Znesie športujúce telo alkohol?

Bez alkoholu vie ľudské telo určite existovať bez problémov. Ak sa však snažíte schudnúť alebo naopak nabrať svalovú hmotu, čím viac budete piť, tým sa výsledky dostavia neskôr.

Znesie športujúce telo alkohol?
Zdroj: Tofros/StockSnap, CC0
22. DEC 2017

Ako alkohol škodí telu

Základnú úlohu v chemickej premene alkoholu hrá pečeň. Pečeňové bunky majú dve hlavné enzymatické cesty na spracovanie alkoholu:

MEOS (mikrozomálny etanol oxidujúci systém).

Jeho význam narastá pri dlhodobom popíjaní väčšieho množstva alkoholu, v takomto prípade MEOS dokáže zvýšiť svoju aktivitu až trikrát. To je zároveň jeden z dôvodov, prečo často popíjajúci „znesú veľa“ – dá sa povedať, že donútia svoju pečeň uvoľniť aj iné okysličovacie systémy, teda MEOS. Hlavným dôvodom je však adaptácia nervovej sústavy na alkohol. Určite to však nie je plus, pretože to vyvoláva tvorbu aj voľných radikálov, ktoré poškodzujú membrány, DNA, bielkoviny atď.

ADH (alkoholdehydrogenáza).

S metabolizmom etanolu súvisia tieto dve reakcie. Pri prvom kroku oxidácii etanolu za prítomnosti enzýmu ADH, vznikne škodlivý acetaldehyd, ktorý je zodpovedný za nevoľnosť a zvracanie.

V druhom kroku už vzniká neškodná kyselina octová, ktorú organizmus používa ako zdroj energie vďaka enzýmu AIDH. Keď sa však tento enzým zablokuje, hromadí sa v tele acetaldehyd a všetky dôsledky s ním spojené.

Prečo je vhodné sa alkoholu vyhýbať

Alkohol má okrem vyššie uvedeného (nevoľnosť a zvracanie pri konzumácií veľkého množstva) na telo aj viacero iných negatívnych vplyvov:

  • Sám o sebe obsahuje kalórie, ale nemá žiadnu výživovú hodnotu.
  • Spôsobuje dehydratáciu tela.
  • Zhoršuje vstrebávanie bielkovín.
  • Zvyšuje tepovú frekvenciu.
  • Spomaľuje regeneráciu svalov.

Prestať teda piť úplne? Podľa mňa určite áno. Ak sa totiž snažíte schudnúť alebo naopak nabrať svalovú hmotu, čím viac budete piť, tým sa výsledky dostavia neskôr, a táto skutočnosť vás môže silne demotivovať. Keď si však už život bez alkoholu neviete predstaviť, dajte si maximálne 3dcl piva alebo 2dcl vína denne. 


Autor článku

michal.lendel@cvicte.sk

Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy

V minulosti som sa aktívne venoval viacerým športom: hádzaná, basketbal, volejbal. Posledných päť rokov sa venujem hlavne kulturistike. Zaujímam sa aj o zdravé stravovanie, vypracovávanie jedálničkov na mieru, doplnky výživy a pracujem aj ako fitnes tréner. Váš úspech je aj mojím úspechom.

http://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Znesie športujúce telo alkohol?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2257
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.