10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku
Hoci sa informácie o problematike posilňovania stále zlepšujú, nie je vôbec zriedkavé, stretnúť sa v posilňovni s pomerne veľkou škálou základných chýb, ktoré vyplývajú buď z nevedomosti, alebo vo veľa prípadoch iba z pohodlnosti.
1. Nedostatočné rozcvičenie
Čo sa týka tréningu, za najväčšiu chybu je možné považovať nedostatočné rozcvičenie. Pred každým tréningom je dôležitá 10-15 minútová rozcvička, ktorá je dôležitá na rozohriatie organizmu a jeho prípravu na nasledujúci výkon a tiež slúži ako prevencia proti zraneniu.
Odporúčame prečítať: Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom
2. Nedodržiavanie správnej techniky
K veľmi vážnym zraneniam môže dôjsť aj pri nedodržiavaní správnej techniky. Veľa cvičencov, v snahe objaviť nejaký „účinnejší“ cvik, vytvára rôzne modifikácie bežných cvikov, čím si o zranenie priamo koledujú.
3. Cvičenie nalačno
Veľkou chybou pri cvičení je cvičenie na prázdny žalúdok. Bez zdroja energie sa cvičenie stáva trápením a nie je efektívne, pretože telo namiesto tukov spaľuje ťažko vybudované svaly.
4. Priveľa aeróbneho tréningu
Za veľkú chybu sa považuje aj neprimerané vykonávanie aeróbneho tréningu, ktorý je výrazne uprednostňovaný pred tréningom s činkami. Pri tejto kombinácii totižto telo rovnako, ako pri cvičení nalačno, bude spaľovať svaly namiesto tuku. Najvhodnejšie je preto vykonať najprv anaeróbny tréning a po ňom zaradiť max. 20 minút kardio tréningu.
5. Vyhýbanie sa veľkým váham
Ženy sa často boja cvičiť s veľkými váhami, pretože majú strach, že ťažké činky spôsobujú rast veľkých svalov. Je to však nezmysel. Ženy nikdy nepriberú tak ľahko svalovú hmotu ako muži a okrem toho nabratím svalovej hmoty sa zvýši metabolizmus, a teda aj spaľovanie tukov. Odporúčam vám cvičiť s maximálnymi váhami, ale vždy tak, aby ste vy cvičili s činkou a nie ona s vami.
Odporúčame prečítať: Ako často cvičiť. Kedy je málo a kedy zasa príliš?
6. Nevhodné ukončenie tréningu
Podobnou chybou, ako je nedostatočné alebo žiadne rozcvičenie, je aj nevhodné ukončenie tréningu. Po ukončení by ste mali vykonať strečing. Cieľom je odplavenie nahromadených splodín látkovej premeny a následné uľahčenie prechodu do fázy regenerácie, ktorá je jednou z podmienok úspešného zlepšovania sa.
7. Veľké prestávky medzi sériami
Veľmi častou chybou je aj posedávanie na lavičke, postávanie, debatovanie s kolegami, čiže všetky veci nesúvisiace s tréningom a bezúčelové prechádzanie po fitku. Pamätajte na to, že každá minúta strávená vo fitku by mala byť maximálne využitá.
8. Nesprávne oblečenie a nesprávna obuv
Oblečenie by vám v prvom rade nemalo brániť vo voľnom pohybe a malo by byť z materiálu, ktorý dobre saje pot. Obuv by mala byť pevná a prekrývať celú nohu, čím vám zabezpečí veľmi dobrú stabilitu a taktiež bude chrániť vašu nohu napr. pri páde kotúča alebo pri zakopnutí.
9. Nedostatok tekutín
Do posilňovne si vždy so sebou prineste fľašu vody. Bez dostatočného príjmu vody nie je možné očakávať dostatočný výkon a dokonca sa môžu pridať aj svalové kŕče.
10. Zadržiavanie dychu
Dôležité je aj správne dýchanie. Nadychovať by ste sa mali vždy počas negatívnej fázy pohybu a vydychovať v pozitívnej fáze. Zadržiavať dych neodporúčam, pretože môže viesť k nedostatku kyslíka v krvi a rýchlemu vyčerpaniu.
Ak vám má cvičenie priniesť skutočný efekt, zlepšiť postavu, zvýšiť zdatnosť a celkovo osviežiť organizmus, nemali by ste prehliadať tieto chyby.