Aká dôležitá je voda pre naše telo?

Ľudské telo tvorí 70 percent vody a zvyšok tuhé látky. Voda patrí medzi základné ľudské živiny, no napriek tomu sa veľakrát nahrádza kávou, čajom alebo umelými nápojmi, čo je veľké negatívum.

Aká dôležitá je voda pre naše telo?
17. DEC 2014

Čistá voda totižto pôsobí ako rozpúšťadlo, odplavuje toxické splodiny metabolizmu, zatiaľ čo umelé nápoje dodávajú do tela iba ďalšie chemikálie, ktoré aj tak budú musieť byť z tela odplavené.

Voda v tele

Váš organizmus potrebuje denne veľké množstvo tekutín aj napriek tomu, že necítite smäd. Smäd je totižto už upozornenie na blížiacu sa dehydratáciu. Každý orgán v tele pracuje s látkami v tekutom stave a teraz si predstavte, že telu dodáte iba jeden liter za deň. Bude nasledovať súboj, kto získa svoj podiel a vy pocítite signály vo forme migrény, únavy, nervozity, bolesti kĺbov, nekvalitnej pokožky a veľa iných príznakov.

Voda vytvára v tele prostredie, v ktorom prebiehajú všetky chemické procesy. Nachádza sa v každej bunke a podporuje tvorbu glykogénu a aj proteínov. Pri nedostatočnom príjme vody je telo zbavené elektrolytov, čo sa prejavuje na tréningovom výkone. Práca svalov je totižto riadená pomocou nervovej sústavy a stimulácia nervovej sústavy, a teda aj kontrakcie svalov sú výsledkom výmeny elektrolytických minerálov rozpustených vo vode. Jednoducho, nedostatok vody spôsobí nedostatok elektrolytov vo svaloch, čo zapríčiní ich znížený výkon.

Pitný režim

Veľmi častou otázkou býva, koľko tekutín by mal človek vypiť. Každý je predsa iný, má inú stavbu tela a iné nároky na denný pitný režim. Základom je vypiť denne minimálne 2 litre vody, pričom by malo ísť o vodu v čistej podobe. 

Presnejší výpočet na stanovenie množstva potrebnej vody

Spočítajte uvedené položky :

  • vaša hmotnosť v kg * 0,0333 l
  • + 1 liter za každú 1 hodinu cvičenia
  • + 0,1 litra na každú bielkovinu, ktorú prijmete v strave
  • + rozdiel hmotnosti pred tréningom a po tréningu (napríklad 1 kg = 1 l)

Štart do nového dňa

Po zobudení je vhodné vypiť od 0,3-0,5 l čistej vody. Týmto prísunom doženiete dehydratáciu z noci a naštartujete metabolizmus, čím sa vám aj zvýši chuť na raňajky.

Naučte sa piť čistú vodu a brať ju ako neoddeliteľnú súčasť vášho dňa. Telo sa vám určite poďakuje. 

Odporúčame prečítať: 15 dôvodov, prečo piť (nielen) ráno vodu s citrónom


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Aká dôležitá je voda pre naše telo?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

petra311
petra311
 9.9.2015 20:26

Ahojte, pre mňa voda a takisto Fatra veľmi doležitá, lebo pre svoj zásaditý charakter priaznivo vplýva na činnosť čriev a tráviacej sústavy. Eliminuje prekyslenie žalúdočného prostredia a upravuje celkovú činnosť žalúdka. Jej mimoriadne účinky ocenia ľudia s pálením záhy či nadbytkom žalúdočnej kyseliny. Pomáha pri problémoch s látkovou premenou, dne, cukrovke, žlčníkových kameňoch či vysokých hodnotách tuku v krvi. Fatra obsahuje vzácne minerálne látky a stopové prvky, bez ktorých ľudský organizmus nemôže regulárne fungovať. Poslúži ako vynikajúci nápoj pre rekreačných či vrcholových športovcov, ale aj tanečníkov, umelcov a ľudí, ktorí podávajú nadpriemerné telesné i duševné výkony.

 

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.