Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ako vyťažiť z tréningu maximum?

Poznáme odpoveď na to, ako zo svojich tréningov vyťažiť maximum.

Ako vyťažiť z tréningu maximum?
9. MAR 2016

Hľadáte, skúšate a máte pocit, že ste na tom s cvičením i postavou stále rovnako? Konštatujete, že z tréningu ste ani zďaleka nevyťažili maximum? Nedarí sa vám získať vyrysovanú figúru? Potom je pravdepodobné, že ste pri voľbe správneho tréningu nezvážili dve dôležité kritériá – nedefinovali ste si presne cieľ a spôsob jeho dosiahnutia, a tiež nevenovali pozornosť skutočnosti, či je dané cvičenie primerané vášmu zdravotnému stavu.

Voľba cieľa je základ

Je vaším cieľom schudnúť a vytvarovať si postavu? Túžite nabrať svalovú hmotu, alebo má byť cvičenie hlavne spôsob, ako vypnúť a uvoľniť svoju myseľ? Je pre vás tým najdôležitejším práve kondička. alebo sa chcete raz a navždy zbaviť bolestí chrbta? Presne takéto otázky by ste si mali položiť skôr, ako si konkrétny typ cvičenia, resp. tréningu vyberiete. Už samotné odpovede vám veľa napovedia. „Ak je mojím cieľom, napríklad zlepšiť si obratnosť, kondíciu a koordináciu pohybov, je vhodné zamerať sa na funkčné tréningy. Ak chcem zdvíhať skôr ťažké váhy a zlepšiť svoju silu, v tom prípade je pre mňa tým pravým posilňovanie alebo crossfit. Samozrejme, že niektoré tréningové metódy ponúkajú aj kombináciu splnenia viacerých cieľov,“ radí osobný tréner Radoslav Cabúk a upozorňuje, že ak nemáte istotu, vďaka ktorému tréningu získate pre seba maximum, vyhľadajte trénera špecializujúceho sa na viacero tréningových metód. Ten ľahko prispôsobí pohybové aktivity vašim cieľom.

Nie každé cvičenie musí byť pre vás vhodné

Na toto kritérium mnoho ľudí zabúda. Neraz je príčinou toho, že človek tréning odcvičí so zaťatými zubami. „V dnešnej dobe má väčšina ľudí nejaké zdravotné obmedzenia, ako napríklad bolesti v krčnej alebo krížovej oblasti, vysunutú platničku, problémy s kolenami alebo ramenami, srdcové ochorenia, ťažkosti so štítnou žľazou, poprípade cukrovku 1. alebo 2. typu, preto je nevyhnutné zvážiť vhodnosť daného cvičenia k aktuálnemu zdravotnému stavu,“ upozorňuje fitnes tréner. Zároveň varuje, že pri vymenovaných zdravotných problémoch môžu byť kontraproduktívne napríklad skupinové cvičenia, kde neraz inštruktor nemá priestor na individuálnejší prístup. „Riaďte sa pocitmi a nechoďte cez bolesť. Ak máte vážnejšie problémy, dajte na odporúčanie lekára. Poprípade oslovte trénera, ktorý vám ušije tréning na mieru, s ohľadom na zdravotné obmedzenia a urobí všetko preto, aby ste svoje výsledky dosiahli,“ dopĺňa Radoslav Cabúk.

Vaše úsilie a výkony na tréningu môže sabotovať aj nevhodná strava a pitný režim

Myslíte si, že ste si vybrali tréning, ktorý vám po všetkých stránkach sedí, ale váš cieľ je v nedohľadne? Potom môže byť problém v nevhodnom stravovaní a pitnom režime. Veď nie nadarmo sa hovorí, že 70 – 80 percent úspechu je práve strava. Stačí uviesť niekoľko príkladov – ak je váš jedálny lístok obmedzený na niekoľko druhov potravín, nečudujte sa, že síce  chudnete, ale na tréningoch nevládzete a nedarí sa vám získať svalovú hmotu. Vášmu telu chýbajú dôležité látky (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály...) a nedokáže ísť na maximum. Poprípade môže byť problém s načasovaním jedla. Podobné ťažkosti môžu vzniknúť aj v súvislosti s nevhodným, resp. nedostatočným  pitným režimom. Dôsledkom je únava, poruchy koncentrácie, podráždenosť, závraty. S takýmito symptómami sa trénuje a dosahujú výsledky iba veľmi ťažko. Preto, ak si neviete, poradiť, kontaktujte iba naozaj skúsených odborníkov a sami sa snažte v oblasti zdravého životného štýlu vzdelávať. Predídete tak mnohým problémom.

Spracované v spolupráci s osobným trénerom Radoslavom Cabúkom z www.realfit.sk

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 tipov, ako to s behom nevzdať5 tipov, ako to s behom nevzdať

Neviete, ako docieliť, aby sa beh stal pevnou súčasťou vášho životného štýlu? Skúste to s našimi tipmi.

 

 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

Radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

Aktivita tvorí motiváciu, hovorí trénerAktivita tvorí motiváciu, hovorí tréner

ľadáte motiváciu na pravidelný beh? Tak jednoducho začnite. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vyťažiť z tréningu maximum?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.