2 jednoduché tipy, ktoré pomôžu rýchlejšie schudnúť

Jana Šimkovičová

Čo môžeme urobiť ihneď, keď chceme schudnúť? Bez trénerov a jedálničkov? Čítajte. 

2 zdravé tipy, ktoré pomôžu rýchlejšie schudnúť
8. JUL 2020

Viem, že očakávate zmenu čo najrýchlejšie. Každý ju chce tu a teraz. Chceme byť odmenení za svoju námahu okamžite. Je to prirodzené. Sú návyky, ktoré keď odstrániš, bude sa ti žiť lepšie a budeš sa cítiť zdravšie, aj štíhlejšie. Pretože, skryté kilogrami sa väčšinou nachádzajú tam, kde si to mnohokrát ani neuvedomujeme. Hovorím zo svojej skúseností a tiež sú to určité veci, s ktorými sama zápasim. 

Dobrá správa je, že tak ako sme si na niečo navykli, tak si vieme aj odvyknúť.

1. Nezobkajte po večeroch 

Častým problémom býva to, že večer si zvykneme sadnúť k TV alebo ku knihe a zobkáme. Tu oriešky, tam tyčinky alebo čokoládu. Pohár vína býva samozrejmosťou, veď opäť sme mali náročný deň a treba sa uvolniť. Poznám to naozaj dôverne. Aj keď ja si večer zobnem skôr slané pochutiny než skladké. Princíp je rovnaký. Pojedáme potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo energie, ktorú mi už večer nemáme šancu spáliť. A tak sa nám všetko uloží do tukov. Týka sa to aj vína, či iných alkoholických nápojov. Navyše zaťažujeme trávenie pred spaním. Pre mňa sa stal kvalitný spánok najväčšou motiváciou, aby som to zmenila. Vnímam na sebe, ako sa cítím, keď si dám večer medovkový či iný bylinkový čaj a telo už nie je ničím zaťažené. Naopak, keď si dám svoje obľúbené slané oriešky a k tomu pohár červeného, stáva sa mi, že sa v noci budím a ráno sa cítím ako po prehýrenej noci. Bodaj by nie, keď sa telo musí v noci vysporiadať s takou náložou kalórii namiesto toho, aby regenerovalo. 

Dobrá správa je, že tak ako sme si na niečo navykli, tak si vieme aj odvyknúť. Chce to čas, trpezlivosť a disciplínu. Ja som zhruba 4 roky fungovala v bývalej práci tak, že som pracovala aj po večeroch. Celé tie roky som trávila večer pri pohári vína a pochutinách. Sama si uvedomujem, aký návyk si so sebou ťahám. Nie je jednoduché sa ho zbaviť, ale ide to. Dnes ma to ešte občas napadne, občas si dám takúto kombináciu. Ibaže hneď si uvedomím, že dnes sa mám oveľa radšej, nechcem si ubližovať a ďalší deň ma to už ani nenapadne. 

caj

A teraz prichádza motivácia. Viete, kde tú zmenu na sebe uvidíte najrýchlejšie? Na bruchu. Brucho ako také najviac reaguje na stravu, preto sa hovorí, že brucho sa tvaruje v kuchyni. Vyskúšajte vynechať po večeri naozaj všetky svoje neresti. Dajte si len vodu, alebo bylinkový nesladený čaj a navnímajte po pár dňoch, či sa u vás udiala zmena. Buďte silní a choďte za svojim cieľom. Oplatí sa to. 

2. Prirodzená chôdza

Niekedy na cvičenie fakt nemáme čas. Ale denne sa pohybujeme a presúvame na rôzne miesta, a to by sme mohli využiť v prospech spaľovania kalórii. Ráta sa totižto všetko, čo robíme. Častokrát vidím ženy zúriť nad tým, že nestíhajú kvôli deťom a domácnosti svoj tréning a utápajú svoj žiaľ na stoličke s koláčom v ruke. Zabúdame však, že obyčajná chôdza, ktorá je zároveň tým najprirodzenejším pohybom, nás dokáže udržať vo forme. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča urobiť denne viac ako 10 000 krokov. Odporúčam si kroky merať, pretože mnohokrát si na konci dňa povieme, aký náročný deň to bol, ale z hľadiska pohybu sme neurobili ani polovicu z odporúčanej dávky. Až keď som si začala všímať pravidelne, koľko krokov denne robím, zistila som, ako málo sa prirodzene hýbem. Moja práca je naozaj za počítačom, preto si dávam väčší pozor. 

Jana Maščuková Šimkovičová

Čo som v tomto smere zmenila a môžete aj vy?

  • vždy, keď môžem, idem radšej pešo. Snažím sa nájsť si pár minút navyše a namiesto toho, že vyzdvihnem dieťa v škôlke autom, prejdem sa celou dedinou a idem pešo. 
  • keď idem na stretnutie, vždy si zvolím schody namiesto výťahu. Navyše chôdza po schodoch krásne tvaruje zadok. Ďalšia motivácia.
  • auto odparkujem naschvál ďalej od miesta, kam sa mám dopraviť, len aby som sa prešla. 

Všetko sú to aktivity, na ktoré je potrebné myslieť. Ale aj k nim je možné si vybudovať vzťah a návyk, takže časom sa pre nás stanú úplne prirodzené. 

Chcete viac motivácie?

Ak potrebujete pomôcť s motiváciou pozývam vás na môj instagramový profil @janasimkovic. Denne tam motivujem množstvo ľudí. Budem rada, ak sa k nám pridáte. 

blog

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 2 jednoduché tipy, ktoré pomôžu rýchlejšie schudnúť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2496
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.