Silný imunitný systém bez športu? Nemožné!
Vírusy, baktérie, plesne... Nielen s nimi musí ľudský organizmus dennodenne bojovať. Zvládne to iba vtedy, keď spoľahlivo funguje imunitný systém.
Na oslabení imunitného systému sa podieľa množstvo rozličných faktorov. Je to hlavne dlhodobý stres, obezita, nadváha, nedostatočné množstvo živín v ľudskom organizme, málo spánku, fajčenie, pitie nadmerného množstva alkoholu a, samozrejme, aj nedostatok pohybu. Kladiete si otázku, ako imunitu posilniť? Jednou z možností je pravidelná pohybová aktivita.
Imunita a pohyb
Existuje rad vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že pravidelná pohybová aktivita pomáha ľudskému organizmu bojovať so škodlivými voľnými radikálmi. Čo sa deje v ľudskom tele pri cvičení? Tak napríklad dochádza ku stimulácii produkcie špecifických hormónov, ktoré majú schopnosť podporiť činnosť bielych krviniek. Tie sú hlavnými bojovníkmi proti vznikajúcim infekciám, vírusom či zápalovým ochoreniam. Pri športe sa tiež uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré sú prirodzenými bojovníkmi proti smútku, úzkosti, stresu a depresii. Nemožno zabudnúť ani na hlavné stresové hormóny, ktorými sú adrenalín a kortizol. Nuž a primeraný pohyb má schopnosť ich produkciu v organizme znížiť. V neposlednom rade sa pri cvičení zvýši teplota tela, to znamená, že ak sú v organizme prítomné nežiaduce látky, množia sa pomalšie. Pohyb zároveň naštartuje lymfatický systém, ktorý sa následne ľahšie zbavuje toxínov prostredníctvom potu a moču.
Odporúčame prečítať: Stres je zabijak imunity
Čo na to odborníci?
Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že na posilnenie imunitného systému je vhodná najmä pravidelná pohybová aktivita vykonávaná v miernej intenzite. Zaujímavý výskum v tejto oblasti uskutočnil profesor David Nieman z Appalachian State University. Do svojho projektu zaradil účastníkov, ktorí dennodenne cvičili pri 70-75 percentách maximálnej pulzovej frekvencie 40 minút. Prišiel na to, že keď prechladli alebo mali bolesť hrdla, vyliečili sa za polovičný čas v porovnaní s tými, ktorí necvičili (1).
Ani so športom to netreba preháňať
Aktuálne sú veľmi populárne aj intenzívne pohybové aktivity, ktoré však môžu imunitný systém oslabiť. Upozorňujú na to odborníci z Americkej rady pre cvičenie. Podľa nich môže intenzívna pohybová aktivita, ktorá trvá dlhšie ako 90 minút viesť k zníženiu ľudskej obranyschopnosti až na 72 hodín po takejto záťaži. (2).
Odporúčame prečítať: Vyhýbajte sa stresu a budete zdraví!
Ďalšie tipy, ako podporiť imunitu
- športujte s rozumom, aj v tomto smere sa riaďte pravidlom zlatej strednej cesty
- jedzte zdravú a vyváženú stravu
- pite dostatok tekutín
- doprajte si kvalitný spánok v trvaní 6-8 hodín
- naučte sa zvládať stres