5 energetických cvikov proti jarnej únave

S príchodom jari sa u mnohých ľudí prejavuje psychické a často aj fyzické vyčerpanie známe pod pojmom jarná únava.

5 energetických cvikov proti jarnej únave
Zdroj: Tatiana Gerhátová
25. MAR 2019

Jarná únava môže mať viacero príčin, napríklad :

  • Nedostatok pohybu počas zimy
  • Veľmi málo slnečných lúčov
  • Oslabenie imunity
  • Málo vitamínov z dôvodu príjmu dovozového ovocia a zeleniny
  • a ďalšie

Ako bojovať s jarnou únavou

Určite odporúčam zvýšiť príjem vitamínov A a C. Najlepšou formou je prijať ich pomocou zeleniny a ovocia. Vitamín A sa nachádza v zelenine ako rajčiny, paprika, mrkva, špenát. Nachádza sa však aj v pečeni a v mliečnych výrobkoch. Vitamín C nájdete aj v rajčinách, zemiakoch, brokolici, paprike, rakytníku.

Stavte na pohyb

Veľmi dobrým pomocníkom proti jarnej únave je aj fyzická aktivita. Vhodné sú prechádzky, alebo pravidelný tréning, ktorý vás dostatočne nabudí a udrží dlho sviežich. Pripravil som si pre vás tréning, v ktorom nepôjde iba o cviky na budovanie sily, ale aj o cviky na uvoľnenie a pretiahnutie svalov a chrbtice.

Drepy

Pokrčte kolená, mierne sa predkloňte a urobte drep. Počas celej doby pohybu musia päty zostať položené na zemi. Čím hlbší drep urobíte, tým viac zaťažíte svaly, avšak musí platiť, že nesmiete zvyšovať hĺbku na úkor správnej techniky (väčšinou zdvíhanie sa na špičky). Vykonajte 15 opakovaní. 

Ako robiť správny drep sa dozviete v nasledujúcom videu, ktoré je súčasťou 28 dňového video programu SUPER BODY.

Kľuky

Ľahnite si na podlahu hrudníkom s vystretými nohami a špičkami nôh vedľa seba. Vystreté ruky dajte s dlaňami pod seba tak, aby prsty smerovali dopredu (ruky by mali byť o niečo širšie, ako je šírka ramien). Potom celé telo zdvihnite pomocou rúk hore (celé telo musí byť v jednej línií), ruky v hornej polohe neprepínajte (šetrí to kĺby). Následne sa vráťte do východiskovej polohy (až do hĺbky, kým sa nedotknete hrudníkom o zem) a pohyb opakujte 15-krát. 

Rumúnsky mŕtvy ťah na jednej nohe

V stoji na jednej nohe druhú nohu zanožte a predkloňte sa. V polohe zotrvajte 2-3 sekundy a vráťte sa do stoja. Vykonajte 15 opakovaní pre jednu a následne 15 pre druhú nohu. 

Obrátený vzpor

Sadnite si a podoprite sa rukami. Pomaly zdvíhajte panvu, až kým panva, trup a hlava nie sú v jednej rovine. Vráťte sa do vzporu sedmo. Opakujte 15-krát.

Predklon s prekríženými nohami

Stojte vzpriamene s prekríženými nohami. Predkloňte sa a snažte sa dotknúť dlaňami zeme. Predkláňanie musí prebiehať pomaly a kontrolovane. Opakujte 15-krát.  

Dôležitý je aj dostatok kvalitného a pravidelného spánku, ideálne 7-8 hodín denne. Preto spánok nepodceňujte a doprajte si hlavne takto na jar. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 energetických cvikov proti jarnej únave

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2404
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.