TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

5 skvelých detoxikačných potravín

Telo a duša sú prepojené a od stavu tela je neraz závislé aj naše vnútorné rozpoloženie.

5 skvelých detoxikačných potravín
26. JAN 2016

Preto je dôležité, aby sme telu pomohli zbavovať sa toxínov, voľných radikálov a ďalších nežiaducich látok. Urobiť tak môžeme napríklad formou vhodnej stravy, teda konzumáciou potravín, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými účinkami. Z čoho máme na výber?

Špargľa očisťuje a spomaľuje starnutie

Špargľa je neraz nazývaná aj ako kráľovská zelenina, pretože je nabitá živinami. Obsahuje vitamín C, vitamíny zo skupiny B, ale aj vitamín E, ktorý je rozpustný v tukoch. Slušne zastúpené sú aj minerály ako vápnik a železo. Zaradením špargle do jedálnička pomôžeme organizmu s vylučovaním nežiaducich látok a tiež ho posilníme. Špargľu je najlepšie pripravovať v parnom hrnci, aby zbytočne nedošlo k zníženiu množstva biologicky aktívnych látok.

Špargľové smoothie

  • Na prípravu potrebujeme špičky zelenej špargle, 1 jablko, ½ veľkého grepu, 2-3 lístky mätových lístkov, vodu podľa potreby a na dosladenie javorový sirup. Všetko spolu zmixujeme a podávame.

Cesnak je zdrojom antioxidantov

Aromatický cesnak je preslávený hlavne obsahom látky s názvom alicín. Ide o sírnu zlúčeninu, ktorá má protivírusové, antibakteriálne a protizápalové účinky. Okrem nej sa v cesnaku nachádza zhruba 400 ďalších zdraviu prospešných látok. Mnohé z nich majú zásluhu hlavne na posilnení imunity, i preto sa cesnak často označuje ako prírodné antibiotikum. V cesnaku sa nachádza aj vitamín C, vitamíny zo skupiny B, vápnik, fosfor a tiež jód.

Citrón posilňuje a dodáva energiu

V rámci detoxikácie sa často využíva aj citrón, ktorý sa kombinuje so škoricou alebo kajenským korením. Voda s čerstvou citrónovou šťavou je skvelým nápojom na naštartovanie metabolizmu hneď ráno. Citrón obsahuje draslík, horčík, fosfor, vápnik, vitamín C, vitamíny zo skupiny B, vlákninu a ďalšie látky. Je vhodným prostriedkom na detoxikáciu pečene a celkové posilnenie organizmu.

Kokosový olej bojuje proti plesniam

Kokosový olej obsahuje tuky so stredne dlhým reťazcom. Za zmienku stojí hlavne najbohatšie zastúpená kyselina laurová, ktorá je bojovníčkou proti baktériám, plesniam, hubám a vírusom. 

Skvelé detoxikačné smoothie s kokosovým olejom

  • Do mixéra dáme hrsť obľúbeného bobuľového ovocia, 1 banán, približne šálku vody, 1 polievkovú lyžicu panenského kokosového oleja a na dosladenie použijeme med. Pre ešte lepšie očisťujúce účinky možno do tohto smoothie pridať zelený jačmeň alebo zelené riasy.

Cvikla je bojovníčkou nielen proti zápche

Cvikla je zásobárňou vlákniny, ktorá napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu a tiež znižuje hladinu cholesterolu. Napomáha správnemu fungovaniu pečene, podporuje krvotvorbu a chráni pred chorobami (zastúpené farbivo betanín sa dáva do súvislosti s prevenciou rakovinových ochorení). 

Chutné cviklové smoothie

  • Jednu malú cviklu, 1 mrkvu, jablko, šťavu z jedného citróna a šálku vody zmixujeme a podávame. 

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia

Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné. 

 

5 potravín, ktoré nedajú zápalu šancu5 potravín, ktoré nedajú zápalu šancu

Potraviny s protizápalovými účinkami nás chránia napríklad pred obezitou, cukrovkou, zápalom ďasien, kardiovaskulárnymi chorobami, bolesťami kĺbov či rakovinou. Navyše spomaľujú starnutie.

 

Andy pavlík timková: aj vodu treba prežúvaťAndy Pavlík Timková: Detox môže byť aj bolestivý

Kam príde, tam je živo. Môže to byť ľubovoľne veľký priestor, ona ho okamžite vyplní svojou energiou, pozitivizmom a množstvom zdravých receptov!


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 skvelých detoxikačných potravín

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.