Vek je len číslo. Dôkazom je Ernestine Shepherdová, ktorá vo svojich sedemdesiatich siedmich rokoch denne odbehne 16 km a potom si to namieri do posilňovne, kde zdvíha ťažké činky! Táto pani vás stopercentne namotivuje takým spôsobom, že si nabudúce dobre rozmyslíte, či opäť vynecháte cvičenie.
Celodenné sedenie pri počítači alebo zlá poloha pri spánku. Jedno i druhé môže veľmi rýchlo vytvoriť bolestivé stuhnutie krku. Nie vždy sa tomu dá vyhnúť. Ak sa vám to nepodarí, tak sa aspoň naučte využívať účinné zbrane.
Po úvodnom spevňovacom období (tréningový plán pre začiatočníkov) sa z vás stáva stredne pokročilý cvičenec. Váš svalový korzet by mal byť pevnejší, zlepšili ste si držanie tela, naučili ste sa správne vykonávať cviky a dýchať. V tomto štádiu je vhodný čas vymeniť plán pre začiatočníkov za tréningový plán pre stredne pokročilých.
Ako by sa dal charakterizovať Michal Truban, šéf spoločnosti WebSupport, jednou vetou? Nám to vychádza na mladého a úspešneho podnikateľa a športovca. Hovorí, že šport a podnikanie sú veľmi prepojené. Športuje každý deň a málokedy sa mu stane, že svoj tréning vynechá. A práve to nám Michal prezradil. Čo robiť, keď sa nám príšerne nechce ísť cvičiť. Jeho radu sme vyskúšali a odporúčame ju aj vám.
Cécile Bayeulová vysvetľuje, prečo by ste mali prestať byť otrokom čísla na váhe a sledovať pokrok pomocou fotografií alebo telesných rozmerov. Mnoho ľudí, ktorí začínajú s diétou, sú posadnutí číslom na váhe. Avšak toto nie je najúčinnejší spôsob, ako sledovať svoje pokroky.
Sú medzi nami ľudia, ktorí nie sú profesionálni tréneri, aj napriek tomu vedia o pohybe veľa. Nedajú vám konkrétny tréningový plán, ale svoju cennú skúsenosť, ktorá vás posunie ďalej. Jedným z nich je aj šéfredaktor Profitu Palo Hlubina, ktorý športuje odjakživa. Hýbe sa pravidelne, pritom dvakrát denne. V čom spočíva tajomstvo jeho vytrvalosti?
Veľakrát, keď ľudia začnú cvičiť predpokladajú, že výsledky sa prejavia veľmi rýchlo. Do istej miery to môže byť aj pravda, pretože po cvičení sa budete určite cítiť lepšie, čo má za následok vylučovanie endorfínov, ale väčšina športovcov baží po niečom dlhodobom a viditeľnom. Najčastejšie ide o zoštíhlenie siluety, stratu tuku a zosilnenie svalov.
Ryby patria k tým najlepším zdrojom proteínov. Kulturisti a športovci ich napriek tomu konzumujú iba v minimálnom množstve. Myslím si, že je to buď tým, že nemajú radi chuť a vôňu rýb, alebo nemajú dostatok peňazí. Príprava rýb, ktorá nie je vždy jednoduchá, hrá určite tiež významnú úlohu.
Športovci zjedia veľké množstvá mäsa. Mäso síce obsahuje veľa bielkovín, ale niektoré typy majú aj vysoký obsah kalórií, nasýtených tukov a cholesterolu, čo znamená, že ich spotreba by mala byť obmedzená. Samozrejme, to neznamená, že by ste sa mali stať vegetariánom – iba si vyberte taký druh mäsa, ktorý splní vaše požiadavky na množstvo bielkovín, pričom nepoškodí vaše zdravie.
Netreba sa vyhovárať na to, že počas sviatkov je posilňovňa zatvorená. Zacvičiť si môžete aj doma a dokonca iba v krátkom čase 4 minúty. Tento typ tréningu sa volá tabata.
Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že posilňovanie obranyschopnosti organizmu má zmysel. Imunita je síce ľudskému organizmu prirodzená, ale občasné umelé posilňovanie jej môže byť len a len prospešné. K najlepším formám posilňovania imunity patrí otužovanie a práve o tomto type si dnes povieme viac.