% bielkoviny a 20% tuky. Kalorický príjem závisí do bazálneho metabolizmu, ktorého hodnotu si vypočítate nasledovným spôsobom :

ŽENY 

 • 18 – 30 rokov
  [(0,062 x hmotnosť v kg) + 2,036] x 1000
 • 30 – 60 rokov
  [(0,034 x hmotnosť v kg) + 3,538] x 1000
 • nad 60 rokov
  [(0,038 x hmotnosť v kg) + 2,755] x 1000

 

MUŽI

 • 18 – 30 rokov
  [(0,063 x hmotnosť v kg) + 2,896] x 1000
 • 30 – 60 rokov
  [(0,048 x hmotnosť v kg) + 3,653] x 1000
 • nad 60 rokov
  [(0,049 x hmotnosť v kg) + 2,459] x 1000

 

Výsledné číslo vyjde v kilojouloch, a predstavuje energetickú hodnotu, ktorú vaše telo za deň spotrebuje. K výslednému číslu treba ešte pripočítať energetickú hodnotu pohybovej aktivity – to znamená to, čo spálite napr. vo fitku. Číslo, ktoré sa vám zobrazí na kalkulačke, je vaša celodenná energetická spotreba a taký by mal byť aj váš príjem.

Ak chcete chudnúť, platí základné pravidlo, výdaj musí byť vyšší ako príjem, znížte teda energetický príjem o 2000 kj až 4000 kj denne. V závislosti od toho, aký je váš energetický výdaj a ako rýchlo chcete schudnúť.

„Potrebujem schudnúť len z brucha...“

Nech budete robiť čokoľvek, lokálne sa chudnúť jednoducho nedá. Lokálne chudnutie môžete dosiahnuť jedine liposukciou. Bohužial, väčšinou sa začína chudnúť od končatín. Samozrejme aj prsia, pretože tie sa skladajú z prevažne tukového tkaniva. Mnohé, najmä mladé dievčatá, v snahe zhodiť „faldíky“ na brušku či bokoch skúša už spomínané krátkodobé diéty, ktoré im do budúcnosti zaručia akurát tak zdeformovanie postavy. Výsledkom je, že celkový výzor potom pripomína záchodového pavúka – guľaté bruško a neúmerné končatiny. Preto, na dosiahnutie peknej súmernej postavy je treba chudnúť s trpezlivosťou a zakomponovať aj primeranú pohybovú aktivitu.

Aj keď sa leto blíži a plavková sezóna už takmer začala a všetkých nechcených kíl sa už  zbaviť tento rok zrejme nestihnete, zmenu životného štýlu neodkladajte na neskôr. Veď predsa o rok je tu leto opäť a aquaparky sú otvorené celoročne.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako si chudnutím nespomaliť metabolizmus

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.