Jedná osobná skúsenosť, ktorá vám môže pomôcť pri vašom rozhodovaní či ísť trénovať, alebo nie. Vysvetlím.
Možno ste postrehli na tomto profile, že začínam behávať naboso (v tenkých five fingersoch). Je to úplne iná technika behu, kde lýtka (a achilovky atď.) dostávajú viac zabrať. Teda najmä ak beháte po tvrdých podkladoch.
Ktoré pojmy sú v CrossFit terminológii najdôležitejšie? WOD, Tabata, Air Squat, Pistol alebo Rope Climb? Ani jeden. Ak máte trpezlivosť, vytrvalosť, odhodlanie a túžbu zlepšiť sa, „viete“, čo potrebujete. Ostatné príde postupne. Takto odpovedal tréner Manny Mima na otázku, ktoré pojmy sú v CrossFite tie „naj“.
Pri funkčnom tréningu je do cvičenia zapojená široká škála svalov. Základom sú cviky, ktoré vychádzajú z bežného života. Tréningy sú zaujímavé a pestré. Hlavný cieľ? Zlepšiť výkon. Na zahodenie nie je ani príjemný „vedľajší účinok“, a to vytvarovanie tela.
Už inštinktívne viete, že najlepší čas na tréning je kedykoľvek sa cítite najviac energickí a hodí sa vám to do vášho denného režimu. Individuálne rozdiely týkajúce sa najlepšieho tréningového času vychádzajú zo skutočnosti, že každý človek má mierne odlišnú chronobiológiu, či cirkadiánny rytmus. Výskum v tejto oblasti však odhaľuje niektoré pozoruhodnosti.
Určite to poznáte, od pondelka až do nedele máte naplánovaný tréningový plán, pondelok posilňovací, utorok spinning, streda opäť posilňovňa atď. Pondelok idete poctivo cvičiť, utorok vynecháte, lebo kamarátka má problémy vo vzťahu, v stredu prší a nechce sa vám nikam ísť. Aj tak už cvičíte poctivo tri týždne a výsledky sa ešte nedostavili. Takto sa postupne dopracujete k tomu, že týždeň ubehol a vy ste bolo cvičiť raz a tak si poviete, že to už ani nemusíte chodiť.
Pravdepodobne viete, že u svalnatej populácie, akou sú napríklad športovci, je Body Mass Index (BMI) dosť nepresným nástrojom na zhodnotenie zloženia ich tela. S týmto vedomím môžete pokojne pre seba a svojich klientov (ak ste trénerom) označiť hodnotu BMI za irelevantnú. No vedeli ste, že ide o rovnako nepresnú metódu hodnotenia pre celý rad ďalšieho obyvateľstva?
Po príchode do posilňovne ste pripravení zo seba vydať maximum, začínate cvičiť a zrazu v jednom z ramien cítite bolesť. Bolesť neodchádza ani po zahriatí. Čo robiť, keď vás to postihne? Ako tomu predísť?
Pure Bar Form je tu pre všetky dámy, ktoré chcú rýchlo, efektívne a bezpečne zmeniť svoje telo. Pokiaľ máte radi „inteligentné“ cvičenia, ktoré nezaťažujú kĺby, Pure Bar Form je ideálna voľba. Zacvičiť si ho môžete nielen v Bratislave, ale čoskoro aj v ďalších štyroch slovenských mestách.
Naozaj pekné brucho sa dá dosiahnuť jedine pravidelným pohybom, dostatočným posilňovaním brušných partií a samozrejme správnym stravovacím režimom. Práca v kancelárii a vysedávanie pri televízií a pri počítači slúžia pre brušné svalstvo na všetko iné len nie na jeho spevnenie.
Na internete, v časopisoch, v televízii nájdete mnoho zaručených tipov a trikov ako „schudnúť do plaviek“, ako schudnúť za týždeň „až 5 kíl“ a nezmyselné „triky“ hollywoodskych hviezd ako si udržiavať štíhlu líniu. Výsledkom však býva väčšinou opačný efekt. Ako sa tomuto začarovanému kruhu dá vyhnúť?
