Držanie tela ovplyvňuje celkové zdravie a jeho budúcnosť
Snažíte sa vyzerať dokonale v práci, v kaviarni a vôbec všade, kam sa pohnete? Je to v poriadku, pokiaľ rovnako dbáte aj o rozvoj ostatných stránok svojej osobnosti. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že aj držanie tela veľa vypovedá o tom, akým ste človekom a ako vás ľudia vnímajú?
Správnym držaním tela k sebavedomiu a zdraviu
Chodíte zhrbení? Potom si koledujete o zdravotné problémy, ktoré sa budú vekom len a len zhoršovať. Bolesť chrbtice a s ňou súvisiaca bolesť hlavy rozhodne príjemné nie sú. Navyše s najväčšou pravdepodobnosťou pôsobíte na ostatných nesebavedome až utiahnuto! A to nezakryje ani najdrahšie a najtrendovejšie oblečenie či najdokonalejší mejkap! Držanie tela veľa vypovedá o charaktere človeka, ovplyvňuje celkové zdravie a aj budúcnosť.
Čo môže za chybné držanie tela, ktoré sa prejavuje napríklad predklonenou hlavou, zaoblenými ramenami, vysunutým alebo vtiahnutým bruchom? V prvom rade sú to oslabené alebo skrátené svaly, nedostatok pohybovej aktivity, obezita, nadváha, preťažovanie určitých svalových partií (nosenie ťažkej tašky na jednom ramene a pod.), nesprávna výživa a ďalšie.
Ako na to?
Dobrou správou je, že zlé držanie tela je možné cieleným spôsobom napraviť. V prvom rade sa snažte osvojiť si zásady správneho držania tela pri státí a sedení, ktorým sme sa venovali v článku Ako to stojíte? Nehrbte sa! Snažte sa hýbať v práci, pretože dlhodobé sedenie tiež negatívne ovplyvňuje zdravie chrbta. Na škodu nie sú ani jednoduché cvičenia ako krúženie ramenami, natiahnutie krku, naťahovanie do strán a ďalšie. Konkrétny popis nájdete v článku 6 cvikov na uvoľnenie chrbta v kancelárii.
Ďalším účinným spôsobom, ktorý pomáha zlepšiť držanie tela, je pravidelná pohybová aktivita. Vhodné sú špeciálne cvičenia, ktoré sa zameriavajú priamo na zlepšenie držania tela a odstránenie svalovej nerovnováhy. Je to napríklad metóda SM systém, pilates, joga, port de bras, kalanetika či spirals.
Pomoc však poskytnú aj iné športové aktivity, pretože väčšina z nich sa podieľa na posilnení jednotlivých svalových skupín. Dôležité sú hlavne svaly chrbta a brucha, ktoré sú za správne držanie tela najviac zodpovedné. Ak vás uvedené športové aktivity nelákajú, nezabúdajte, že akýkoľvek správne vykonaný pohyb (zumba, aerobic, jumping, posilňovanie) sa počíta a vedie nielen ku zdraviu, ale aj sebavedomiu a kráse!