Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? Pomôže metóda SM systém!

Mirka

Bolesť chrbta a kĺbov výrazne znižuje kvalitu života. Zároveň človeka upozorňuje, že nastal čas na pozitívne zmeny v životnom štýle. Jednou z nich môže byť aj metóda SM systém. Jednoduché cvičenie, ktoré sa snaží o obnovenie správneho fungovania celého pohybového aparátu. Viac nám prezradil kondičný tréner a lektor metódy Michal Tomulec z Piešťan.

Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? Pomôže metóda SM systém!
15. MÁJ 2013

Cvičenie sa vyvíjalo a zdokonaľovalo desiatky rokov, aktuálne sa pacientom na Slovensku, v Českej republike i ďalších európskych krajinách venujú mnohí fyzioterapeuti a lektori SM systému. Cieľom tohto cvičenia je pomáhať ľuďom s bolesťou chrbta, skoliózou, alebo artrózou.

SM systém je určený pre každého, kto sa chce aktívnym spôsobom starať o svoje telo a zdravie. Hlavnými cieľmi cvičenia sú: liečba porúch pohybového aparátu a porúch chrbtice, pomoc pri kardiovaskulárnych chorobách, náprava ťažkostí spojených s urogenitálnym ústrojenstvom a s gastrointestinálnym traktom, úľava pri dychových ťažkostiach. SM systém v sebe neskrýva len liečenie už vzniknutých problémov, ale zahŕňa aj prevenciu vzniku týchto ťažkostí, kompenzáciu nevhodných pohybových činností a regeneračné programy,“ upresňuje lektor SM systém Michal Tomulec.

Cvičenie ocenia aj tehotné ženy, ktorým pomôže posilniť chrbtové, brušné a panvové svalstvo, seniori a profesionálni športovci. „Cvičenie je možné využiť napríklad aj v tehotenstve, jeho výsledkom je totiž obmedzenie rizík pri pôrode na minimum. SM systém je vhodný aj pre seniorov ako nácvik stabilnej chôdze, ktorej prínosom je aj prevencia pádov. SM systém si našiel svoje miesto aj v oblasti športu. Využíva sa na kondičné prípravy športovcov, na tréning správnych pohybových stereotypov, a tým zvýšenie výkonnosti daného športovca, ale aj ako kompenzácia po podanom výkone,“ dodáva kondičný tréner.

Chudnete? SM systém môže byť vhodným doplnkom aj ku kardio tréningu

Cieľ SM systému je jednoznačný – zabezpečiť správnu činnosť pohybového aparátu, s čím súvisí aj postupné zbavovanie sa bolesti. Keďže človek je tvor roztopašný, pozitívne „vedľajšie“ účinky atraktivitu tejto metódy, rozhodne, zvyšujú.

Potrebujete spevniť zadné partie, alebo vyformovať bruško? Je naozaj vysoko pravdepodobné, že sa vám to podarí. Tieto slová potvrdzujú aj skúsenosti kondičného trénera: „Chudnutie nie je primárnym cieľom SM systému. Zo skúsenosti viem, že mojim klientom sa spevňujú brušné a sedacie svaly, zmenšuje sa obvod zadočku a drieku, a výrazne sa zlepšuje ich kondícia. V oblasti chudnutia by som SM systém považoval skôr za doplnok ku kardio aktivitám. Ak napríklad beháte nesprávne, SM systém vám výrazným spôsobom pomôže tieto chyby napraviť.“  

Pozitív je neúrekom...

Prínosy SM systému zhrnul skúsený piešťanský lektor SM systému do nasledovných bodov:

  • špirálová stabilizácia (stabilizácia stredu tela, uvoľňovanie pletencov a končatín pre pohyb),
  • striedanie stabilizačných systémov,
  • rýchla a dynamická stabilizácia pohybu,
  • nácvik rovnováhy, osové postavenie tela, rozsiahly, plynulý pohyb i segmentovo rozložený pohyb,
  • mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii,
  • relaxácia všetkých svalov tela,
  • prekrvenie a regenerácia svalového aparátu a šliach, kĺbov a platničiek,
  • optimálne riadenie pohybu, náprava a automatizácia prirodzených pohybových vzorcov – chôdze a behu,
  • duševná relaxácia a regenerácia,

a to najdôležitejšie, už po prvom tréningu sa stav vášho pohybového aparátu výrazne mení!

A takto to vyzerá v praxi:


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Znepríjemňuje vám život bolesť chrbta? Pomôže metóda SM systém!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Návšteva vo fitness centre

Ako často navštevujete svoje fitness centrum?

1 krát do týždňa
2 krát do týždňa
3 a viac krát do týždňa
1 krát mesačne

Celkom hlasovalo: 2254
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.