Aj v oblasti cvičenia naberá kreativita na obrátkach. Presvedčila nás o tom Joanna Rohrback a jej nový štýl, ktorý si nazvala "Prancercise". Svojím poskakovaním ako kôň pobavila celý svet.
Vytvorenie pekných stehien vyžaduje nielen tvrdú prácu, ale aj trpezlivosť. Vyššia hladina estrogénov u žien spôsobuje ukladanie tuku na zadku, stehnách a bokoch. Vzhľad týchto partií môžete vylepšovať samotným tréningom, ale keď ich chcete skutočne tvarovať, potrebujete aj spaľovať tuk, a pri tom hrá dôležitú úlohu zmena stravovania. Tiež je dôležité si uvedomiť, že genetické danosti možno zvrátiť len do určitej miery.
Kruhový tréning je systém pri ktorom dokončíte jednu sériu a takmer bez pauzy pokračujete ďalším cvikom. Po absolvovaní jedného „okruhu“ všetkých vybraných cvikov celý postup niekoľko krát zopakujete. To, že sa budete hýbať relatívne rýchlo a dlho, prispeje nielen kondícii vášho obehového systému, ale súčasne aj spaľovaniu tukov.
Chýba momentálne vo vašom živote partner, ktorý by vás zahŕňal láskou? Určite to nie je dôvod na smútok, pretože život prináša množstvo radostných okamihov. Ak sa vám predsa len zdá, že ich je pomenej, tak si chvíľky šťastia do svojho života jednoducho privolajte. Endorfíny, teda hormóny šťastia, sa húfom uvoľňujú nielen vtedy, keď ste zamilovaní, ale aj keď športujete!
Športovať môžete nielen na svojich pravidelných hodinách vo fitku, alej na rôznych podujatiach, fit akciách alebo na špecializovaných kurzoch. Akých? Pozrite sa, aké podujatia na vás čakajú v júni.
K trvalému schudnutiu je rovnako potrebná aeróbna aktivita i silový tréning. Pokiaľ vám tradičné posilňovanie vo fitcentre príliš nevonia, systém TRX vás presvedčí, že aj silová aktivita môže byť zábavná. Mimochodom, TRX sa hodí aj ku kardio cvičeniu. Svoje o tom vie aj herečka a modelka Jaime Pressly, známa zo seriálu My Name Is Earl, ktorá TRX miluje práve kvôli rozmanitosti jeho použitia.
Zdravé a pekne tvarované telo závisí 70% od zloženia a množstva stravy a len 30% od toho, koľko si odcvičíte vo fitnesscentre. To znamená, že chudnúť treba v kuchyni, cvičte pre zdravie a celkovú pohodu.
Pri posilňovaní nikdy nezabúdame dokonale precvičiť oblasť brucha, zadku a nôh, záleží nám aj na vzhľade bicepsu a tricepsu. Či rovnakú pozornosť pri cvičení venujeme aj ramenám, musíme si odpovedať každý sám. Tu je základný návod, ako si vypracovať príťažlivé ramená.
V rámci festivalu Use the City si v jedinečnej „oper air“ posilňovni tzv. Reebok Mobile Gym zacvičia aj Richard Lintner, či tanečnica Ivana Surovcová. Okrem nich sa predstavia známe mená z aerobiku (Lea Grančič), CrossFitu (Jindro Tovaryš, Peter Országh), či Pilatesu (Helena Ballová). Nadšenci športu budú mať k dispozícii aj výživového poradcu.
Vieme, koľko by sme mali vážiť, aké by mali byť naše miery, tvar tela, kondícia, fyzická sila... Týmto cieľom prispôsobujeme jedálniček a tréningy. Zdolávame vysoké vrchy, dvíhame ťažké závažia, dokážeme prejsť desiatky kilometrov po vlastných. Keď však prídu problémy, sme plní strachu, napätia, úzkosti, pesimizmu. Chýba nám vnútorná sila a pozitívny prístup.