10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku

Hoci sa informácie o problematike posilňovania stále zlepšujú, nie je vôbec zriedkavé, stretnúť sa v posilňovni s pomerne veľkou škálou základných chýb, ktoré vyplývajú buď z nevedomosti, alebo vo veľa prípadoch iba z pohodlnosti.

10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku
24. AUG 2014

1. Nedostatočné rozcvičenie

Čo sa týka tréningu, za najväčšiu chybu je možné považovať nedostatočné rozcvičenie. Pred každým tréningom je dôležitá 10-15 minútová rozcvička, ktorá je dôležitá na rozohriatie organizmu a jeho prípravu na nasledujúci výkon a tiež slúži ako prevencia proti zraneniu.

Odporúčame prečítať: Ako správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom

 

2. Nedodržiavanie správnej techniky

K veľmi vážnym zraneniam môže dôjsť aj pri nedodržiavaní správnej techniky. Veľa cvičencov, v snahe objaviť nejaký „účinnejší“ cvik, vytvára rôzne modifikácie bežných cvikov, čím si o zranenie priamo koledujú.

3. Cvičenie nalačno

Veľkou chybou pri cvičení je cvičenie na prázdny žalúdok. Bez zdroja energie sa cvičenie stáva trápením a nie je efektívne, pretože telo namiesto tukov spaľuje ťažko vybudované svaly.

4. Priveľa aeróbneho tréningu

Za veľkú chybu sa považuje aj neprimerané vykonávanie aeróbneho tréningu, ktorý je výrazne uprednostňovaný pred tréningom s činkami. Pri tejto kombinácii totižto telo rovnako, ako pri cvičení nalačno, bude spaľovať svaly namiesto tuku. Najvhodnejšie je preto vykonať najprv anaeróbny tréning a po ňom zaradiť max. 20 minút kardio tréningu.

5. Vyhýbanie sa veľkým váham

Ženy sa často boja cvičiť s veľkými váhami, pretože majú strach, že ťažké činky spôsobujú rast veľkých svalov. Je to však nezmysel. Ženy nikdy nepriberú tak ľahko svalovú hmotu ako muži a okrem toho nabratím svalovej hmoty sa zvýši metabolizmus, a teda aj spaľovanie tukov. Odporúčam vám cvičiť s maximálnymi váhami, ale vždy tak, aby ste vy cvičili s činkou a nie ona s vami.

Odporúčame prečítať: Ako často cvičiť. Kedy je málo a kedy zasa príliš? 

 

6. Nevhodné ukončenie tréningu

Podobnou chybou, ako je nedostatočné alebo žiadne rozcvičenie, je aj nevhodné ukončenie tréningu. Po ukončení by ste mali vykonať strečing. Cieľom je odplavenie nahromadených splodín látkovej premeny a následné uľahčenie prechodu do fázy regenerácie, ktorá je jednou z podmienok úspešného zlepšovania sa.

7. Veľké prestávky medzi sériami

Veľmi častou chybou je aj posedávanie na lavičke, postávanie, debatovanie s kolegami, čiže všetky veci nesúvisiace s tréningom a bezúčelové prechádzanie po fitku. Pamätajte na to, že každá minúta strávená vo fitku by mala byť maximálne využitá.

8. Nesprávne oblečenie a nesprávna obuv

Oblečenie by vám v prvom rade nemalo brániť vo voľnom pohybe a malo by byť z materiálu, ktorý dobre saje pot. Obuv by mala byť pevná a prekrývať celú nohu, čím vám zabezpečí veľmi dobrú stabilitu a taktiež bude chrániť vašu nohu napr. pri páde kotúča alebo pri zakopnutí.  

9. Nedostatok tekutín

Do posilňovne si vždy so sebou prineste fľašu vody. Bez dostatočného príjmu vody nie je možné očakávať dostatočný výkon a dokonca sa môžu pridať aj svalové kŕče.

10. Zadržiavanie dychu

Dôležité je aj správne dýchanie. Nadychovať by ste sa mali vždy počas negatívnej fázy pohybu a vydychovať v pozitívnej fáze. Zadržiavať dych neodporúčam, pretože môže viesť k nedostatku kyslíka v krvi a rýchlemu vyčerpaniu.

Ak vám má cvičenie priniesť skutočný efekt, zlepšiť postavu, zvýšiť zdatnosť a celkovo osviežiť organizmus, nemali by ste prehliadať tieto chyby. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 10 chýb, ktoré najčastejšie robíme pri cvičení vo fitku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2252
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.