Pre všetkých z vás, ktorí pristupujete k tréningu poctivo, ale vaša námaha v posilňovni zostáva z rôznych dôvodov bez odmeny som vybral šesť bežných návykov, ktoré by ste nemali robiť. Mojou snahou je napraviť nedostatok pokroku a viesť vás ku viditeľným prírastkom.
Kto by netúžil v lete vystavovať svoje vyšportované telo vyzdobené tehličkami? Brušné svalstvo je dôležité aj pri stabilizácií tela, avšak horšie je to, že sa ukazuje len zhruba pri 10% telesného tuku.
Akčnosť. Zábava. Pestrosť. Motivácia, drina i pot. Ak hľadáte šport, ktorý vás doslova „vybičuje“ k výkonom a pomôže splniť sen o peknom tele, Bootcamp je to pravé. Už len skutočnosť, že cvičenie vzišlo z amerických vojenských výcvikových táborov, naznačuje, že nudiť sa rozhodne nebudete.
Už samotné rozhodnutie ZAČAŤ CVIČIŤ prinesie do vášho života veľkú zmenu. K jeho uskutočneniu nepotrebujete veľa. A nemusíte chodiť do fitnes centra ani telocvične, pretože zdraviu prospešné a zábavné je aj cvičenie doma. A verte, či neverte, „rátajú“ sa aj niektoré celkom bežné činnosti.
Kvalitný a tvrdý tréning je jedným zo základných nástrojov k získaniu peknej postavy. Napriek tomu sa na výsledkoch podieľa výživa približne 80 percentami. Práve v tomto je sila výživových doplnkov. Prinášam vám dve skupiny doplnkov, pričom prvá zabezpečí zvýšené spaľovanie tukov a druhá sa postará o naberanie kvalitnejšej svalovej hmoty.
Ktoré pojmy sú v CrossFit terminológii najdôležitejšie? WOD, Tabata, Air Squat, Pistol alebo Rope Climb? Ani jeden. Ak máte trpezlivosť, vytrvalosť, odhodlanie a túžbu zlepšiť sa, „viete“, čo potrebujete. Ostatné príde postupne. Takto odpovedal tréner Manny Mima na otázku, ktoré pojmy sú v CrossFite tie „naj“.
Pri funkčnom tréningu je do cvičenia zapojená široká škála svalov. Základom sú cviky, ktoré vychádzajú z bežného života. Tréningy sú zaujímavé a pestré. Hlavný cieľ? Zlepšiť výkon. Na zahodenie nie je ani príjemný „vedľajší účinok“, a to vytvarovanie tela.
Jedná osobná skúsenosť, ktorá vám môže pomôcť pri vašom rozhodovaní či ísť trénovať, alebo nie. Vysvetlím.
Možno ste postrehli na tomto profile, že začínam behávať naboso (v tenkých five fingersoch). Je to úplne iná technika behu, kde lýtka (a achilovky atď.) dostávajú viac zabrať. Teda najmä ak beháte po tvrdých podkladoch.
Už inštinktívne viete, že najlepší čas na tréning je kedykoľvek sa cítite najviac energickí a hodí sa vám to do vášho denného režimu. Individuálne rozdiely týkajúce sa najlepšieho tréningového času vychádzajú zo skutočnosti, že každý človek má mierne odlišnú chronobiológiu, či cirkadiánny rytmus. Výskum v tejto oblasti však odhaľuje niektoré pozoruhodnosti.
Určite to poznáte, od pondelka až do nedele máte naplánovaný tréningový plán, pondelok posilňovací, utorok spinning, streda opäť posilňovňa atď. Pondelok idete poctivo cvičiť, utorok vynecháte, lebo kamarátka má problémy vo vzťahu, v stredu prší a nechce sa vám nikam ísť. Aj tak už cvičíte poctivo tri týždne a výsledky sa ešte nedostavili. Takto sa postupne dopracujete k tomu, že týždeň ubehol a vy ste bolo cvičiť raz a tak si poviete, že to už ani nemusíte chodiť.
Pravdepodobne viete, že u svalnatej populácie, akou sú napríklad športovci, je Body Mass Index (BMI) dosť nepresným nástrojom na zhodnotenie zloženia ich tela. S týmto vedomím môžete pokojne pre seba a svojich klientov (ak ste trénerom) označiť hodnotu BMI za irelevantnú. No vedeli ste, že ide o rovnako nepresnú metódu hodnotenia pre celý rad ďalšieho obyvateľstva?